Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Projekt usiluje v rámci mezinárodní česko-slovenské spolupráce o vytvoření vlastních vzdělávacích programů v oblasti podnikání v cestovním ruchu adaptovaných na české podmínky, které využívají již vyzkoušené fungující know-how zahraničního partnera v této oblasti.  Programy se zaměřují na podporu zaměstnání cílové skupiny projektu v oblasti služeb se zaměřením na služby v cestovním ruchu, tyto nástroje pilotně otestovat, zhodnotit jejich uplatnitelnost v prostředí ČR a připravit jejich zavedení do praxe, včetně jejich akreditace a nabídky využití pro veřejnost.

Projekt si klade za cíl podpořit úroveň profesní vzdělanosti u zájemkyň o podnikání v oblasti cestovního ruchu, kde zejména situace v oblasti vzdělávacích programů pro začínající malé a střední podnikatele v cestovním ruchu není příliš uspokojivá. Projekt chce využít bohaté zkušeností zahraničního partnera při tvorbě vlastních vzdělávacích programů, které bude adaptovat na české podmínky, při využití již vyzkoušeného fungujícího know-how zahraničního partnera. V rámci mezinárodní česko-slovenské spolupráce plánujeme do České republiky přenést vzdělávací programy na podporu zaměstnání cílové skupiny projektu v oblasti služeb se zaměřením na služby v cestovním ruchu, tyto nástroje pilotně otestovat formou dvou pilotních školení cílových skupin v obou krajích, zhodnotit uplatnitelnost těchto vzdělávacích programů v prostředí ČR a připravit jejich zavedení do praxe. Bude se jednat o tyto dva vzdělávací programy: - Podnikání v cestovním ruchu, - Služba zákazníkovi a marketing malého podniku cestovního ruchu.
Jedná se o partnera - zahraniční osobu: Ústav turizmu, s.r.o. Odborárske nám.3, 812 07 Bratislava Slovensko IČO: 35682396
Projekt je členěn podle harmonogramu stěžejních klíčových aktivit. Realizační tým spolupracoval se slovenským partnerem na zhodnocování jím zpracovaných vzdělávacích programů. Za tímto účelem se již v září roku 2012 uskutečnila návštěva českých metodiků u slovenského partnera. Za účelem modifikace vzdělávacích programů na podmínky v České republice se partneři dvakrát setkali v České republice (říjen 2012, leden 2013). V úvodních měsících roku 2013 realizační tým komunikoval s kontaktními pracovišti úřadů práce (Jeseník, Šumperk, Příbram, Kutná Hora a další) - představil projekt a požádal o spolupráci při vytipování zájemkyň o pilotní školení v daných regionech. Díky této spolupráci jsme se mohli přímo setkat a oslovit potenciální zájemkyně v regionech. Za tímto účelem byly také zpracovány informační letáky a byly představeny předběžné osnovy kurzů s termíny. V měsíci duben se v sídle slovenského partnera v Bratislavě uskutečnila příprava čtyř budoucích českých lektorů, vybraných pro pilotní školení cílových skupin. Slovenští partneři na těchto seminářích pomohli lektorům vytvořit také podrobný denní rozvrh pilotních kurzů. V měsíci květen se uskuteční první pilotní školení cílových skupin v regionu Olomouckého kraje. Obsahem tohoto kurzu bude verze vzdělávacího materiálu pod názvem „Podnikání v cestovním ruchu“. V měsíci červen se pak uskuteční druhé pilotní školení cílových skupin v tomto regionu. Jeho obsahem bude verze vzdělávacího materiálu pod názvem „Služba zákazníkovi a marketing malého podniku v cestovním ruchu“. Tato pilotní školení s obdobným obsahem se uskuteční následně ve Středočeském kraji, předpokládaný termín: říjen, listopad 2013. V posledním monitorovacím období projektu budou do pracovních verzí obou vzdělávacích programů zapracovány získané zkušenosti z pilotních školení, za mentoringové podpory expertů slovenského partnera. Následně plánujeme předložení těchto programů na MŠMT, abychom zažádali o jejich akreditaci. Tyto akreditované dva vzdělávací programy budou volně dostupné pro všechny zájemce a bezprostředně po schválení budou uloženy v databázi produktů ESF na www.esfcr.cz.
Mezi stěžejní výsledky projektu budou patřit tyto naplněné ukazatele: - Počet podpořených osob z cílových skupin - 30 osob. - Počet proškolených osob z cíl. skupin - 60 osob. Stěžejním ukazatelem budou dva nové a akreditované vzdělávací programy adaptované na podmínky českých cílových skupin: Jedná se o: 1) Podnikání v cestovním ruchu. 2) Služba zákazníkovi a marketing malého podniku v cestovním ruchu.
Přidaná hodnota mezinárodní spolupráce spočívá především ve využití dlouholetých praktických zkušeností s přípravou, realizací ale i evaluací vzdělávacích a školících programů a projektů slovenského partnera - Ústavu turizmu, s.r.o. Tento partner dlouhodobě spolupracuje na projektech s popředními evropskými konzultačními firmami a má tak zkušenosti z mnoha zemí. Tento partner má aktivní zkušenosti s projekty a prostředím v České republice, což dává dobrý předpoklad ke zdárné adaptaci a modifikaci vzdělávacích programů a zkušeností s jejich realizací na podmínky v České republice. Z hlediska projektu je významná i zkušenost slovenského partnera s malým a středním podnikáním, které reprezentuje rozhodující část zaměstnanosti v oboru služeb cestovním ruchu. Například v rámci projektu realizovaného v Krkonoších pro zahraničního developera pracovníci Ústavu turizmu realizovali 60 hloubkových interview face-to-face s manažery ubytovacích zařízení, cestovních kanceláří a cestovních agentur, zařízení sportovně-rekreačních služeb a turistických informačních center. Rovněž analýza cestovního ruchu v ČR pro potřeby mezinárodního projektu "Přístupy ke kvalitě MSP v potravinářství, maloobchodu a cestovním ruchu" poskytuje využitelné poznatky i pro tento projekt. Nejdůležitějším momentem je zkušenost partnera s přípravou a realizací dvou vzdělávacích programů, které budou předmětem modifikace a finalizace do podoby, jež umožní jejich implementaci v České republice. Jedná se o: 1) Podnikání v cestovním ruchu 2) Služba zákazníkovi a marketing malého podniku v cestovním ruchu. Zástupci slovenského partnera budou v rámci projektu také působit jako tutoři během pilotních školení a k tomu účelu také zaškolují budoucí české lektory.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Cílovou skupinou projektu jsou ženy - uchazečky o zaměstnání, které uvažují o svém sebezaměstnání v oboru služeb cestovního ruchu jako malí a střední podnikatelé a které si chtějí rozšířit stávající znalosti a poté začít podnikat ve službách cestovního ruchu. Cílové skupiny jsme vybrali ze dvou oblastí: kraje Olomouckého a Středočeského. Zapojeny do projektu budou prostřednictvím dvou pilotních školení v každém kraji, přičemž předpokládáme podporu celkem 30 osob.