Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Projekt je zařazen do typu "A" podporovaných aktivit a činností. Bude podpořeno 320 osob s chronickým duševním onemocněním.

Obsahem projektu je realizace sociálně rehabilitačních služeb pro integraci 320 uživatelů s chronickým duševním onemocněním do společnosti a na trh práce.

V projektu budou provozovány po dobu 24 měsíců, dvě Centra sociální rehabilitace /dále jen CSRhb / v Ústí nad Labem a Teplicích, jejichž hlavním cílem bude uživatele integrovat do společnosti a na trh práce. Po úspěšné integraci pak uživatelům poskytovat dlouhodobou podporu při pracovní rehabilitaci.

Cílem CSRhb bude realizovat soubor specifických aktivit směřujících k dosažení samostatnosti, nezávislosti a soběstačnosti uživatelů s chronickým duševním onemocněním. CSRhb budou ambulantní a terénní formou rozvíjet kognitivní, volní, afektivní a fyzické schopnosti a dovednosti uživatelů, posilovat sociální návyky a nacvičovat, systémem behaviorální terapie, běžné činnosti, které jsou pro samostatný život zcela nezbytné. A to způsobem, který využívá zachované schopnosti, potenciál a kompetence osob s chronickou duševní nemocí.

Cílem CSRhb bude, v co nejširší možné míře, integrovat uživatele nejprve do širší society a následně na trh práce. V případě úspěšné integrace na trh práce, jim bude v projektu, pracovníky v sociálních službách poskytována individuální podpora v takové míře, aby na trhu práce dlouhodobě uspěli.

Cíle projektu bude předkladatel dosahovat prostřednictvím sedmi aktivit pro 320 klientů. Aktivitami budou provozovány dvě CSRhb v Ústí nad Labem a CSRhb v Teplicích, dále budou realizovány vzdělávací aktivity pro 40 klientů, aktivity s uživatelskými a rodičovskými skupinami a sociálně, terapeutickou prací s rodinami uživatelů a aktivity, které budou poskytovat klientům s chronickou duševní nemocí, podporu při pracovní terapii, bez níž by uživatel dlouhodobé umístění na trh práce sám nezvládl.

Hlavní cíl projektu: Poskytovat služby sociální rehabilitace ambulantního a terénního charakteru a jejich prostřednictvím integrovat 320 osob s chronickou duševní nemocí do společnosti a na trh práce. Cíl 1: Provozovat Centra sociální rehabilitace v Ústí nad Labem a Teplicích Cíl 2: Poskytovat uživatelům vzdělávací programy, které budou rozvíjet jejich dovednosti potřebné pro integraci na trh práce Cíl 3: Terapeuticky pracovat s uživatelem, jeho rodinou a celým blízkým sociálním prostředím uživatele Cíl 4: Poskytovat terapeutickou podporu a upevňování sociálních a pracovních dovedností s uživateli v pracovní rehabilitaci.
V projektu jde o udržení inovativnosti, která v systému rehabilitace osob s chronickou duševní nemocí v Ústeckém kraji byla zavedena Fokusem Labe. Sociální rehabilitace je pro uživatele efektivní tím, že reaguje na jejich aktuální potřeby, které ale jsou díky zkušenostem Fokusu Labe předvídatelné. Může se tedy zaměřit na 4 vzájemně propojené oblasti sociální práce s uživatelem a tím vytvořit celý komplexní přístup, v němž je jeho síla, efektivita i inovace. První oblastí je terapeutická práce s uživatelem a jeho rodinou, kterou vykovánají sociální pracovníci se zkušenostmi z psychoterapeutických výcviků a se studiem VŠ. Druhou oblastí je příprava uživatele na pracovní proces, včetně jeho vzdělávání a nácviku sociálních dovedností potřebných na trhu práce. Třetí oblastí je dlouhodobá podpora uživatele v pracovní rehabilitaci, upevňování sociálních návyků a pracovních dovedností uživatelů. A čtvrtou oblastí je okamžitá podpora uživatele při zhoršení psychického stavu s cílem minimalizovat hospitalizace uživatelů, zkracovat tyto hospitalizace a především jim vhodným a včasným terapeutickým postupem předcházet. Tyto 4 složky - pilíře naší práce jsou vzájemně propojené, jsou založeny na týmové práci sociálních pracovníků a pracovníků v sociálních službách a partnerském vztahu s uživatelem. Tento systém Fokus Labe vyvíjel celou řadu let a v podobě jaké je, je v současné době vůči možnostem a finančním prostředkům efektivní. Je to model, který jsme jako odborníci viděli v Anglii, Holandsku a Belgii a pokoušíme se ho uplatnit v rehabilitaci osob s chronickou duševní nemocí i v Ústeckém kraji.
V projektu bude podpořeno celkem 320 fyzických osob, které budou využívat dle jejich potřeb různé aktivity projektu. V CSRhb Ústí nad Labem bude podpořeno cca 180 účastníků, v CSRhb v Teplicích bude podpořeno cca 54 účastníků projektu v pracovní rehabilitaci v Ústí nad Labem a Teplicich bude podpořeno cca 86 účastníků projektu. V projektu bude podpořena jedna nevládní nezisková organizace Fokus Labe, která je na trhu sociálních služeb v Ústeckém kraji 20 let a zaměstnává 125 zaměstnanců z toho 95 lidí trpících chronickým duševním onemocněním v systému pracovní rehabilitace. Vzdělávacího programu se účastní celkem 40 klientů ve skupinách vždy po 20 lidech. Dokladem o úspěšném ukončení vzdělávacího programu bude osvědčení o složení závěrečné zkoušky. V projektu vznikne 1 inovativní produkt v systému rehabilitace chronicky duševně nemocných na trh práce přenositelný do jiného regionu ČR. Inovativním produktem je kurz v gastronomických provozech s teoretickými i praktickými částmi. Výstupem bude metodický manuál tohoto kurzu zpracovaný v PDF souboru.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Osoby s chronickým duševním onemocněním