Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Bilanční diagnostika (BDg) je poradenský proces. Psychologové, kteří tento proces realizují, se pomocí psychodiagnostických a dalších odborných metod, s nimiž se pracuje v rámci skupinových a individuálních konzultacích s klienty, snaží zjistit, jak co nejvhodněji využít schopností, dovedností, zájmů, motivace a dalších osobnostních předpokladů klienta pro jeho optimální uplatnění v profesním životě.

BDg je nejčastěji poskytována uchazečům o zaměstnání, jejím cílem je najít společně s klientem cestu, která usnadní jeho návrat na trh práce. Do služeb zaměstnanosti byla zavedena na základě praxe ve Francii před více než 10 lety, legislativně je zakotvena jako jedno z opatření aktivní politiky zaměstnanosti. Systém práce s klientem a využívané metody však nebyly od doby zavedení BDg vyhodnoceny a inovovány, odborné kontakty s Francií ustaly a psychologové, kteří BDg poskytují, postrádají jednotnou metodickou podporu a možnost vzájemného sdílení zkušeností. Z tohoto důvodu byl Střediskem podpory poradenských služeb Národního vzdělávacího fondu ve spolupráci s odborníky, kteří BDg v České republice na přelomu tisíciletí zaváděli (PhDr. Král a PhDr. Opočenský), připraven projekt „Bilanční diagnostika“, který je financován z Evropského sociálního fondu a ze státního rozpočtu ČR prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost.

Cílem projektu je především mezinárodní výměna zkušeností z oblasti poskytování BDg ve službách zaměstnanosti, která bude promítnuta do inovace metod a postupů práce s klietnem tak, aby bylo dosaženo úrovně srovnatelné s praxí zemí EU v souladu se záměry strategie Evropa 2020.Dílčí cíle, které realizace projektu postupně naplňuje: - Vytvoření národní tematické sítě a její napojení na síť mezinárodní – je připraveno založení Asociace bilanční diagnostiky, jejíž činnost bude provázána s Evropskou federací bilance kompetencí a kariérového poradenství FECBOP. - Vytvoření podmínek pro sjednocení poskytování BDg a rozvoj a inovace jejích metod, postupů a standardů – je připravována nová metodika BDg, která bude východiskem pro sjednocení praxe BDg v ČR; metodika bude sloužit realizátorům BDg i pracovníkům ÚP, kteří klienty pro BDg vybírají a využije mj. výsledky již pěti realizovaných mezinárodních setkání (tematické workshopy s účastí zahraničních partnerů) a dvou zahraničních studijních stáží českých odborníků zapojených do realizace projektu - Zvýšení kvality BDg a profesionality jejích poskytovatelů – byla stanovena kritéria kvality BDg a v rámci mezinárodních setkání diskutovány možnosti a způsoby její podpory a řízení; dokončována je koncepce vzdělávání v BDg, připravován je modulový systém vzdělávání jejích realizátorů ; i pro přípravu koncepce a systému vzdělávání byly a jsou využívány zkušenosti zahraničních partnerů a možnost diskutovat připravené návrhy na mezinárodních setkáních - Zvýšení informovanosti odborné i širší veřejnosti o BDg a podpoření osvěty o BDg mezi klienty i pracovníky Úřadu práce ČR – realizovány byly již dva celonárodní semináře pro pracovníky Úřadu práce ČR z celé republiky a další zájemce o problematiku BDg, které byly zaměřeny na představení návrhů inovací v oblasti BDg připravených v rámci projektu a na diskusi k nim; připraven byl informační materiál pro klienty ÚP ČR seznamující zejm. s účelem BDg, jejím průběhem, možnými přínosy pro klienta a s pravidly, kterými se BDg řídí, na webových stránkách projektu (http://www.nvf.cz/bilancni-diagnostika) jsou pravidelně aktualizované informace o všech projektových akcích a jejich výstupech.
Projekt byl připravován a je řešen ve spolupráci s Úřadem práce ČR. V projektu je zapojeno pět zahraničních partnerů: - CIBC Bourgogne Sud (Francie) - Laboratoire d´ergologie appliquee (Belgie) - Bildungsinstitut PSCHERER (Německo) - Institut de Ştiinţe ale Educaţiei (Rumunsko) - Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (Slovenská republika)
V průběhu řešení projektu budou postupně naplňovány tyto dílčí cíle: - vytvoření podmínek pro sjednocení poskytování BDg; - rozvoj a inovace metod, postupů a standardů BDg; - zvýšení kvality BDg; - zvýšení profesionality poskytovatelů BDg na ÚP ČR; - sjednocení požadavků na externě dodávané služby BDg pro ÚP ČR; - zvýšení informovanosti odborné i širší veřejnosti o BDg; - podpoření osvěty o BDg mezi klienty i pracovníky ÚP ČR; - vytvoření národní tematické sítě a její napojení na síť mezinárodní.
V průběhu řešení projektu bude uspořádáno celkem 10 akcí pro odbornou veřejnost. Na šesti mezinárodních workshopech budou diskutovány hlavní tematické okruhy a problémové otázky, na třech seminářích budou tato témata přednesena širší veřejnosti k další diskusi a na závěrečné konferenci bude prezentován průběh celého projektu a založena Asociace bilanční diagnostiky.
V projektu je zapojeno pět zahraničních partnerů: - CIBC Bourgogne Sud (Francie) - Laboratoire d´ergologie appliquee (Belgie) - Bildungsinstitut PSCHERER (Německo) - Institut de Ştiinţe ale Educaţiei (Rumunsko) - Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (Slovenská republika) První tři partnerské organizace patří mezi poskytovatele bilanční diagnostiky s dlouholetou zkušeností a praxí, další dvě organizace jsou zapojeny z důvodu přenosu informací a zkušeností do dalších zemí.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Primární cílovou skupinou jsou pracovníci Úřadu práce ČR, sekundární jsou uchazeči/ky o zaměstnání.