Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Projekt vycházel ze  situace na trhu práce v Jihomoravském kraji.

Byl cílen do oblasti sociálních služeb a péče a jeho hlavním záměrem byla pomoc klientům projektu v návratu na trh práce, a to prostřednictvím motivačních a poradenských aktivit, pomocí realizace vybraných rekvalifikačních kurzů z této a souvisejících oblastí a zprostředkováním a podporou vytváření nových pracovních míst.

Projekt poskytoval klientům se zájmem o práci v této specifické oblasti trhu práce ucelený komplex aktivit, přitom ale zachovával individuální přístup respektující jejich potřeby.

Projektové aktivity zahrnovaly Vstupní blok, sestavení Plánu rozvoje klienta, Motivační program, Poradenský program s testy pracovní a bilanční diagnostiky, Individuální poradenství, Rekvalifikační kurzy a zprostředkování vhodného zaměstnání se mzdovým příspěvkem nebo bez mzdového příspěvku.

 

Hlavním cílem projektu bylo zvýšení zaměstnatelnosti a zaměstnanosti uchazečů a zájemců o zaměstnání z řad cílové skupiny a předcházení prodlužování nezaměstnanosti a negativním sociálním dopadům, které s sebou přináší. Dílčími cíli bylo posílení motivace, zvýšení kvalifikace v oblasti sociálních služeb a péče a souvisejících oblastech a nalezení pracovního uplatnění. Základním principem byl individuální přístup, který umožnil účastníkům podle jejich schopností a dovedností správný výběr aktivit a činností. Do projektu byl plánován vstup minimálně 350 osob a u minimálně 85 osob byl očekáván výstup z projektu z důvodu nástupu do zaměstnání.
Projekt předložil Úřad práce ČR, Krajská pobočka v Brně. Na jeho realizaci se podílely všechny úřady práce v Jihomoravském kraji.
Projekt realizoval Úřad práce ČR. Projekt byl realizován na cělém území Jihomoravského kraje v celkové délce 34 měsíců, tj. v období 1. ledna 2013 do 30. října 2015, aktivity pro klienty projektu probíhaly od ledna 2014 do června 2015.
Bylo plánováno do projektu zařadit 350 osob. Celkem bylo do projektu zařazeno 407 osob. Všichni klienti absolvovali aktivitu Vstupní blok a Plán rozvoje klienta. Pro 180 klientů byl určen motivační program, jehož obsahem byl zejména rozvoj sebeprezentace, rozvoj komunikačních a sociálních dovedností, všeobecný přehled v oblasti ekonomiky, práva a zaměstnanosti. Celkem aktivitu motivační program absolvovalo 186 klientů projektu. Poradenský program zahrnující pracovní a bilanční diagnostiku absolvovalo 270 klientů, z toho 210 klientů absolvovalo bilanční a 60 klientů pracovní diagnostiku. Všichni klienti projektu mohli dle vlastního uvážení absolvovat aktivitu individuální poradenství. Cílem byla snaha o maximální podporu klientů a možnost konzultovat s odborným poradcem pro oblast trhu práce nebo s odborným poradcem v oboru psychologie aktuální situaci klienta a nalézt optimální uplatnění v projektu a na trhu práce. Individuální poradenství bylo vyčerpáno v rozsahu 1 070 hodin. Klienti projektu byli umísťováni do vybraných vhodných rekvalifikačních kurzů z oblasti sociálních služeb a souvisejících oblastí za účelem získání nové kvalifikace či zvýšení, rozšíření nebo prohloubení kvalifikace stávající. Rekvalifikace byly určeny pro min. 200 klientů projektu. Bylo plánováno zajištění 350 rekvalifikací. Celkem bylo vydáno 373 osvědčení úspěšným absolventům kurzů.Rekvalifikace byly zaměřeny na oblast přímé obslužné péče, pečovatelské činnosti a osobní asistence, oblast ICT, administrativy a ekonomiky, služeb a profesní kvalifikace. Projekt nabízel klientům možnost zaměstnávání na dotovaných pracovních místech formou mzdových příspěvků na nově vzniklá pracovní místa,tzv. společensky účelná pracovní místa nebo na tzv. vhodná pracovní místa, která byla bez mzdového příspěvku. Celkem bylo pro klienty projektu vytvořeno 35 nových pracovních míst, 15 SÚPM se mzdovými příspěvky, 96 vhodných pracovních míst a 26 klientů projektu nastoupilo do jiné formy zaměstnání (Dohoda o provedení práce, smlouva na nižší než 50% úvazek nebo kratší než 3 měsíce – zástupy za mateřskou dovolenou, dlouhodobou nemoc apod.). Klienti projektu mohli po dobu své účasti v projektu využít některou z forem doprovodných opatření, a to úhradu cestovného, nákladů na hlídání dětí, na zdravotní prohlídky a poskytování občerstvení.
Projekt nevyužil mezinárodní spolupráce.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Projekt byl prioritně určen pro uchazeče o zaměstnání evidované na některém z kontaktních pracovišť ÚP ČR, Krajské pobočky v Brně, kteří: - byli v evidenci ÚP déle než 3 měsíce - a nebo neměli nárok na podporu v nezaměstnanosti bez ohledu na délku evidence - měli minimálně základní vzdělání. Projekt byl určen zejména pro uchazeče o zaměstnání, ale v omezené míře byl dostupný i pro zájemce o zaměstnání, kteří byli nezaměstnaností ohroženi. Základními předpoklady pro zařazení do projektu byla evidence na úřadě práce v Jihomoravském kraji jako zájemce o zaměstnání, minimálně základní vzdělání a zájem o práci v oblasti sociálních služeb a péče.