Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Hlavním cílem tohoto systémového a nadregionálního projektu je posílit efektivitu a kvalitu chodu obcí v oblasti veřejné správy v samostatné i přenesené působnosti, a to prostřednictvím unikátní formy meziobecní spolupráce na platformě MAS, a to v 5 prioritních oblastech (doprava, školství, protipovodňová opatření, Odpadové hospodářství a nezaměstnanost).

Dalším cílem je vytvořit výstupy, které starostům:

- představí pozitivní efekty meziobecní spolupráce na platformě MAS

- dají návod, jak meziobecní spolupráci na platformě MAS převést do praxe

- umožní posílit spolupráci obcí na platformě MAS a mezi MAS navzájem

Proškolení min. 1 903 starostů (KA6).

 

Také vypracujeme koncepční návrh legislativních řešení pro efektivnější veřejnou správu v obcích a menších městech ČR na platformě MAS.

Cílem projektu je podpořit meziobecní spolupráci na platformě MAS, neboť tato forma meziobecní spolupráce nabízí unikátní řešení pro efektivnější výkon veřejné správy, a není v rámci ČR využívána. Ambicí projektu je vytvořit celkem 142 nových produktů, konkrétně: - Studie současného stavu výkonu veřejné správy v obcích a návrh jejího efektivnějšího výkonu na platformě MAS - Metodika meziobecní spolupráce na platformě MAS pro efektivnější výkon státní správy a samosprávy - Koncepční návrh legislativního řešení meziobecní spolupráce na platformě MAS - Zásobník dobré praxe - kuchařka ověřených nápadů z celé ČR a EU - 69 Dodatků k Strategiím místního rozvoje jednotlivých MASek pro období 2014-2020 věnující se meziobecní spolupráci na platformě MAS - 69 Paktů o spolupráci a partnerství Projektem podpoříme min. 1 903 starostů, kteří tvoří jedinou cílovou skupinu tohoto projektu. V projektu bude mj. vydán Zásobník dobré praxe meziobecní spolupráce aneb kuchařka ověřených nápadů sesbíraných z příkladů z ČR a z EU, které budou vhodnou a srozumitelnou formou vysvětlovat, jak by spolupráce obcí na platformě MAS mohla vypadat a jaké má tato forma spolupráce reálné dopady na výkon veřejné správy. Všechny klíčové aktivity, stejně jako výstupy tohoto projektu, jsou ve shodě cílem výzvy, tedy mají za cíl: - zefektivnit činnost úřadů veřejné správy, - snížit finanční nároky na chod administrativy, - zvýšit výkonnost a kvalitu prováděných věcných agend úřadu při využití aplikace moderních metod, - zlepšovat horizontální komunikaci ve veřejné správě. Aktivity projektu zajistí zaměstnanci žadatele v rámci svých úvazků, stejně tak pečlivě vybraní dodavatelé, kteří budou do projektu zapojeni především z důvodu zajištění co nejširšího spektra odborných znalostí, názorů a zkušeností či z hlediska zajištění efektivního a správného čerpání přidělených finančních prostředků dle pravidel OP LZZ.
69 Místních akčních skupin- 2379 obcí

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Cílovou skupinou jsou politici územních samosprávných celků včetně volených zástupců územních samosprávných celků. Do projektu bude zapojeno min. 1 903 starostů obcí a menších měst, které územně spadají pod 69 MASek z celého území ČR. Tito politikové tvoří různorodou skupinu, která vzešla z výsledků voleb do zastupitelstev v roce 2010, z čehož vyplývá, že CS bude v průběhu realizace projektu ovlivněna do jisté míry volbami v roce 2014, velikost CS jsme proto nastavili na 80 % potvrzené cílové skupiny. Účast těchto politiků na realizaci jednotlivých aktivit tohoto projektu máme potvrzenu. Navíc v rámci jednotlivých MAS budou uzavřeny Pakty o spolupráci a partnerství. V jejich rámci se starostové zavážou k přijetí a naplňování Metodiky a deklarují, že se MAS pro ně stane diskusním fórem a prostředníkem (platformou) meziobecní spolupráce. Obecně však lze říci, že zapojení politikové mají zájem na meziobecní spolupráci v rámci MASek (již nyní jsou jejich dobrovolnými členy), neboť v této spolupráci vidí několik pozitivních efektů, a to zejména: - společné komunitní plánování v rámci dané MASky/kraje ČR - větší informovanost o dění i plánech v sousedních obcích (horizontální komunikace ve veřejné správě) - sdílení dobrých příkladů ve vykonávání jednotlivých agend, které má potenciál vést k nižší chybovosti na úřadech a tedy k větší spokojenosti občanů - zefektivnění činnosti jejich úřadů a šetření finančních prostředků např. i sdílením některých služeb Tito starostové budou zapojeni do všech projektových aktivit ať už: - přímo - jejich účast na kulatých stolech KA2, workshshopech a školení v rámci KA6 či závěrečných konferencích KA7 - nepřímo - zejména skrz monitoring provádění jejich agend (KA2, KA3, KA4 a KA5) a skrz získání výstupů tohoto projektu (KA2, KA3, KA4 a KA5) Průběžnou motivaci CS o dlouhodobou účast v projektu budeme provádět zejména v rámci současné spolupráce v rámci jednotlivých MASek - hlavním motivačním faktorem bude možnost prohloubení meziobecní spolupráce s důrazem na efektivnější výkon veřejné správy.