Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Náš projekt je zaměřen ve prospěch cílových skupin občanů starších 50 let a rodičů s malými dětmi. Tyto osoby jsou znevýhodněné na pracovním trhu i v sociálním uplatnění z důvodu věku, resp.náročné péče o rodinu. I když v našem regionu je poměrně vysoká zaměstnanost díky několika strojírenským podnikům, tyto cílové skupiny, zejména ženy, jsou zaměstnavateli odmítány. Na základě dosavadních zkušeností a s pomocí dvou zahraničních partnerských organizací bychom chtěli tímto projektem nabídnout 30 osobám možnost zjištění vlastních schopností, jejich uplatnění, prohloubení současné nebo získání nové odbornosti, zaměstnání a přípravu na vlastní podnikání. Oborem, ve kterém budou tyto aktivity probíhat je Zahradnická terapie (Horticulture Therapy) a práce ve farmářské zahradě- pěstební a zahradnické práce a zpracování vypěstovaných rostlin a plodin, která dosud není v ČR příliš rozšířená.

Projekt má tyto aktivity :

1. Přípravné kurzy osobností aktivizace pro cca 30 os.

2. Zahradnické terapie v komunitní zahradě pro cca 18-22 os.

3. Rekvalifikační kurzy - Poradce pro výživu, Obecné zemědělské činnosti, Zahradník pro cca 12-15 os.

4. Zaměstnání cca 8 os. ve 2 farmářských zahradách.

5. Publicita formou sestavení a zveřejnění metodiky Zahradnické terapie a založení komunitní a farmářské zahrady v podmínkách ČR.

Realizační tým se skládá z 6 českých a 2 zahraničních členů. Délka realizace projektu je 24 měsíců. 

Počet podpořených osob projektu: CELKEM 30 OSOB Počet 30 účastníků přípravných kurzů vychází z naší dosavadní zkušenosti, že po počátečním nadšení zájem cílové skupiny o kurz klesá. Domníváme se proto, že vstupní počet klientů by měl být min. dvounásobný v porovnání s počtem očekávaných absolventů. Možnost oslovit a přilákat k účasti v projektu 30 lidí je reálná. Počet podpořených organizací: CELKEM 1 Podpořenou organizací je Sdružení SPLAV, o.s. Počet nově vytvořených inovativních produktů: CELKEM 1 Inovovaným produktem bude metodika Zahradnické terapie v ČR a založení Komunitní a Farmářské zahrady v ČR. Tato metodika bude zpracována až v závěrečné fázi projektu po ukončení ostatních aktivit. Počet vytvořených partnerství: CELKEM 1 Partnerství zúčastněných organizací (Sdružení SPLAV, o.s., Riverside market garden a Juankosken Kulttuurihistoriallinen Seua ry) bylo již uzavřeno při přípravě projektu. K jeho naplnění došlo realizací prvních aktivit projektu - např.Přípravného kurzu, stáže českých partnerů, atd.
Partner 1 - Juankoski Heritage society z Finska Partner 2 - Riverside market garden z Velké Británie
První krok jsou přípravné kurzy, které se budou konat každou středu od ledna do března 2013 po dobu tří měsíců 1x týdně. Co se vše účastníci naučí? „Naučí se přijmout svou roli v komunitě a rodině a využijí svou roli ve společnosti i na trhu práce. Zjistí, co umí a co můžou nabídnout. Dozvědí se, jaké jsou požadavky a možnosti trhu práce a dalšího vzdělávání v regionu. Budou moci podstoupit osobní a pracovní diagnostiku. Zlepší své komunikační dovednosti a osvojí si umění zacházet s konflikty. Dozví se o zdravém životním stylu. Protáhnou se, zacvičí si a naučí se relaxovat.“ Ve dnech výuky bude účastníkům zajištěno hlídání dětí, stravování a propláceno jízdné. Výuka bude probíhat převážně v Rychnově n/K. a okolí. Druhým krokem je zahradnická terapie v komunitní zahradě, která se bude konat od dubna do srpna 2013 po dobu pěti měsíců 2x týdně. Co budou účastníci dělat? „Navrhnou spolu se svými kolegy a dětmi zahradu, kde se budou cítit dobře. Naučí se pečovat o rostliny a zjistí, zda je taková práce baví. V zahradě budou dělat to, co je jim příjemné a na co jim budou stačit síly. Vezmou s sebou děti, které jim mohou pomáhat. Naučí se práci v týmu i individuálně, naváží nová přátelství a najdou lidi v podobné situaci, jako jsou sami oni. Dozví se něco o květinách, plodinách a zahradách a začnou znovu s angličtinou.“ Třetím krokem jsou rekvalifikační kurzy, které se budou konat od září do listopadu 2013 po dobu třech měsíců v rozsahu 200 hodin výuky. Kurzy budou zaměřeny na tyto obory: zahradník + rostlinolékařství nebo včelařství, kurz pro výkon obecných zemědělských činností + domácí zpracování mléka nebo komunitní kompostování, poradce pro výživu + redukční výživa nebo výživa dětí, seniorů. Účastníci absolvují desetidenní praxi u partnerů ve Velké Británii nebo ve Finsku. V rámci kurzů je zajištěné hlídání dětí, hrazen vlastní kurz, doprava a strava, případně ubytování, kompletní hrazení praxe včetně letecké dopravy. „Účastníci získají nové platné vzdělání v oboru, který je zajímá a pojedou na zkušenou do zahraničí“. Čtvrtým krokem je práce ve farmářské zahradě, která se budou konat od prosince 2013 do prosince 2014. „Bude zaměstnáno 4 – 8 absolventů Sdružením SPLAV, o.s. Zde je i možnost polovičních úvazků. Práce bude zahrnovat metodickou pomoc od partnerů, pěstování ovoce, zeleniny, bylin, zpracování, naplňování komunitní filosofie – práce s dobrovolníky a dětmi, dny otevřených dveří, tvorba blogu. V zimních měsících praxe – Ovocné sady Synkov, Farma Tichý, ..). Dále práce s vypěstovaným materiálem (sušení, aranžování) a předpěstování sadby na jaro. Po dobu dvou měsíců chceme ještě uskutečnit kurz Příprava na zaměstnání a odborné přednášky (živnostenské podnikání, účetnictví, první pomoc, pravidla silničního provozu…). Pátým posledním krokem je práce ve farmářských zahradách – samostatné podnikání po skončení projektu. Vlastní zahradnické aktivity s materiální a metodickou pomocí Sdružení SPLAV, o.s. a partnerů projektu.
Výsledkem projektu bude nejen zlepšení pracovního uplatnění účastníků projektu, ale zejména přinesení a ověření metody Zahradnické terapie v ČR a také posílení vzájemné soudržnosti různorodých místních subjektů.
Na projektu spolupracujeme s Juankoski Heritage society z Finska, která sama provozuje komunitní zahrady a společností Riverside market garden z Velké Británie, která se zabývá zakládáním farmářských zahrad jako zdroje sociálního a pracovního uplatnění znevýhodněných osob.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

- místní partnerství - rodiče s dětmi - fyzické osoby starší 50 let