Cílem projektu je odstranit bariéry cizinců v integraci a rovnoprávné účasti na pracovním trhu v Plzeňském a Středočeském kraji.
Na základě zkušeností s touto cílovou skupinou a analýzy potřeb cizinců EKS sestavilo komplexní nabídku služeb vedoucích k vymanění ze sociální exkluze a posílení kompetencí k integraci na pracovní trh a do společnosti. Navazujeme na úspěšné projekty, realizované v obou krajích v letech 2011/12. Reflektujeme rovněž rozsáhlé legislativní změny, které ovlivňují (a často ztěžují) možnosti zaměstnávání cizinců (změny v zákoníku práce, penalizace švarcsystému, změny v povolování podnikatelských aktivit atd.).
Služby jsou zaměřeny na osamostatnění cizinců od závislosti na "klientském" systému, k posílení schopnosti aktivně si hledat práci, zvýšení informovanosti v oblasti měnící se legislativy, osvojení si sociálních dovedností a komunikačních kompetencí v češtině. Jde o komplexní nabídku praktických nácvikových kurzů doplněných o kariérové a osobní poradenství. Kurzy jsou rozděleny do 4 kategorií podle vzdělání, znalosti češtiny, sociálních potřeb a šancí na uplatnění.
Nabídka kurzů zahrnuje:
1. Kurzy sociokulturních kompetencí s důrazem na rozvoj češtiny.
2. Pracovně-právní kurzy (podmínky zaměstnání, podnikatelské minimum, obrana proti diskriminaci atd.)
3. Kurzy zaměřené na hledání kvalifikované práce (nácvik přijímacího pohovoru, životopis)
4. Kurzy osobního rozvoje a komunikace v odlišném sociokulturním prostředí.
Lekce budou doplněny o individuální kariérové poradenství zaměřené na získávání kvalifikované legální práce, poradenství při podnikání, sociální poradenství a skupinové job kluby.
Kurzy budou realizovány ve Středočeském a Plzeňském kraji v období od dubna 2013 do května 2015.
Důležité informace:
- Účastníci kurzů musí mít bydliště v Plzeňském nebo Středočeském kraji.
- Kurzy probíhají v češtině
- Projekt je určen pro plnoleté osoby.
- Kurzy jsou nabízeny bezplatně.
- Hlídání dětí účastníků je zajištěno.
Na závěr projektu bude publikována metodika pro kariérové poradenství cizinců, která dosud v ČR neexistuje.
Doba trvání celého projektu: Únor 2013 – červen 2015