Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Zadávání veřejných zakázek je charakterizováno vysokou administrativní zátěží a nedostatečným využíváním ICT, což ve svém důsledku snižuje transparentnost zadávání a přispívá ke vzniku korupčního prostředí. Proto se MMR snaží o maximální využívání elektronických prostředků a v této souvislosti byla dne 10. května 2010 usnesením Vlády ČR č. 343 schválena Strategie používání e-tržiště pro veřejnou správu. Toto usnesení upravuje regulaci nového systému e-tržišť, jehož spuštění je naplánováno na červenec roku 2011. Nový systém e-tržišť stanovuje povinné využívání e-tržiště pro  ústřední orgány státní správy a jejích podřízené organizace na nákup vybraných komodit (např. kancelářské potřeby a vybavení, počítače, dopravní a logistické služby). Po vyhodnocení úvodní fáze používání se předpokládá rozšíření povinnosti i na územní samosprávné celky. Možnost dobrovolného využití e-tržiště mají i ostatní veřejní zadavatelé. Státní správa po zavedení nové podoby e-tržiště dosáhne výrazných finančních úspor, v první řadě díky nižší ceně nakupovaných komodit. Sníží se také transakční náklady spojené s procesem zadávání veřejných zakázek, a to nejen na straně zadavatelů, ale i dodavatelů. Posílení systémových pravidel pro zadávání, snadný přístup k informacím o zakázkách prostřednictvím e-tržiště a transparentnost celého procesu otevře cestu k veřejným zakázkám pro více dodavatelů, zejména z řad malých a středních podniků. Urychlí se také proces vyhodnocování jednotlivých nabídek. Rovněž se zvyšuje konkurenční prostředí mezi dodavateli za současného udržení standardů spolehlivosti a kvality dodávek, zavádí se i ucelenější evidence veřejných zakázek za účelem analytických a statistických vyhodnocení. Nezbytným předpokladem k tomu, aby byl nový systém e-tržišť efektivně využíván, je proškolení jejich uživatelů. Vzdělávání realizované v rámci tohoto projektu tak výrazně přispěje ke všem efektům, které implementace nového systému e-tržišť přináší.

Projekt je zaměřen na proškolení v novém systému e-tržišť, který je součástí mimořádně inovativního projektu Národní infrastruktury pro elektronické zadávání (NIPEZ) zaměřeného na efektivní a transparentní zadávání veřejných zakázek. Inovativnost nového systému e-tržišť spočívá v odbourání veškerých nedostatků současného stavu. V roce 2009 zpracovalo MMR Analýzu současných elektronických tržišť a došlo k následujícím závěrům: 1) Současná právní úprava (usnesení vlády č. 683/2002) představuje nedostatečný právní základ pro úpravu povinnosti používání elektronického tržiště a obsahuje rozporuplné, resp. nejasné vymezení okruhu adresátů povinnosti objednávat ICT na elektronickém tržišti. Neobsahuje žádný kontrolní a sankční mechanismus, který by zajistil její uplatňování, resp. dodržování 2) Provize placená ze strany dodavatelů provozovateli e-tržiště je v rozporu se zásadou zadávacího práva, že každý účastník zadávacího řízení si nese své náklady spojené s účastí v zadávacím řízení 3) Způsob výběru provozovatelů e-tržišť nebyl proveden v souladu s tehdejší právní úpravou a nevyhověl by ani právní úpravě současné 4) Při provozu elektronických tržišť jsou naplněny všechny znaky veřejné podpory podle ustanovení čl. 87 odst. 1 Smlouvy o založení Evropského společenství Nový systém e-tržišť výše zmíněné nedostatky odstraní a v konenčném důsledku povede k rozšíření objemu komodit obchodovaných na e-tržišti a k výrazným finančním úsporám, zejména díky nižší ceně nakupovaných komodit. Sníží se také transakční náklady spojené s procesem zadávání veřejných zakázek, a to nejen na straně zadavatelů, ale i dodavatelů. Samotný proces vzdělávání bude využívat rovněž inovativních metod v podobě e-learningu a organizace vzdělávacích kuzů pomocí webového portálu.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Správní úřady, organizační složky státu, zaměstnanci těchto úřadů a organizace a organizační složky zřizované/řízené těmito úřady a jejich zaměstnanci