Hlavním cílem tohoto projektu bylo vytvoření mezinárodní tematické sítě a realizace mezinárodní spolupráce za účelem výměny zkušeností a prosazení prospěšných změn v oblasti zaměstnávání HIV+ osob v silových a záchranných složkách státu. Stávající právní úprava a zavedená praxe není v souladu s ústavním pořádkem a dochází k porušování antidiskriminačního zákona. K vytvoření partnerské sítě a expertních skupin pro jednotlivé složky byly osloveny relevantní instituce veřejné správy (jednotlivé bezpečnostní sbory, ministerstva, zřizovací instituce zdravotnických záchranných služeb).
Při realizaci prvních aktivit jsme se v jednotlivých oslovených resortech setkali s velmi rozdílným přístupem. Od nadšeného a vstřícného, až po panický strach některých pracovníků. Je vidět, že se jedná o senzitivní problematiku nejen z hlediska široké veřejnosti, ale také u zástupců ministerstev a jednotlivých složek. Téma HIV na pracovišti bylo dosud tabu a vzniklé problémy se řešily rozdílně a někdy i v rozporu s platnou legislativou. Prvotní písemné reakce některých vedoucích pracovníků jednotlivých složek tvrdily, že se jich problematika HIV netýká, protože se jedná o nemoc homosexuálů, a ti u nich nepracují, nebo že téma vyvolá paniku apod.
Po několika konzultacích s odbornými poradci bylo rozhodnuto, že expertní skupiny budou tři a jednotliví, předem určení specialisté se budou účastnit jednání více skupin. Důvodem byl překryv mezi jednotlivými silovými a záchrannými složkami v jejich působnosti a také rozdílná legislativa pro zaměstnávání. Byly sestaveny skupiny pro armádu, bezpečnostní sbory a zdravotnictví. Za pomoci expertních skupin a dalších odborníků byla zjištěna situace v legislativě a vnitřních předpisech. Byly porovnány stávající oficiální postupy, metodiky a zjištěno, jak jednotlivé složky v minulosti řešily pracovně-právní vztahy ve služebním poměru s HIV+ osobami v realitě. Vždy došlo k jejich propuštění. Byl například řešen případ propuštěného policisty (ombudsman již zpracoval případ, jasně zaznamenal diskriminaci a doporučil změnu legislativy, protože je v rozporu s Ústavou a evropskou legislativou). Několik případů propuštění HIV pozitivního příslušníka AČR zaznamenalo i MO ČR. Bohužel stigmatizace HIV pozitivních osob ve společnosti způsobila, že tyto osoby nechtějí zveřejnit svůj HIV status.
Ve spolupráci s jednotlivými resorty se nám podařilo realizovat výzkum mínění ve sborech. Po počátečním nezájmu příslušníků sborů o účast ve výzkumu se nám díky lepší public relations na intranetových stránkách jednotlivých ministerstev podařilo realizovat výzkum u 834 příslušníků. Armáda - 62, celní správa – 347, hasiči – 79, policie - 256, vězeňská služba – 0, záchranáři – 90. Bohužel, výzkumu se zúčastnili jen 4 příslušníci vězeňské služby, kteří nebyli započítaní z důvodu nerelevantnosti vzorku.
Pro členy expertních skupin jsme zorganizovali dvě školení po 15 lidech v oblasti zdravotní, pracovně- právní a legislativní problematiky s ohledem na HIV/AIDS. K identifikaci příkladů dobré praxe jsme využili studijních cest k našim partnerům. Pracovních cest se zúčastnili i experti z jednotlivých resortů. Zorganizovali jsme setkání s jejich protějšky v jednotlivých zemích, navíc se nám podařilo setkat i se zástupci kanceláře veřejného ochránce práv v Polsku a ombudsmankou Slovenské republiky. Tato aktivita nám pomohla přesvědčit některé skeptické zástupce českých resortů a prolomila ledy. Vzájemná spolupráce se pak dostala kvalitativně na mnohem vyšší úroveň. Podařilo se nám získat záštitu ministra vnitra ČR a ministra zdravotnictví ČR nad projektem, to v delším horizontu umožňuje akceptaci našich návrhů zpracovaných v metodice řešící problematiku zaměstnávání HIV pozitivních osob ve služebním poměru. V rámci jejího sestavování jsme úzce spolupracovali s experty z jednotlivých sborů. V této fázi už ne jenom se členy jednotlivých skupin, ale i s dalšími odborníky. Příkladem je přístup úřadu vojenského zdravotnictví, který nám zprostředkoval i komunikaci s úřadem zdravotnictví královské Britské armády. V rámci jednání o návrzích změn a doporučení do praxe vzešly požadavky na dopracování příloh připravované metodiky, které jsou samostatně využitelné v procesu prosazování změn v budoucnu. Na základě těchto požadavků a po dohodě s řídícím orgánem jsme s odborníky uvedené přílohy pro každý sbor zpracovali. Základním krokem, ke kterému se na základě jednání zavázala všechna spolupracující ministerstva, je, že bude probíhat posuzování skutečného zdravotního stavu HIV pozitivního příslušníka. Až na základě výsledků lékařského posouzení bude rozhodovat posudková komise o zdravotním stavu a jeho způsobilosti pro výkon služby. Proces propouštění tedy nebude automatický. Návrhy na legislativní změny- tedy změny Zákona o bezpečnostních sborech a vojácích s povolání v současnosti nejsou v legislativním plánu jednotlivých ministerstev. Na základě jednání s úřadem veřejného ochránce práv, v případě úprav uvedených zákonů v budoucnu, budou trvat na odstranění diskriminačních znění zákona, na které v metodice upozorňujeme a které navrhujeme změnit.
V listopadu proběhl závěrečný jednodenní mezinárodní seminář. Uvedené akce se zúčastnilo 63 účastníků. Účastníkům byly prezentovány podrobné výsledky výzkumu mínění jak veřejnosti, tak v jednotlivých sborech. Odborně se diskutovalo o navrhovaných doporučeních a postupu na jejich implementaci v praxi, ke kterým se vyjadřovali zástupci jednotlivých ministerstev – vnitra, obrany, spravedlnosti a zdravotnictví. Kromě nich se semináře zúčastnil i zástupce kanceláře veřejného ochránce práv ČR a odborníci na problematiku HIV/AIDS jak z ČR tak i Německa, Polska a Slovenska. V průběhu celého projektu jsme plnili požadavky povinné publicity. V průběhu studijních cest jsme zahraničním odborníkům, se kterými jsme se setkali, předali propagační předměty- hrnky, podobně jsme pro všechny účastníky konference zabezpečili poznámkové bloky, pera a USB klíče opatřeny povinnými logy.
Realizované aktivity projektu mají do budoucna udržitelný charakter. Udržitelnost spočívá ve využívání nově získaných znalostí a dovednosti pracovníky ministerstev a organizací zapojených v tematické síti. Vytvořená metodika a její přílohy přinášejí návrhy na řešení problematiky HIV pozitivních osob u záchranných a bezpečnostních složek státu a napomáhají v nastavování interních opatření, aby nedocházelo k diskriminaci osob ve služebním poměru.