Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Cíle projektu byly stanoveny v návaznosti na potřeby cílové skupiny projektu, zkušenosti partnera a žadatele vpráci s cílovou skupinou:1. Přenést a pilotně vyzkoušet v České republice inovativní metody, které využívá při práci se znevýhodněnýmidětmi a mladými lidmi zahraniční partner Berufsbildungswerk Waldwinkel2. Podpořit touto inovací osobnostní rozvoj sociálně, či zdravotně znevýhodněných dětí a mladých lidí, minimálně120 osob, pro jejich úspěšnější začlenění do společnosti a budoucí uplatnění na trhu práce.3. Získané zkušenosti a vytvořené know-how rozšířit mezi organizace, zejména NNO z celé ČR pracující scílovou skupinou dětí a mladých lidí ohrožených sociálním vyloučením a nezaměstnaností.

Projekt spočívá v přenosu a pilotním vyzkoušení inovativní metody, které využívá při práci se znevýhodněnými dětmi a mladými lidmi zahraniční partner Berufsbildungswerk Waldwinkel v Německu. Touto inovací bude podpořen osobnostní rozvoj sociálně, či zdravotně znevýhodněných dětí a mladých lidí, minimálně 120 osob, pro jejich úspěšnější začlenění do společnosti a budoucí uplatnění na trhu práce. Projekt reaguje na skutečnost, kdy sociální či zdravotní znevýhodnění dětí a mladých lidí je příčinou jejich problémů při následném začlenění na trh práce. V projektu v rámci pilotního ověření proběhne 7 x 20 průběžných programů a 12 jednorázových - víkendových - programů pro cílovou skupinu znevýhodněných dětí a mladých lidí. Jednorázové programy realizuje DIS Fryšták, průběžné programy budou zajišťovat lektoři přímo v jednotlivých spolupracujících organizacích - střediscích mládeže, nízkoprahových zařízeních a dalších neziskových organizacích, které se průběžně věnují cílové skupině. V projektu proběhnou také zahraniční stáže u partnerské organizace pro pracovníky projektu. Získané zkušenosti a vytvořené know-how bude šířeno mezi dalšími organizacemi, zejména NNO z celé ČR pracující s cílovou skupinou dětí a mladých lidí ohrožených sociálním vyloučením a nezaměstnaností.
Berufsbildungswerk Waldwinkel Partnerská organizace má dlouholeté zkušenosti v práci s cílovou skupinou dětí a mladých lidí, kteří jsou ze sociálních, či zdravotních důvodů ohrožení v úspěšném začlenění do společnosti a na trh práce. Ve své činnosti používá postupně budované know-how, které bude v rámci projektu předávat a sdílet s žadatelem.
1. Přenos a zpracování metodických postupů V této aktivitě budou probíhat stáže pracovníků projektu v partnerské organizaci pro získání informací a zkušeností týkající se metod, které používá partner pro práci s cílovou skupinou projektu. Pracovníci partnerské organizace budou také poskytovat zpětnou vazbu ke zpracovaným metodikám a materiálům pro práci s cílovou skupinou dětí a mladých lidí ohrožených sociálním vyloučením. 2. Vzdělávání odborných pracovníků Pro pracovníky NNO a dalších organizací z ČR, které se věnují stejné cílové skupině znevýhodněných dětí a mladých lidí, budou uspořádány dvě 3-denní akce v zařízení Waldwinkel a jeden seminář v ČR, na všech akcích budou přednášet pracovníci partnera. 3. Jednorázové programy osobnostního rozvoje Aktivita probíhá v ČR, nicméně odborní pracovníci partnera budou poskytovat realizátorům pravidelnou zpětnou vazbu formou emailové a telefonické konzultace. 4. Průběžné programy osobnostního rozvoje Aktivita probíhá v ČR, nicméně odborní pracovníci partnera budou poskytovat realizátorům pravidelnou zpětnou vazbu formou emailové a telefonické konzultace. 5. Šíření výsledků projektu Aktivity se účastní pracovník partnera formou přednášky na závěrečné konferenci a zpětnou vazbou k vydávaným materiálům.
1. Vydání a distribuce odborných materiálů Zpracované materiály a získané zkušenosti budou k dispozici i ostatním organizacím formou vydané publikace v tištěné podobě v nákladu 200 kusů, která bude zdrama distribuována těmto subjektům. Obsah publikace bude zpracován ve spolupráci se zahraničním partnerem a jeho zpětné vazby. V elektronické podobě bude publikace dostupná na webových stránkách žadatele. 2. Odborná konference V závěru projektu bude uspořádána dvoudenní konference za účasti zahraničního partnera pro odbornou veřejnost, kde budou prezentovány výsledky projektu i využitelnost jeho aktivit pro začlenění do činnosti ostatních organizací.
Projekt spočívá v přenosu a pilotním vyzkoušení inovativní metody, které využívá při práci se znevýhodněnými dětmi a mladými lidmi zahraniční partner Berufsbildungswerk Waldwinkel v Německu. Vzdělávací zařízení Waldwinkel v Aschau am Inn je určeno pro mladé lidi s poruchami učení, chování, ze sociálně nepříznivých podmínek nebo s tělesným handicapem. Tato možnost je jim zprostředkována úřadem práce (Arbeitsagentur). Mohou se zde vyučit některému z nabízených oborů nebo si zkrátka jen v přípravném období vyzkoušet, které povolání je pro ně to nejvhodnější. Zřizovatelem je Německá provincie Salesiánů Dona Bosca.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Cílovou skupinou projektu jsou děti a mladí lidé ohrožení sociálním vyloučením a následnou nezaměstnaností z důvodů sociálního a zdravotního znevýhodnění, zejména ve věku 15 - 20let. Aktivit projektu se zúčastní minimálně 120 osob z této cílové skupiny. Ve většině případů půjde o děti a mládež, kteří využívají služeb nízkoprahových zařízení - sedmi spolupracujících subjektů, a dvouleté střední školy . Do aktivit projektu budou zapojeny o romské děti a mládež, jež se účastní činnosti ve spolupracujících organizacích, zejména se jedná o Salesiánské středisko volného času Don Bosco v Ostravě, Salesiánské středisko Štěpána Trochty v Teplicích a Salesiánské středisko mládeže, dům dětí a mládeže České Budějovice. Cílovou skupinu tvoří také vzdělávací organizace, respektive jejich pracovníci. Intenzivně se budou projektu účastnit především organizace (celkem 8 NNO i vzdělávacích organizací), které se účastnily průzkumu, průměrně 2 pracovníci z každé organizace, dále pak zejména organizace, které zřizují nízkoprahová zařízení pro děti a mládež.