Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Obsahově je projekt zaměřen na je posílení role českých měst při podpoře integrace cizinců na trhu práce ČR, a to prostřednictvím vypracování metodiky a realizace integračních workshopů a simulace pro zaměstnance úřadů městských částí hl.m.Prahy, Magistrátu hl.m.Prahy a krajských úřadů.

Sdílení zkušeností západoevropských měst s českými městy v politice lokální integrace cizinců a vzájemné učení se ze zkušeností českých a západoevropských měst (Berlín, Drážďany, Brusel) povede k šíření dobré praxe a následně ke zvýšení efektivity komunikace a spolupráce mezi místní samosprávou a ekonomicky aktivními cizinci v daném městě, ke zlepšení orientace cizinců na trhu práce v ČR a ke zvýšení kvalifikace zaměstnanců české místní samosprávy a státní správy v oblasti integrace cizinců na trh práce.

Cílem je posílení role českých měst při podpoře integrace cizinců na trhu práce ČR - Sdílení zkušeností západoevropských měst s českými městy v politice lokální integrace cizinců - Vzájemné učení se ze zkušeností českých a západoevropských měst (Berlín, Drážďany, Brusel), šíření dobré praxe - Posílení networkingu a spolupráce mezi hl. m. Prahou a západoevropskými městy - Zvýšení efektivity komunikace a spolupráce mezi místní samosprávou a ekonomicky aktivními cizinci v daném městě - Zlepšení orientace cizinců na trhu práce v ČR - Zvýšení kvalifikace zaměstnanců české místní samosprávy a státní správy v oblasti integrace cizinců na trh práce - Prevence negativních společenských jevů spojených s nezaměstnaností a nedostatečnou integrací cizinců
Centre Bruxellois d´Action Inteculturelle asbl - CBAI,Humanity in Action Deutchland e.V.,Landeshauptstadt Dresden, Integrations- und Ausländerbeauftragte a Rejs e.V.
Úvodními aktivitami projektu jsou sběr informací a dat o úspěšných i neúspěšných integračních programech a o integraci cizinců ze třetích zemí obecně, na to naváže aktivita Kvalitativní výzkum mezi zaměstnanci-cizinci a jejich zaměstnavateli v ČR o současné praxi zaměstnávání cizinců. Výstupem tohoto výzkumu bude zpráva prezentující výsledky výzkumu, Doporučení pro budoucí nastavení politiky zaměstnanosti s ohledem na připravovanou novou právní úpravu vstupu a pobytu cizinců na území ČR a dále Metodika kvalitativního výzkumu o situaci zaměstnávání cizinců s možností dlouhodobého využití při evaluaci politických opatření v oblasti migrační politiky a komparaci těchto opatření. Po provedení kvalitativního výzkumu a za odborné podpory z organizace Bertelsmann Stiftung započne fáze vytváření metodiky integračních workshopů, v průběhu této fáze dojde ke třem osobním setkáním realizačního týmu se zahraničními odborníky, jedenkrát v Porýní-Vestfálsku a dvakrát v Praze. Metodika bude upravena a přizpůsobena českému kontextu tak, aby byla zajištěna co největší míra přenositelnosti a následné úspěšné aplikace při vzdělávání úředníků v ČR, součástí tvorby metodiky bude i její pilotáž, přičemž účastníky pilotáže budou zaměstnanci úřadů městských částí a zaměstnanci dvou mimopražských krajských úřadů. Podle vytvořené metodiky integračních workshopů budou vyškoleni lektoři a budou uspořádány workshopy pro zaměstnance Magistrátu hl.m.Prahy, městských částí a krajských úřadů. Ve spolupráci se zahraničními partnery se uskuteční tři studijní návštěvy českých úředníků v Berlíně, Bruselu a v Drážďanech, které budou zaměřeny na seznámení s úspěšnými projekty integrace cizinců na pracovním trhu v těchto městech. V průběhu projektu bude vytvořen helpdesk určený zaměstnancům místní samosprávy a státní správy zaměřený na integraci cizinců a šablona integračního manuálu pro česká města. K dalším aktivitám projektu patří networking, články do webové sekce MigraceOnline, lobbying zaměřený na českou místní samosprávu, publicita a propagační aktivity (debaty pro odbornou veřejnost, mezinárodní konference).
K výsledkům projektu patří Výzkumná zpráva prezentující výsledky kvalitativního výzkumu mezi zaměstnanci a zaměstnavateli o současné praxi zaměstnávání cizinců v ČR, Doporučení pro budoucí nastavení politiky zaměstnanosti s ohledem na připravovanou právní úpravu vstupu a pobytu cizinců na území ČR, Metodika kvalitativního výzkumu o situaci zaměstnávání cizinců s možností dlouhodobého vzužití při evaluaci politických opatření v oblasti migrační politiky a komparaci těchto opatření, Metodika integračních workshopů, vyškolení lektorů integračních workshopů, uspořádání a realizace simulace a integračních workshopů pro pražské i mimopražské úředníky, konání tří studijních návštěv českých úředníků v Berlíně, Bruselu a Drážďanech, vytvoření helpdesku a šablony integračního manuálu pro česká města, realizace dvou debat pro odbornou veřejnost a mezinárodní konference.
Projektovými partnery jsou Centre Bruxellois d´Action Inteculturelle asbl - CBAI,Humanity in Action Deutchland e.V.,Landeshauptstadt Dresden, Integrations- und Ausländerbeauftragte a Rejs e.V. Všichni projektoví partneři se podílejí na networkingu na téma lokální integrace cizinců, Humanity in Action Deutchland e.V. na přípravě a realizaci simulace pro zaměstnance úředů městských částí hl.m. Prahy, Magistrátu hl.m.Prahy a krajských úřadů, ostatní na studijních návštěvách českých úřwedníků v Berlíně, Bruselu a Drážďanech.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Cílovými skupinami projektu jsou • Územní samosprávné celky a úřady samosprávných celků, jejich orgány a jimi zřízené nebo založené organizace a jejich zaměstnanci • Imigranti a azylanti (30) • Zaměstnavatelé (30)