Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Nezaměstnanost se jako sociální fenomén podílí na prohlubující se hospodářské krizi a nejsilněji dnes postihuje především mladé lidi. Ohroženy jsou i další skupiny. Alarmující je prohlubování dlouhodobé nezaměstnanosti rizikových skupin (absolventi, ženy po mateřské dovolené, lidé po padesátce a řada dalších).

Čím déle hledá nezaměstnaný práci, tím více klesají jeho očekávání a roste frustrace. V čase také klesají jeho sociální vazby a tím šance na získání zaměstnání. Výsledkem je, že u dlouhodobě nezaměstnaných klesá podpora v nezaměstnanosti a roste potřeba po okamžitých penězích i za cenu opuštění původního zájmu, tím ale opouští také oblast zájmu tradičních agenturních zprostředkovatelů práce. Vzniká tak efekt ne nepodobný long tailu, který ovšem není obhospodařován agenturami zprostředkujícími práci. Ty totiž nabízejí především práci specializovanou a odbornou, přičemž nejsou schopny zprostředkovat práci mimo obor či časově limitovanou. Střednědobě nezaměstnaní přitom postupně pociťuji potřebu vůbec nějaké práce. Vytváří se tak specifický trh práce, jenž začíná špatně placenými sezónními brigádami a končící kratkými brigádami s odměnou v naturáliích.

Jedním z klíčových okamžiků se tak zdá navrhnutí platformy, která by umožňovala přímé propojení mezi zájemcem o práci a zaměstnavatelem i v případě práce krátkodobé a vázané na konkrétní lokaci. Tomuto řešení napomáhá fakt, že do 2 let většina osob bude vlastnit chytré telefony s připojením na internet.

Cílem projektu je formou mezinárodní spolupráce přenést zahraniční know-how do podmínek České republiky a přispět tak ke zvýšení zaměstnatelnosti cílové skupiny projektu.
National University of Ireland Galway; Tilburg University.
* Vývoj finálního návrhu ontologie (12/2012 - 05/2013) * Vývoj specifikací mikroformátů (06/2013 - 09/2013) # 09/2013 - Mezinárodní vědecká konference v Praze * Vývoj finální verze HTML5 aplikace pro mobilní telefony a jiné platformy (10/2013 - 02/2014) * Šíření výstupů projektu (03/2014 - 05/2014) # 03-04/2014 - Série 6 jednodenních workshopů # 05/2014 - Závěrečná konference v Praze
Vyvinutá HTML5 aplikace je dostupná na adrese www.damepraci.cz (funguje nejen pro osobní počítače, ale i tablety a chytré telefony). S dalšími výstupy projektu je možné se seznámit skrze webový portál www.damepraci.eu.
Prvním partnerem je Digital Enterprise Research Institute (DERI) z irské National University of Ireland Galway. DERI je výzkumná součást National University of Ireland. Její specializací je především sémantický web a linked data. Podílí se na vývoji řady webových standardů z této oblasti včetně podílu na W3C standardech. Druhým partnerem projektu je pracoviště holandské Tilburg University - Tilburg School of Economics and Management, Department of Information Management. Jeho výzkum se specializuje na oblast sociálních věd, ekonomie a obchodu. Jejich pojetí ontologií jako skupinové dohody o reprezentaci znalostní domény je plně v souladu s naším záměrem vytvořit potřebné ontologie pro proces nabídky a poptávky v oblasti nabídek práce.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Uchazeči/ky o zaměstnání; Zájemci/kyně o zaměstnání; Děti, mládež a mladí dospělí; Fyzické osoby starší 50 let; Dlouhodobě nezaměstnané ženy; Ženy vracející se po rodičovské dovolené nebo péči o závislého člena rodiny na trh práce; Muži v obdobné situaci jako ženy s malými dětmi; Zaměstnavatelé.