Projekt bude realizován prostřednictvím jednotlivých klíčových aktivit. Hlavní koordinátor procesu plánování bude v průběhu realizace projektu odborně vzděláván v akreditovaných vzdělávacích kurzech zaměřených na monitoring, metody hodnocení, efektivitu systému monitorování a vyhodnocování apod. (akreditace ze strany MŠMT ČR, MPSV ČR či MV ČR, celkem čtyři kurzy). Kromě toho bude průběžně aktualizovat interaktivní katalog poskytovatelů sociálních služeb. Hlavní činnost pro rok 2013 a 2014 a také v době udržitelnosti projektu pak bude spočívat ve tvorbě akčních plánů, které budou obsahovat konkrétní aktivity týkající se zkvalitňování sociálních služeb a zvyšování jejich dostupnosti.
Realizátor projektu o dotaci má zkušenosti s činnostmi v rámci pracovních skupin při tvorbě různých strategických dokumentů města. Pro proces tvorby „Střednědobého plánu rozvoje sociálních služeb v Třebíči 2012–2016“ již byly v minulosti vytvořeny tři pracovní skupiny, které jsou obdobným způsobem sestaveny i pro potřeby stávajícího projektu a jsou zaměřeny:
– na sociální služby pro seniory;
– na sociální služby pro občany se zdravotním postižením a dlouhodobě nemocné;
– na sociální služby zaměřené na rodinu, děti a mládež, nezaměstnané, osoby v přechodné sociální krizi, ohrožené závislostí, nepřizpůsobivé občany a etnické menšiny.
Toto rozdělení vychází ze struktury sociálních služeb ve městě. Pracovní skupiny jsou tvořeny zástupci všech tří stran, tedy z řad zadavatele, poskytovatelů sociálních služeb a jejich uživatelů. Pracovní skupiny se budou scházet dle potřeby, ale minimálně šestkrát do roka. Řídící skupina tvořená vedoucími jednotlivých pracovních skupin, vedoucí Odboru sociálních věcí Městského úřadu Třebíč, hlavním koordinátorem procesu plánování a zástupcem zadavatele, tedy odpovědným politikem, se bude scházet přibližně jedenkrát za měsíc, minimálně však desetkrát do roka.
Externím subjektem vybraným na základě výběrového řízení bude zpracována evaluační studie, která bude vyhodnocovat, nakolik se daří „Střednědobý plán rozvoje sociálních služeb v Třebíči 2012–2016“ naplňovat. Studie bude obsahovat popis metodiky pro monitorování výstupů a hodnocení efektivity plánu, ale především doporučení pro realizaci dalších opatření k řádné implementaci plánu, návrhy změn v plánu, definici rizikových aktivit apod. Cílem studie bude přinést hlavnímu koordinátorovi procesu plánování sociálních služeb a také řídící skupině informace o tom, zda a případně nakolik se stav realizace plánu shoduje s původním plánem. Kromě toho bude studie velkou měrou přispívat k včasnému rozpoznání případných ohrožení procesu realizace a poskytovat cenné informace využitelné pro korekci procesu a jeho zlepšování.
Doprovodnou aktivitou projektu bude také informování a zapojování veřejnosti, která je spíše sekundární cílovou skupinou, do procesu realizace střednědobého plánu, a to mj. formou uspořádání veletrhu sociálních služeb pod názvem „Člověk k člověku“. Prostřednictvím tohoto veletrhu budou prezentovány sociální služby, které se ve městě nacházejí, veřejnost se bude moci seznámit s náplní jejich činnosti, s jejich cíli a také s tím, v jakých životních situacích se mohou na danou instituci obrátit. Prezentovány budou také výsledky činnosti jednotlivých zařízení sociálních služeb (např. vyrobené předměty, fotografie z akcí apod.). V případě kladné odezvy u uživatelů i poskytovatelů sociálních služeb bude akce opakována i v době udržitelnosti projektu.