Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Obsahem projektu je implementace opatření flexicurity v podmínkách České republiky vzhledem ke specifickým cílovým skupinám - zaměstnavatelé (malé a střední podniky), osoby starší 50i let a matky s dětmi do 15i let. Ve spolupráci s polským a českým partnerem budou v rámci projektu zjištěny postoje těchto cílových skupin na jednotlivá opatření flexicurity, na základě nich bude vytvořena metodika a ta v pilotním ověření implementována do vybraných malých a středních podniků. Kromě metodiky flexicurity budou v projektu vytvořena i legislativní doporučení.Projekt přenáší tento inovativní přístup řešení zaměstnanosti i  nezaměstnanosti nejen rizikových cílových skupin ze zahraničí do České republiky, kde byl dosud využíván ojediněle a nekoncepčně. Zahraniční zkušenosti ale nelze pouze "přenést". Jak vyplynulo z konference k flexicuritě, která se 14.11.2011 konala v Bruselu vzhledem ke změněným sociálně ekonomickým podmínkám v EU současný přístup nevyhovuje a je třeba jej aktualizovat hlavně s ohledem na jednotlivé regiony - např. střední Evropu. V tomto projekt plně odpovídá aktuální potřebě, i vzhledem k zapojení polského partnera, který má v tomto směru zkušenosti.Cílové skupiny budou do projektu po celou dobu intenzivně zapojeny a bude jim poskytována individuální zpětná vazba, včetně seznámení s přínosy, které pro ně jednotlivá opatření flexicurity mohou přinést. Žadatel má významnou členskou základnu a spolupracuje s řadou organizací po celé ČR, mezi které bude výstupy projektu šířit. Jako jeden ze sociálních partnerů má také významnou pozici při komunikaci a realizaci legislativních doporučení. Do projektu je zapojena strana nabídky zaměstnavatelé i poptávky (osoby 50+ a matky s dětmi). Výstupy projektu tak budou vyvážené a měly by být z obou stran akceptovatelné. Význam projektu tak je pro všechny cílové skupiny zásadní.

Hlavním cílem projektu je přenos zahraniční dobré praxe v přístupech k flexicurity, přizpůsobení podmínkám ČR, implementace u zaměstnavatelů a seznámení s přístupy pro ohrožené skupiny osob 50+, a matky s dětmi do 15i let. Dále pilotní odzkoušení a úspěšné zavedení metodiky flexicurity do ČR mezi tyto CS. Dílčími cíli projektu jsou: - Tvorba legislativních doporučení pro sociální partnery ČR. - Tvorba ucelené metodiky flexicurity pro ČR vytvořené pro zaměstnavatele, osoby 50+ a matky s dětmi. - Přímé doporučení pro zapojený vzorek CS do pilotního ověření. - Odborné pracovní semináře pro cílové skupiny osoby 50+, matky s dětmi do 15i let. - Propagace výstupů projektu široké veřejnosti. - Propagace legislativních doporučení flexicurity směrem k zákonodárným orgánům v ČR
Do projektu jsou zapojeni 2 partneři: český partner CAPA, a.s. - tento partner se dlouhodobě specializuje na problematiku řízení lidských zdrojů v různých odvětvích - v rámci projektu se bude podílet na tvorbě postupů prováděných šetření, pilotním ověření i vyhodnocování individuálních výsledků a následném zpracování výstupů projektu zahraniční partner Polská asociace řemesel - partner byl do projektu zaměřen pro své dlouhodobé zkušenosti s implementací a inovací v oblasti flexicurity do malých a středních podniků, a dále v práci na inovacích přístupů k flexicurity v celém Polsku. Své zkušenosti bude v průběhu celého projektu s českými zástupci realizačního týmu sdílet na osobních schůzkách v ČR i v Polsku a prostřednictvím emailových konzultací.
Projekt je zahájen úvodním setkáním realizačního týmů, který zahrnuje nejen zástupce příjemce, ale také českého a zahraničního partnera. Hned v úvodu projektu se uskuteční první zahraniční cesta zástupců příjemce a českého partnera do Polska pro přenos prvních zkušeností v oblasti flexicurity a její úspěšné implementace v praxi. Následně proběhne 3 úrovňové šetření, návrh opatření flexicurity pro podmínky České republiky a jejich pilotní ověření v praxi. Zhruba ve druhé polovině projektu budou vznikat jeho výstupy - metodika flexicurity a legislativní doporučení pro ČR. Ke konci projektu se uskuteční semináře pro cílové skupiny a projekt bude ukončen závěrečnou konferencí.
V projektu budou vytvořeny 2 závazné produkty: 1. Metodika flexicurity - pro všechny cílové skupiny Jedná se o podrobnou metodiku implementace flexicurity v podmínkách ČR pro cílové skupiny založenou na přenosu dobré praxe od zahraničního partnera a zahraničních expertů z EU do podmínek ČR. V elektronické podobě bude tento materiál na webových stránkách projektu, u příjemce i partnerů. 2. Legislativní doporučení - pro sociální partnery ČR V elektronické podobě bude tento materiál na webových stránkách projektu, u příjemce i partnerů.
Projekt je přímo zaměřen na přenos zkušeností v oblasti implementace flexicurity na základě spolupráce se zahraničním partnerem. Tím je Polská asociace řemesel. Asociace se svými 27 regionálními podnikatelskými komorami, 479 sdruženími a 222 spolupracujícími organizacemi představuje největší a nejstarší ekonomické sdružení v Polsku. Asociace sdružuje přes 300 000 mikro podniků a MSP v Polsku a reprezentuje jejich zájmy směrem k vládě a regulátorům trhu, veřejné správě, soudnictví a dalším sociálním partnerům v Polsku a v zahraničí, specificky v EU). Polská asociace řemesel má dlouhodobé zkušenosti s tvorbou postupů a implementací flexicurity u malých a středních podniků.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Projekt je zaměřen na tyto tři cílové skupiny: Fyzické osoby starší 50 let Ženy s malými dětmi (do 15 let věku) Zaměstnavatelé Cílové skupiny budou do projektu zapojeni v rámci 3 úrovňového šetření a pilotního ověření přístupů k flexicurity. Na základě výsledků ze spolupráce s těmito cílovými skupinami pro ně budou připraveny výstupy projektu - metodika flexicurity a legislativní doporučení v této oblasti. Ke konci projektu se uskuteční pro cílové skupiny semináře (celkem 8, předpoklad v každém NUTS2 jeden seminář).