Veřejný detail projektu

Informace o projektu

V rámci projektu jsou souběžně realizovány dvě klíčové aktivity:

KA01 - Řízení, administrace a finanční management projektu

KA02 - Poskytování podpory samostatného bydlení.

Projekt reaguje na potřebu návazných sociálních služeb, která vyvstává v důsledku probíhajících procesů transformace velkých ústavních pobytových zařízení. Konkrétní spolupráce v rámci uvedeného projektu byla navázána se zařízením Zámek Dolní Životice, p.o.

Prostřednictvím realizace aktivit projektu získají tito lidé možnost po opuštění pobytové služby ústavního charakteru bydlet samostatně, přičemž se takto předejde riziku, které by hrozilo v případě, že by přechod z ústavního zařízení do samostatného bydlení proběhl bez nezbytné podpory.

Realizace projektu není z našeho pohledu pro osoby s mentálním postižením jen příležitostí, ale především zajištěním toho, na co mají jako občané tohoto státu právo, je návratem k "normálu", který umožní lidem s postižením žít tam, kde chtějí a s kým chtějí (viz Úmluva o právech osob se zdravotním postižením, čl. 19).Potřebou cílové skupiny je tedy především mít možnost žít jako ostatní lidé, získat podporu ve využívání běžných zdrojů v komunitě a společnosti a touto podporou usnadnit cílové skupině osob uplatnění v komunitě, na trhupráce a v životě. Realizací aktivit projektu, získají zástupci cílové skupiny adekvátní podporu terénní službou PSB, která bude sjednána a dodávána v souladu s jejich vůli a konkrétně definovanými potřebami.

Hlavním cílem projektu je podpořit 5 lidí (původních obyvatel ústavního zařízení) v samostatném bydlení v nájemních bytech a tímto podpořit transformaci Zámku Dolní Životice, p. o. Realizací projektu vznikne nová sociální služba podpora samostatného bydlení, jejíž kapacita není v dané lokalitě dostatečně zajištěna. 5 lidí využívajících služeb transformujícího se zařízení dostane potřebnou podporu do té míry, aby byli schopni žít co nejvíce samostatně ve všech oblastech běžného života. Cílem služby je poskytovat osobám se zdravotním postižením podporu v souladu s jejich potřebami tak, aby tato byla postupně snižována či zcela zanikla. Samostatnost v bydlení a běžném životě je předpokladem pro zvýšení pravděpodobnosti uplatnění na chráněném nebo otevřeném trhu práce.
Náplní projektu je zajistit všechny činnosti související s poskytováním sociální služby podpora samostatného bydlení. S původním zařízením bude v první fázi spolupracováno na realizaci tzv. přechodového plánu - tzn. realizaci intenzivnější spolupráce uživatele, nové služby, klíčového pracovníka, opatrovníka, rodiny či dalších osob v samém počátku samostatného bydlení tak, aby první týdny proběhly pro uživatele v co možná největším klidu bez zbytečných stresů. Plán přechodu vytváří pracovníci původního ústavního zařízení s výše uvedenými osobami tak, aby bylo zřejmé, jaké jsou dovednosti uživatele, v čem jsou jeho silné stránky nebo naopak v čem potřebuje více podpořit tak, aby služba reagovala na jeho skutečné potřeby. Plán přechodu je rovněž jedním z podkladů při mapování zdrojů a potřeb zájemce v návaznosti na změnu místa bydlení ve fázi jednání se zájemcem a uzavíráním smlouvy. Předpokládáme, že nejpozději do konce května 2014 budou uzavřeny smlouvy se všemi 5 uživateli nové služby podpory samostatného bydlení. Obsahem aktivity je po úvodní fázi dojednávání podmínek služby přímé poskytování podpory v jednotlivých domácnostech uživatelů. Pro službu poskytovanou společností JINAK, o. p. s. je důležité, aby podporovala uživatele ve všech oblastech života, nejen v realizaci bydlení, jak je tomu běžně u jiných poskytovatelů. Jako nedílnou součást aktivit služby vnímáme podporu ve využívání možností trhu práce, ve využívání příležitostí trávení volného času, v podpoře navazování nebo rekonstrukce rodinných či přátelských vazeb apod. Vzhledem k tomu, že se jedná o nově poskytovanou službu, považujeme za nezbytné, aby měl sociální pracovník možnost konzultovat kvalitu s nezávislým konzultantem, a také, aby měli pracovníci v přímé práci možnost využívat supervizi.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Cílovou skupinu tvoří 5 uživatelů příspěvkové organizace Moravskoslezského kraje, která prochází transformací - Zámek Dolní Životice, p. o. Jedná se o lidi, kteří v současné době užívají službu DOZP nebo CHB. Důsledným mapováním potřeb a realizací cílů stanovených v rámci individuálního plánování došli tito lidé do fáze, že jsou připraveni na přechod do samostatnější formy bydlení - do nájemního bydlení s využitím potřebné podpory terénní službou PSB. Jedná se o lidi s lehkým až středně těžkým mentálním postižením. Všichni mají zájem bydlet v Opavě či blízkém okolí, neboť zde mají rodinné či přátelské vazby a rovněž si uvědomují, že se tak zvýší jejich šance na uplatnění na trhu práce (mj. také lepší dostupností služeb sociální rehabilitace, které v Opavě poskytuje např. ANIMA VIVA, o. s. či FOKUS Opava, o. s.). Vytipovaní uživatelé byli ve fázi tvorby projektu osloveni s tím, zda by měli zájem o bydlení v Opavě v případě dostupnosti adekvátní podpory sociální službou PSB, jejíž kapacita je v tuto chvíli nedostatečná.