Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Biologické centrum AV ČR, v. v. i., (dále jen BC) zaměstnává přes 500 zaměstnanců. Silnou kategorií jsou mladí vědečtí pracovníci do 34 let. Ještě větší skupinu představují doktorandi zaměstnaní v BC na částečné úvazy, jejichž počet se v průměru pohybuje kolem 110 osob. Tito mladí lidé představují zásadní potenciál rozvoje vědecké práce na BC. Je jim proto věnována na pracovištích BC mimořádná pozornost z hlediska růstu jejich odbornosti. Věda a výzkum je velmi specifický obor, který vyžaduje kontinuitu práce. Především mladé rodiny a zejména mladé doktorandky a vědecké pracovnice se potýkají s problémem skloubení profesního a soukromého života tak, aby odborně nezaostávaly. Jedním z důležitých momentů pro vytvoření rovných příležitostí pro muže i ženy na BC je i vybudování zařízení pro hlídání dětí zaměstnanců.

Analýza, která byla soustředěna především na výše uvedenou kategorii mladých pracovníků, ukázala, že optimální z hlediska potřeb, prostorových možností a dalších faktorů bude vybudování zařízení  pro umístění 12 dětí, převážně ve věku od půl roku do tří let.

BC sdílí společný kampus s Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích (dále jen JU). Činnosti obou institucí jsou velmi provázané, a to v oblasti vědy a výzkumu i v pedagogické činnosti. BC proto nabídlo JU partnerství v připravovaném projektu. Zájem o využití dětské skupiny byl na JU též prokázán.

 

Vedení BC vyčlenilo pro vybudování DS adekvátně veliký prostor ubytovny, která je situována ve společném kampusu BC a JU a která je využívána především pro ubytování hostů BC. Tím budou vytvořeny podmínky pro 3 fáze provozu DS dle podmínek projektu. 

Hlavním cílem projektu je přispět k zabezpečení rovných příležitostí pro zaměstnance Biologického centra AV ČR (dále jen BC) a partnera Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích (dále jen JU), konkrétně v rámci tohoto projektu vytvořit dobré podmínky pro mladé rodiny a mladé vědecké pracovnice a pracovníky, kteří se chtějí plnohodnotně věnovat své profesi. Jednou z důležitých podmínek zabezpečení tohoto cíle je umožnit mladým rodičům včasný návrat k vědecké práci po skončení nebo v průběhu rodičovské dovolené. Specifickým cílem je proto vybudování dětské skupiny pro zaměstnance BC a JU, kde děti vědeckých pracovníků, popřípadě ostatních pracovníků BC a JU dostanou péči odpovídající současným standardům a které bude mít reálně nastavené i finanční podmínky. Dětská skupina bude vybudována pro denní péči od 7,30 do 16,30 pro 12 dětí.
Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
KA 1 – rekonstrukce prostor KA 1 je plánována na období od 1. 7. 2013 do 31. 10. 2013. Pro DS byly vybrány prostory ubytovny, která se nachází ve společném kampusu BC a JU. Spojením několika místností vzniknou pro DS dostatečně velké prostory pro odpočinek a pro denní činnost, pro přípravu jídla i předepsané hygienické zázemí. Budova se nachází v uzavřeném areálu s blízkými navazujícími parkovými plochami. Velká pozornost bude věnována vybavení prostor z hlediska potřeb dětí. Tuto záležitost bude projektový tým konzultovat s profesionálními zařízeními. Nebude zanedbána ani estetická stránka úprav jednotlivých místností. KA 2 – 1. fáze provozu KA 2 je plánována na období od 1. 11. 2013 do 30. 4. 2014. V tomto období bude probíhat zkušební provoz zařízení, avšak již s plnohodnotnými podmínkami. Finanční a administrativní manažer projektu bude pečlivě sledovat dodržování podmínek projektu, podmínek nastavených ve smlouvách zaměstnavatele s rodiči, podmínek v partnerské smlouvě. Bude dále prověřovat vhodnost nastavených pravidel Provozního řádu dětské skupiny. Velký důraz bude dán na prověření kvality pečujících osob. Na základě zkušeností pečujících osob bude prověřen též režim péče o děti a případně posíleno personální zázemí v závislosti na věku přítomných dětí, vždy však s dodržením minimálního požadovaného standardu. V první provozní fázi bude také prověřeno nastavení komunikace s rodiči a provedeny případné úpravy režimu péče v závislosti na jejich podnětech.1. fáze provozu bude též sloužit k prověření režimu nezbytných servisních služeb – úklid, údržba, praní. KA3 – 2. fáze provozu KA3 je plánována na období do 1. 5. 2014 do 31. 10. 2014. V tomto období předpokládáme již klidný provoz dětské skupiny MOTÝL. Po diskusi s rodiči prvních umístěných dětí a na základě zkušeností odborného personálu dětské skupiny budou odstraněny případné provozní nedostatky a nastavena dobrá komunikace s rodiči. Trvale bude sledována docházka dle podmínek projektu. Administrativní a finanční manažer projektu BC a garant projektu JU budou společně konzultovat pořadník zájemců o umístění dětí do hlídacího zařízení. KA4 – 3. fáze provozu KA4 je plánována na období do 1. 11. 2014 do 30. 4. 2015. V závěrečné fázi projektu bude již zabezpečen standardní běžný provoz zařízení, bude proto prostor pro prověření možnosti zlepšení obsahové náplně dětské skupiny MOTÝL. Provoz zařízení bude důkladně vyhodnocen, budou prověřeny skutečné provozní náklady. Na základě toho bude definitivně stanoven příspěvek rodičů na chod zařízení v období po skončení projektu. Manažerský tým se zároveň bude zabývat možností nabídnout rodičům nadstandardní aktivity, které dětská skupina běžně nevyžaduje – zájmové kroužky, jazykové vzdělávání apod. V průběhu této poslední fáze projektu bude dále revidován provozní řád, tak aby odpovídal podmínkám provozu po skončení projektové dotace.
Projektem by mělo být dosaženo následujících výsledků: - vybudování dětské skupiny pro 12 dětí ve věku od šesti měsíců do začátku školní docházky - zajištění provozní fáze dětské skupiny po dobu 18 měsíců - naplnění kapacity zařízení minimálně ze 70%.
Projekt není zaměřen na mezinárodní spolupráci

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Jedinou cílovou skupinou v rámci tohoto projektu jsou rodiče dětí umístěných do dětské skupiny MOTÝL. Primárně bylo rozhodnuto o zapojení BC a JU do výzvy A4 proto, aby byl mladým rodinám vědeckých pracovníků i dalších zaměstnanců umožněn plnohodnotný návrat do práce po založení rodiny. Konkretizace projektu pak byla připravena výlučně na základě identifikace potřeb rodičů, kteří jsou zaměstnaní na BC a JU. Zaměstnanci BC byli dotazováni na: - zájem o využití firemního předškolního zařízení "dětská skupina" s nástupem od 1. 11. 2013 , případně s pozdějším nástupem, - časový předpoklad využití zařízení do (rok/měsíc), - počet a věk dětí, které chtějí umístit do dětské skupiny, - předpokládanou frekvenci docházky, - maximální výši měsíční úhrady, kterou jsou ochotni měsíčně za využití dětské skupiny zaplatit, - souhlas s donáškou vlastní stravy pro dítě. Podobný dotazník byl zpracován u partnera projektu JU. Získané podklady se staly závazným podkladem pro nastavení podmínek dětské skupiny.