Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Cíle projektu jsou vztahovány ke zvyšování efektivity výkonu správní agendy. Toho by mělo být dosaženo vypracováním jednotné koncepce elektronizace správní agendy včetně zajištění její realizace a zavedení efektivního projektového řízení do Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Projekt bude mít dopad na rozvoj znalostí zaměstnanců Ústavu, zejména v oblasti architektury informačních systémů a projektového řízení, což bude značným přínosem pro Ústav vzhledem ke stále narůstajícímu počtu projektů.

Státní ústav pro kontrolu léčiv si vytyčil za cíl zvýšení efektivity výkonu správní agendy. Tohoto cíle chce dosáhnout např. díky následujícím strategickým záměrům, které mají úzkou vazbu na Usnesení vlády č. 757/2004 a mají pozitivní dopad na většinu vrcholů hexagonu veřejné správy.:

  • Bezpapírový elektronický přístup
  • Rozvoj elektronického sběru dat od regulovaných subjektů
  • Digitalizace dokumentů a digitální oběh dokumentů v rámci Státního ústavu pro kontrolu léčiv

Některé z těchto strategických záměrů Ústav realizuje prostřednictvím dílčích implementačních projektů, kterým však schází vzájemné koncepční provázání. Ústav nemá dostatečné zkušenosti s efektivním projektovým řízením takto náročných projektů. Projekt směřuje k odstranění výše zmíněných nedostatků díky integraci jednotlivých implementačních projektů jak po architektonické, tak po projektové stránce. Výsledky tohoto projektu jsou nezbytným předpokladem pro realizaci výše uvedených strategických záměrů vedoucích k racionalizaci administrativních procedur při vykonávání správní agendy.

Hlavním cílem je vypracování jednotné koncepce elektronizace správní agendy včetně zajištění její realizace a zavedení efektivního projektového řízení ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv jako nezbytných kroků pro realizaci strategických záměrů Ústavu v oblasti zvýšení efektivnosti výkonu správní agendy. Dílčím cílem projektu je umožnění realizace strategických záměrů Ústavu v oblasti zvýšení efektivity výkonu správní agendy. Snahou projektu je ve spojení se zmíněnými strategickými záměry Ústavu dosáhnout zajištění větší transparentnosti jednotlivých správních úkonů a omezení byrokratické zátěže pro regulované subjekty.
Není.
V první části projektu proběhne nejprve analýza současného stavu agend SÚKL, použitého technického vybavení, koncepce elektronizace agend, tvorba architektury, návrh sdílených komponent, sdílení dat a dohled nad IT projekty, podílejícími se na realizaci architektury IT a elektronizaci agend SÚKL. Pro zajištění plné návaznosti samotné fyzické implementace na koncepci, SW komponenty a postup implementace, bude zpracovatel koncepce poskytovat průběžné konzultace řešitelským týmům jednotlivých implementačních projektů. Bude aktualizovat koncepci v návaznosti na změny legislativy nebo požadavky Ústavu a dohlížet na vlastní realizaci koncepce. Přímé zapojení zpracovatele koncepce do jednotlivých implementačních projektů umožní vyšší využití projektů a zabránění redundantním investicím plynoucím z opakovaně realizovaných částí projektů. Druhou částí projektu je navrhnout a udržitelně implementovat systém efektivního projektového řízení; v důsledku zřízením personálně, procesně a materiálně zajištěné projektové kanceláře, do řídících mechanismů Ústavu. Dodavatel provede analýzu stávajícího stavu, definici potřeb, návrh metodiky a vnitřních předpisů, návrh pracovních procesů, personální analýzu a následný návrh proškolení zaměstnanců. Organizačně zajistí vybudování projektové kanceláře a bude poskytovat poradenství pro potřeby udržitelné implementace systému projektového řízení. V rámci shválené podstatné změny projektu přistoupí Ústav k rozšíření plnění projektu. Prvním rozšířením je "Vytvoření strategie pro snižování regulatorní zátěže a strategie SÚKL s vazbou na elektronizaci zdravotnictví". V rámci tohoto plnění zpracuje dodavatel několik studií, jejichž předmětem bude zmapování projektů v rámci resortu zdravotnictví a jejich dopad na působení SÚKL, vytvoření přehledu legislativy s dopadem na činnost SÚKL, analýza dopadů plánovaných projektů a legislativy na působnost a vnitřní procesy SÚKL a vypracování strategií. Další rozšíření se týká "Optimalizace podpůrných procesů", kde dodavatel vyhodnotí fungování podpůrných procesů SÚKL, identifikuje oblasti ke zlepšení, zpracuje doporučení ke zlepšení a podpoří zavádění procesních změn.
Není.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Cílovou skupinu tvoří vedení Ústavu a jeho zaměstnanci. Vybraní zaměstnanci Ústavu budou zapojeni přímo do realizačního týmu po celou dobu realizace projektu a budou se podílet na vypracování jednotlivých výstupů projektu.