Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Důvodem realizace projektu je započatá sociální reforma v ČR, která se týká níže popsaných tematických oblastí. Mezinárodní partner - Slovenská republika podobnými reformními kroky prošla v minulosti, proto odtud můžeme čerpat cenné zkušenosti. Zaměření projektu je v oblastech agend odboru sociálních věcí: sociálně-právní ochrana dětí (SPOD), služby sociální prevence zaměřené na vyloučené romské lokality a rozvoj služeb pro rodiny s dětmi, na něž se SPOD vztahuje. Cílem projektu je prostřednictvím odborných stáží vzájemná výměna zkušeností a přenos dobré praxe sociálních pracovníků na úrovni státní správy, samosprávy a neziskových organizací (dále jen NNO). Stáží se v oblasti SPOD účastní referenti orgánu sociálně-právní ochrany dětí spolupracujících obecních úřadů obcí s rozšířenou působností a Krajského úřadu Královéhradeckého kraje (dále jen KÚ KHK) a sociální pracovníci NNO poskytujících služby pro rodiny s dětmi. V oblasti služeb sociální prevence absolvují stáž referenti KÚ KHK, terénní pracovníci obecních úřadů a NNO zaměřených na práci ve vyloučených lokalitách. Zkušenosti v agendě rozvoje služeb pro rodiny s dětmi, na něž se SPOD vztahuje, si vzájemně vymění referenti KÚ s partnerem projektu. Zkušenosti účastníků projektu zapojených do nově vzniklé tematické sítě se budou dále šířit odborné veřejnosti prostřednictvím seminářů, sborníkem dobrých praxí a webovou aplikací. Projekt je zaměřen zejména na aktivity, které pomůžou sekundární cílové skupině se zapojením na trh práce. Ohled bude také brán na rovné příležitosti mužů a žen. S touto oblastí má kraj zkušenosti z projektu "Podpora rovných příležitostí žen a mužů a slaďování pracovního a rodinného života na KÚ KHK". Aktivity bude realizovat partner projektu ve spolupráci s předem vytipovanými obecními úřady a NNO.

 

Hlavním cílem projektu je zkvalitňovat poskytování služeb sociální prevence a služeb pro rodiny s dětmi vznikem logicky provázané tematické sítě partnerských organizací zacílené na 3 oblasti projektu. Tematická síť se bude rozvíjet i po skončení projektu a bude do budoucna přinášet inovativní i osvědčené metody práce s osobami ohroženými sociálním vyloučením nebo v obtížných životních situacích vedoucí k jejich integraci na trh práce a k jejich nezávislosti na sociální službě a na sociálních dávkách. Hlavními rozvojovými oblastmi v projektu jsou: rozvoj služeb pro rodiny s dětmi, na něž se SPOD vztahuje, služby sociální prevence v sociálně vyloučených lokalitách, rodinná politika, sociálně-právní ochrana dětí a rovné příležitosti jako průřezové téma.
Banskobystrický samosprávný kraj
V průběhu projektu budou realizovány odborné stáže v těchto oblastí: • Odborná stáž sociálních pracovnic a pracovníků obcí a nestátních neziskových organizací působících v oblasti sociální prevence ve vyloučených lokalitách • Odborná stáž sociálních pracovnic a pracovníků obcí a nestátních neziskových organizací působících v oblasti sociálně-právní ochrany dětí a služeb pro rodiny s dětmi • Odborná stáž pro referentky a referenty Královéhradeckého kraje v oblasti plánování služeb pro rodinu a děti Následně po skončení stáží proběhnou workshopy, kde budou shrnuty závěry všech stážistů s ohledem na jednotlivé okruhy zkoumaných témat. Zkušenosti jednotlivých účastníků stáží budou pak dále šířeny odborné veřejnosti, která se aktivně stáží na Slovensku nezúčastní, prostřednictvím závěrečných seminářů, sborníku dobrých praxí a také webových stránek.
Získané přínosné informace ze stáží budou využity při metodické činnosti vůči obcím a neziskovým organizacím. Dále budou využity v praxi sociálních pracovníků, při vytváření návrhu profesionalizace systému náhradní rodinné péče v Královéhradeckém kraji. Díky tomu mohou pomoci osobám ohroženým sociálním vyloučením nebo v obtížných životních situacích k jejich integraci na trh práce a k jejich nezávislosti na sociální službě a na sociálních dávkách. Výstupem projektu bude sborník dobrých praxí. Vhodné příklady dobré praxe se převezmou a následně odzkouší v rámci pilotáže Královéhradeckého kraje v oblasti transformace systému péče o ohrožené děti.
Projekt spolupracuje s Banskobystrickým samosprávným krajem, který má klíčovou roli při zajištění výměny zkušeností a přenosu know-how prostřednictvím tematické sítě na Slovensku, díky jeho neoddiskutovatelným zkušenostem se všemi tematickými oblastmi projektu. Partner byl vybrán záměrně, neboť je koordinační institucí všem spolupracujícím subjektům tematické sítě v SR. Hraje nezastupitelnou roli při výběru kvalitních spolupracujících organizací pro realizaci stáží a dále poskytne součinnost při jejich zajištění.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

-Územní samosprávné celky a úřady samosprávných celků, jejich orgány a jimi zřízené nebo založené organizace a jejich zaměstnanci - Nestátní neziskové organizace