Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Projekt přináší nový způsob podpory pro osoby s duševním onemocněním (DO). Předkládaný model se snaží řešit situaci osob s DO, u kterých díky nemocí oslabeným sociálním kompetencím, v kombinaci s nízkými příjmy a zadlužením, roste riziko bezdomovectví.

Bezdomovectví vede ke zhoršení zdravotního stavu a zhoršení zdravotní péče, opakovaným pobytům v léčebnách, odkud se nemají nemocní kam vrátit. Tento stav posiluje negativní postoj veřejnosti k osobám s duševním onemocněním.

Model je celostním systémem péče, zahrnujícím oblast zdravotní, sociální, pracovní a ekonomickou, posilující kompetence osob s DO natolik, aby byly schopné aktivně splácet dluhy, pracovat a udržet si zaměstnání, aniž by docházelo ke zhoršení jejich zdravotního stavu a k sociálnímu propadu. Ve vztahu k dalším zainteresovaným stranám je cílem posílit pozitivní přijímání osob s DO veřejností, empatický přístup úředníků veřejné správy a budování komunitních vztahů. Model vychází z dlouhodobé znalosti cílové skupiny osoby DO v organizaci realizátora - Zahrada 2000 o.s a podnětů a hypotéz z pracovních skupin místní, okresní a krajské úrovně, kterých se účastní zástupci organizace žadatele.

 

Projekt se uskuteční v Olomouckém kraji, v regionu Jesenicko, s využitím bytů v Jeseníku a okolí a ve Zlatých Horách.

Cílem projektu je pilotní ověření inovačního modelu celostního systému péče o osoby s duševním onemocněním Cíle bude dosaženo: 1) odbornou sociální a psychologickou pomocí, nabídkou levného bydlení, zaměstnáním a dluhovým poradenstvím pro osoby s DO 2) zapojováním osob s DO, veřejnosti a představitelů veřejné správy do informačních (letáky, brožury), edukačních (přednášky, filmy) a neformálních akcí (společná setkání)
Bez partnerů
Realizovaný projekt je pilotním ověřením sociální inovace, která přináší celostní systém péče o osoby s DO, tak, aby u osob s DO, u kterých se nahromadí více sociálně patologických vlivů, nedošlo k úplnému sociálnímu propadu, ale aby byly motivovány řešit svoji situaci a postupně posílit kompetence a opět převzít zodpovědnost ve všech oblastech života. Podpořené osoby získají podporu v bydlení, dluhovém poradenství, pracovní přípravě, v sociální a psychologické oblasti; zapojí se svépomocí do údržby domu a okolí; zapojí se do péče o veřejné plochy, do zajištění neformálních akcí pro veřejnost. Budou součástí samosprávy nemovitosti. Budou mít možnost se účastnit jednání se zástupci obce, přispívat do klientského časopisu. Další osoby z CS (klienti a zaměstnanci žadatele) se zapojí příspěvky do klientského časopisu, přípravou prodejní výstavy a výrobků pro ni, péčí o označené veřejné plochy, účastí na neformálních akcích pro veřejnost, přípravou brožury Dobré praxe. 3 osoby z CS se zapojí jako peer konzultanti. V průběhu projektu se bude intenzivně pracovat i s veřejností, tak, aby se posílilo pozitivní vnímání osob s duševním onemocněním veřejností. Připravena je informační kampaň a komunitní akce a jednání se zástupci veřejné správy.
V průběhu realizace projektu vznikne první verze metodiky popisující celostním systémem péče o osoby s duševním onemocněním v obcích o velikosti do 10 tis. obyvatel. U podpořených osob dojde k posílení sociálních a pracovních kompetencí. Obyvatelé obcí, ve kterých budou podpořené osoby ubytovány, se lépe seznámí s problematikou duševního onemocnění a s kvalitní prací osob s tímto onemocněním. Představitelé veřejné správy budou mít možnost účinně řešit situaci osob duševním onemocněním, u kterých se kumuluje více sociálně-ekonomických problémů. Při pozitivním ověření inovačního modelu, by předkládaná inovace měla přinést roční úsporu 270 600,- Kč na osobu s tím, že je velká pravděpodobnost udržitelnosti dosaženého stavu, kterým se navíc výrazně zvýší kvalita života podpořené osoby s duševním onemocněním.
Nerelevantní

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Osoby se zdravotním postižením – osoby s duševním onemocněním