Veřejný detail projektu

Informace o projektu

V rámci zahájení projektu bude ustanoven projektový tým.

Bude zajištěno technické zázemí projektu (kancelář a technické prostředky projektového týmu)

Poté proběhne výběr účastníků projektu – osob se sluchovým postiženímmucházejících se o zaměstnání.

Popis klíčových aktivit:

1.Spuštění online informačně-poradenského centra

2.Terénní individuální poradenství

3.Motivační a poradenské programy ve formě konzultací a v podobě motivačního kurzu

4.Zaměstnání 6 klientů, z toho na 4 nově vytvořená pracovní místa a 2 uvolněná.

 

•Hlavním cílem je zvýšení zaměstnatelnosti osob se sluchovým postižením v Moravskoslezském kraji prostřednictvím efektivního a cíleného využití nástrojů a opatření aktivní politiky zaměstnanosti. V rámci projektu projdou účastníci projektu motivačním kurzem a individuální konzultací pro zvýšení uplatitelnosti na trhu práce v Moravskoslezském kraji. Následně bude zaměstnáno 6 účastníků projektu. •Další cíle: - Vytvoření a poskytování služeb prostřednictvím online informačně-poradenského centra. - Navázání spolupráce mezi klíčovými aktéry zaměstnávání osob se sluchovým postižením a úřady práce, zaměstnavateli, poskytovateli různých sociálních služeb a místní samosprávou.
Celkem bude v rámci projektu podpořeno 28 osob. 18 osob využije Online informačně-poradenského centra, 10 osob Terénní poradenské a motivační programy. Z těchto 10 osob následně bude 6 osob umístěno na nově vytvořená či stávající pracovní místa.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Cílovou skupinou jsou sluchově postižení uchazeči a zájemci o zaměstnání. Zdravotně postižení občané včetně sluchově postižených jsou často nedostatečně aktivní v hledání zaměstnání, a to z důvodů nedostatečného množství pracovních příležitostí, malého množství agentur, které pomáhají zprostředkovávat těmto osobám vhodné zaměstnání na území ČR. Tyto osoby pak často spoléhají pouze na sociální pomoc státu, i když určitou práci by i se svým handicapem mohly vykonávat. Obecně se uvádí, že mezi osobami se zdravotním postižením je více než 1/3 osob nezaměstnaných, u osob se sluchovým postižením je toto číslo ještě vyšší. Oficiální čísla neexistují, protože tito lidé nejsou motivovaní registrovat se na úřadu práce, kde není člověk, který by ovládal znakový jazyk a orientoval se v oblasti handicapu sluchu, aby tak mohl efektivně pomoci jim při hledání práce a vhodného zaměstnání. Ztížený přístup k zaměstnání mají tyto osoby jednak z důvodu svého postižení, které s sebou nese handicap zejména v oblasti komunikace a přístupu k informacím, jednak z důvodů nízké kvalifikace (skupina osob se zdravotním postižením se vyznačuje nižší úrovní nejvyššího dosaženého vzdělání oproti celkové populaci ČR, nejvíce je to patrné právě u osob se sluchovým postižením, kde přibližně polovina osob absolvuje pouze učňovský obor zakončenou výučním listem). Region Moravskoslezského kraje patří mezi kraje s vyšší mírou nezaměstnaných občanů a také s vyšším počtem výskytu osob OZP, než je tomu v jiných krajích. Pracovní uplatnění těchto osob je náročné z důvodu komunikační bariéry a zaměstnavatelé Moravskoslezského regionu nejsou proškoleni v komunikaci se sluchově postiženými. Pokud hledají zaměstnavatelé na pracovní pozici jakoukoliv osobu OZP, neslyšícího na výběrové řízení nepozvou z důvodu neznalosti, jak mají s takovým uchazečem o zaměstnání dále spolupracovat.