Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Hlavní aktivity

  • Individuální program rozvoje dovedností - cílem programu je posílit sociální a profesní dovednosti klientů a poskytnout odbornou pomoc pro zapojení na trh práce. Program se skládá z individuálních konzultací z oblastí zhodnocení předpokladů klienta pro nalezení pracovního uplatnění, zprostředkování informací o možnostech trhu práce, pomoc při jednání se zaměstnavateli, příprava na přijímací pohovor, podpora motivace, posilování sociálních a profesních dovedností. Program vede odborný poradce, aktivitu rovněž zajišťují vyškolení mentoři, kteří pomáhají při stabilizaci klienta v dané oblasti (bydlení, dávky, úřady, doklady aj.). Konzultace probíhají na svobodě, s některými klienty může být zahájena spolupráce ještě před propuštěním.
  • Skupinový program rozvoje dovedností - cílem programu je posílení motivace klientů, jejich sociálních a profesních dovedností a příprava vstupu na trh práce. V programu, který probíhá interaktivní formou, se klienti učí dovednosti pro získání a udržení zaměstnání jako je psaní CV, motivačního dopisu, příprava na přijímací pohovor, sebeprezentace, pracovněprávní informace, důsledky práce na černo aj. Celkem bude realizováno 16 běhů programů především ve věznicích, ale i na svobodě (1 běh 8-12 hodin).
  • Individuální dluhové poradenství - cílem aktivity je předejít prohlubování zadlužení a sociálnímu vyloučení klientů a zlepšit či vyřešit jejich situaci v oblasti zadluženosti podle jejich konkrétní zakázky. Náplní poradenství je zmapování dluhové situace klienta, orientace v dokumentech k dluhům, komunikace s věřiteli, analýza rizik, rozpočet a rozložení splátek, orientace v procesu zadluženosti, opravné prostředky a návrhy na oddlužení. Poradenství zajišťují dluhoví poradci a právník, který garantuje právní správnost poradenství. Dílčí kroky v poradenství může zajišťovat pod vedením poradce mentor, jehož výhodou je působení v terénu.
  • Kurz finanční gramotnosti a řešení zadluženosti - cílem kurzu je posílit u klientů finanční gramotnost a kompetence pro řešení předluženosti. Tématy krátkodobého, 4 – 6 hodinového skupinového kurzu, je vznik, předcházení, nárůst zadluženosti, prostředky řešení zadluženosti a právní rámec exekucí. Klientům je poskytnut informační základ pro řešení vlastní problémové situace a jsou vedeni k zamyšlení se nad svými právy a povinnostmi. Celkem bude realizováno 10 kurzů, zejména ve věznicích. 
  •  Vyškolení a supervize realizačního týmu – cílem aktivity je vyškolit mentory pro asistenci klientům a zajistit odbornost poskytovaných služeb pracovníky, kteří jsou v přímém kontaktu s klienty. V rámci projektu bude realizován jeden kurz pro nové zájemce na pozici mentor (pro 5 – 10 osob). Dále bude realizována pravidelná supervize osob v přímém kontaktu s klienty, která se bude věnovat rozvoji odborných kompetencí, získání nových potřebných znalostí a prevenci vyhoření.
Hlavním cílem projektu je podpořit min. 480 osob tak, aby zvýšili své sociální dovednosti potřebné pro integraci do společnosti, došlo k posílení jejich sociální a finanční stability a byly připraveny pro úspěšné zapojení na trh práce.
Projekt byl úspěšně realizován, celkově bylo v projektu podpořeno 849 osob z cílových skupin – 725 mužů a 124 žen. Celkový indikátor počtu podpořených osob tak byl překročen o 369 osob. Cílovou skupinou projektu byly osoby opouštějící výkon trestu odnětí svobody (osoby ve VTOS, osoby po VTOS, osoby podmíněně propuštěné z VTOS, s uloženým dohledem úředníka PMS) a dále pak mládež a mladí dospělí s projevy kriminálního chování, zejména klienti PMS a klienti po VTOS. Projekt byl realizován ve Středočeském, Ústeckém a Libereckém kraji. Místo dopadu projektu pak bylo na celém území ČR, mimo hl. m. Prahy. Příslušnost k CS projektu byla ověřována prostřednictvím podpisu čestného prohlášení, které bylo součástí monitorovacích listů podpořených osob. V projektu bylo podpořeno celkem 94 osob do 26 let věku. Podařilo se úspěšně realizovat všechny klíčové aktivity, v projektu vznikly dva nové produkty a jeden inovovaný produkt, které budou využívány i nadále po skončení projektu a přispějí tak k jeho udržitelnosti.
Bylo dosaženo všech stanovených cílů projektu a úspěšně byly zrealizovány všechny klíčové aktivity. Celkově bylo v projektu podpořeno 849 osob z cílových skupin – 725 mužů a 124 žen. KA 02 - v rámci aktivity bylo podpořeno celkem 291 klientů – 243 mužů a 48 žen. Celkem 226 osob spolupracovalo v rámci aktivity s odbornými poradci, 65 osob pak spolupracovalo s mentory. KA 03 - celkem bylo realizováno 17 běhů programů – 6 ve věznicích a 11 na svobodě. Celkem programy absolvovalo 103 klientů, kteří obdrželi osvědčení o absolvování. KA 04 - v rámci aktivity bylo podpořeno 355 klientů – 269 mužů a 86 žen v kamenných dluhových poradnách. V rámci mobilních dluhových poraden na svobodě bylo podpořeno celkem 68 klientů a v rámci mobilních dluhových poraden ve věznicích 66 klientů. Řada klientů využívala poraden ve věznicích i na svobodě opakovaně. Celkem bylo v rámci aktivity podpořeno 489 klientů. KA 05 - v rámci aktivity bylo realizováno celkem 13 kurzů ve věznicích, celkem je absolvovalo 143 klientů. KA 06 - v rámci aktivity byl realizován kurz pro nové mentory, ve kterém se účastníci teoreticky i prakticky připravovali na spolupráci s klienty. Kurzu se účastnilo celkem 8 zájemců o pozici mentor, kteří se následně zapojili do spolupráce s klienty. V souladu s cíli RUBIKON Centra zapojovat lidi s trestní minulostí do činnosti organizace a přímo podporovat jejich pracovní uplatnění, byli 4 účastníci kurzu přímo z řad osob s kriminální minulostí. V rámci projektu vznikly 2 nové produkty a jeden inovovaný produkt: • Metodika osvědčených forem spolupráce s cílovou skupinou - metodika vznikla na základě poradního panelu klientů, kteří využili aktivit projektu a zvládli vyřešit svou situaci. • Brožura pro klienty - brožura je zaměřena na řešení otázek souvisejících se soc. integrací a zapojením CS na trh práce. Obsahuje návody k řešení složitých situací spojených s výstupem z VTOS, hledáním práce a zadlužeností. • Krátké vzdělávací filmy na téma překážek sociálního začleňování. Z důvodu natočení většího množství materiálu nakonec vznikly dva krátké filmy na téma hledání práce a řešení zadluženosti.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Projekt je zaměřen na práci s osobami ve výkonu trestu odnětí svobody (přibližně 6 měsíců před propuštěním), osobami po výkonu trestu a podmíněně propuštěné z VTOS, s uloženým dohledem probačního úředníka. Cílovou skupinou projektu je také mládež a mladí dospělí (15-26 let). Výběr klientů bude probíhat ve věznicích prostřednictvím informačních besed a individuálních pohovorů, vstupní pohovory budou realizovány i s klienty na svobodě.