Veřejný detail projektu

Informace o projektu

 

Projekt je zaměřen na podporu pracovní a sociální integrace osob z jiného sociokulturního prostředí. Pomocí komplexního přístupu ke klientovi je hlavním cílem umístit klienty programu pracovního poradenství na legální trh práce a udržet je na něm. Využívá k tomu poradenské služby, konzultační a poradenské činnosti psychologa, motivační kurzy, rekvalifikace, podporu uplatnění na trhu práce formou příspěvku na úhradu mzdových nákladů zaměstnavatelům a vytvoření čtyř nových pracovních míst. Dále je v projektu počítáno s podporou účastníka formou úhrad nákladů na dopravu a bydlení v případě nalezení práce mimo své místo bydliště.

 

Projekt navazuje na realizaci investičního projektu rekonstrukce Domu sociálních služeb Cheb realizovaného v rámci oblasti podpory 3.1 Podpora sociální integrace a sociálních služeb.  Z pronájmu se do nově vzniklých prostor  přesunula v prosinci 2013 také realizace  projektu.

 

Hlavním cílem je pomocí podpůrných opatření umístit dlouhodobě nezaměstnané obyvatele SVL na legální trh práce a udržet je na něm. Dílčí cíle: -vytipovat spolu s ÚP a v terénu působícími NNO potenciální klientelu programu -motivovat dlouhodobě nezaměstnané ke změně svých postojů -identifikovat možnosti, přání a potřeby klienta a na základě toho s ním společně vytyčit cíle, kterých chce dosáhnout -zkompetentnit klienta pro trh práce -vzdělat klienta pro konkrétní pracovní pozici nebo typ práce na základě potřeb trhu -připravit klienta na konkrétní pracovní pozici nebo typ práce prostřednictvím praxe -udržet klienta v zaměstnání pomocí služby pracovní asistence -pomocí posílení klientovy horizontální mobility posílit i mobilitu vertikální -změnit stereotypní pohledy zaměstnavatelů
V první fázi projektu bylo nutné vytipovat potenciální klientelu programu a motivovat dlouhodobě nezaměstnané ke změně jejich postojů. Dále identifikovat možnosti, přání a potřeby klienta, a na základě toho s ním společně vytyčit cíle, kterých chce dosáhnout, připravit klienta pro vstup na volný trh práce, případně vzdělat klienta pro konkrétní pracovní pozici nebo typ práce na základě potřeb trhu. Druhá fáze má za úkol udržet klienta, který již práci získal, v zaměstnání, a to pomocí služby pracovní asistence, kdy je asistent nápomocen klientovi při řešení možných konfliktů a rozčarování, jednak na pracovišti a v některých případech i v rodině, např. při neschopnosti členů rodiny přijmout změny vznikající v důsledku nástupu jednoho z nich do zaměstnání. Dalším dílčím cílem je pokusit se společnými silami s klienty změnit stereotypní pohledy zaměstnavatelů a pomoci tak nastolit atmosféru vzájemné důvěry, kdy dává zaměstnavatel prostor i dalším osobám ze sociálně vyloučených lokalit právě na základě dobré zkušenosti s klientem PPC. Tato fáze potrvá až do konce projektu, tedy do 31.8.2013. Stěžejním cílem, ať již pro klienty, kteří získali podpořené pracovní místo, což značně usnadňuje start, či pro ostatní, zůstává nabytí schopnosti uplatnit se i nadále na volném trhu práce.
Ze 143 oslovených osob absolvovalo 61 klientů motivační kurz, z těchto následně 30 osob (maximum dané možnostmi projektu) nastoupilo do zaměstnání na tzv. podpořené pracovní místo, kdy je zaměstnavateli poskytnuta finanční podpora spojená s úhradou mzdových nákladů pro klienta PPC. Celkem 4 firmy zaměstnávající klienty PPC čerpají veřejnou podporu/podporu de minimis, kterou je možno využít 6 měsíců (případně kratší dobu omezenou koncem projektu). Po uplynutí této lhůty již obvykle zaměstnavatel zná pracovní schopnosti klienta PPC a může následovat prodloužení pracovní smlouvy. Prozatím k prodloužení došlo v pěti případech. Ostatní z 30-ti zaměstnaných jsou ve fázi prvního půl roku v zaměstnání, v jednom případě k prodloužení pracovní smlouvy nedošlo. 5 osob absolvovalo rekvalifikaci v oboru svářeč. Jeden klient je připraven nastoupit od 10.6.2013 na rekvalifikaci tomtéž v oboru. O jiné rkvalifikace nebyl dostatečný zájem. Tři klienti získali ubytování v blízkosti objektu, kde jsou zaměstnáni. Ostatní zaměstnaní klienti PPC uplatňují nárok na proplácení jízdného. Díky této podpoře mohou snáze nastartovat proces navrácení se do běžného režimu, kde je již reálná schopnost výdaje pokrýt z příjmů ze zaměstnání, nikoli z dávek státní sociální podpory apod..
Projekt je realizován bez mezinárodní spolupráce.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Etnické menšiny a osoby z jiného sociokulturního prostředí. Nezaměstnaní obyvatelé sociálně vyloučených lokalit z Chebu a blízkého okolí s kumulací znevýhodnění: 1. absence základních pracovních a sociálních kompetencí nezbytných pro fakt být vůbec zaměstnaný, 2. nekvalifikovanost, 3. nedůvěra a neochota zaměstnavatelů zaměstnat příslušníky cílové skupiny projektu, 4. rezignace na změnu, 5. další překážky na straně klienta (předluženost, past příbuzenské sociální sítě, žárlivost partnera, imobilita, strach z nového prostředí atd.)-