Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Projekt navazuje na práci sociálních pracovníků v pobytových, ambulantních a terénních sociálních službách. Je zaměřen na vzdělávání osob, které nemají základní vědomosti v oblasti pracovněprávních vztahů, finanční gramotnosti, mezilidské komunikace, dostatečné hygieny a pravidelné zdravotní péče. Reaguje na absenci chybějících vzdělávacích programů pro danou cílovou skupinu.

Na základě analýzy potřebnosti vzdělávání klientů, kterou prováděli sociální pracovníci v jednotlivých sociálních službách, byly vytipované okruhy témat, ve kterých by se klienti potřebovali vzdělávat a zároveň i sami chtěli získat informace a všeobecný přehled. V rámci individuálního plánu jednotlivých klientů není v současné době v silách sociálních pracovníků věnovat se uvedeným tématům v takové míře, která by byla komplexní a přínosná pro klienta. Absolvování kurzů těmto osobám vytvoří podmínky pro lepší komunikaci se sociálními pracovníky. Potřebnost a důležitost vzdělávání klientů pochází z kazuistik, dlouholetých zkušeností. SKP-CENTRUM pracuje s těmito cílovými skupinami již od roku 1992.

Klienti sociálních služeb mají právo na vzdělání jako každý z nás, nemají ovšem finanční prostředky k tomu, aby kurzy, které by pro ně byly přínosem, mohli absolvovat. Práce sociálních pracovníků s cílovou skupinou je časově omezená v rámci pracovní doby, tento vzdělávací program slouží jako určitá nadstavba sociální práce. Umožňuje klientům hlubší vhled do tématu, možnosti zapojení se, skupinové spolupráce a konfrontace, dotazyk lektorům, aktivní přístup a také změnu ve způsobu předávání informací.

 

Cílem projektu je prostřednictvím vzdělávání a poskytování informací umožnit sociálně vyloučeným osobám návrat do společnosti a na trh práce. Podpůrnou aktivitou je získání základních znalostí a dovedností v oblasti pracovněprávních vztahů, finanční gramotnosti, mezilidské komunikace, dostatečné hygieny a pravidelné zdravotní péče, které mohou tyto osoby rozvíjet a navazovat na ně. Cílem projektu je přimět tyto osoby začít aktivně řešit svou situaci. Absolvování kurzů těmto osobám vytvoří podmínky pro: - snadnější návrat do společnosti, - vstup a udržení se na trhu práce, - změnu postoje z pasivního příjemce soc.služeb a dávek k aktivní osobě, která řeší nepříznivou sociální situaci, - zvýšení stávající kvality života uživatelů i jejich rodin, - obnovení a zdokonalování komunikace, rozvoj kognitivních funkcí, - rozvoj sociálních dovedností, - podpora kvalitních mezilidských vztahů, vedení k adaptaci v kolektivu, - vedení k soběstačnosti, samostatnosti v základních životních úkonech, - získávání nových zkušeností, zážitků a praktických životních dovedností, - zapojení do kulturního a společenského života, - vedení ke smysluplnému naplnění denních aktivit, - podpora, posílení sebedůvěry a motivace.
Projekt je bez parnerů.
V rámci projektu bude vytvořen vzdělávací program, který se skládá ze 7 modulů a jednoho víkendového pobytu. Ke každému z modulů budou vytvořeny také písemné materiály. Program bude pilotně ověřen s první skupinou klientů, upraven a znovu proveden s další skupinou klientů. Klienti si budou vybírat jednotlivé moduly programu ve spolupráci se sociálními pracovníky příslušné sociální služby. Moduly: 1. Finanční gramotnost: "Jak s penězi?!". 2. Základní orientace v právních předpisech: "Mezi paragrafy". 3. Základy komunikačních dovedností: "Nejen ústa mluví". 4. Prevence sociálně patologických jevů: "Čemu se vyhýbat?". 5. Péče o fyzické a dušení zdraví: "Čisté tělo a mysl". 6. Vstup na trh práce: "Chci práci!". 7. Lidská práva: "Mám svá práva". + Víkendový pobyt na téma: "Kam patřím?".
Absolventi jednotlivých bloků vzdělávacího programu budou danou problematiku dále řešit v rámci spolupráce se sociálními pracovníky, budou vědět, kam se obrátit v případě potřeby, kde se poradit apod. Usnadní se spolupráce sociálního pracovníka a klienta při řešení jeho situace.
Projekt je bez mezinárodní spolupráce.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Cílovou skupinou projektu jsou např. klienti a klientky domu na půli cesty, azylových domů apod. Aktivity projektu navazují na skupinovou a individuální práci sociálních pracovníků s klienty a rozšiřují možnosti práce s klientem sociálních služeb. Věnovat se těmto tématům v uvedeném rozsahu není možné v běžné pracovní době sociálního pracovníka.