Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Klíčové aktivity projektu:

Součástí projektu jsou aktivity zaměřené na motivaci a vzdělávání účastníků projektu a na vyhledávání vhodného zaměstnání.

Informační a vzdělávací semináře

Během projektu se uskuteční celkem 18 informačních seminářů, které budou rozděleny do 3 cyklů (vždy  3 + 3 semináře v rámci jednoho cyklu). Součástí seminářů je informace o projektu, jeho cílech a aktivitách a přednášky na témata týkající se problematiky pracovního uplatnění zdravotně postižených, pracovního práva a sociálních služeb.

Motivačně-poradenský modul „Bez bariér“

Během modulu bude zjišťována situace jednotlivých účastnic a účastníků a možnosti jejich pracovního uplatnění. Cílem modulu je účastníky motivovat k aktivnímu řešení své situace a pomoci jim zvládnout předešlé neúspěchy. Součástí je příprava na příprava na výběrové řízení a přijímací pohovor a zajištění kontaktu se zaměstnavatelem. Modul je doplněn o práci na PC s cílem zlepšit a rozvinout úroveň PC gramotnosti u zúčastněných osob.

Bilanční diagnostika

Touto formou diagnostiky projde celkem 20 osob s cílem potvrdit si doporučované profesní zaměření a vhodnost budoucího zaměstnání s ohledem  na osobnostní profil potenciálního zaměstnance.

Ergo diagnostika  

Diagnostiky se zúčastní celkem 15 osob. Cílem bude ověřit si schopnost zvládat konkrétní psychickou a fyzickou zátěž. Získané poznatky budou využitelné pro ověření vhodnosti navrhovaného zaměstnání.

Rekvalifikace

Projekt počítá s individuální nebo skupinovou rekvalifikací. Konkrétní rekvalifikace bude zvolena podle možností a potřeb účastníků.  Může se jednat o rekvalifikace v oblasti práce na PC, administrativy a obchodu, případně o řemeslné rekvalifikace.

 Asistované zaměstnání

Každému účastníkovi projektu poskytneme osobní asistenci při nástupu do zaměstnání tj. osobní pomoc při vyřizování nástupních formalit (lékař, potvrzení z úřadu práce atp.) dále pomoc při kontrole nabízené pracovní smlouvy, vyhodnocení nabízených platových a pracovních podmínek (reálnost, vhodnost pro daného účastníka, vhodnost s ohledem na zdravotní postižení), ověření "pověsti" zaměstnavatele (platební neschopnost, dluhy atp.).

V průběhu projektu má být formou finančního příspěvku na částečnou úhradu mzdových nákladů podpořeno až 32 pracovních míst z toho 15 nových a 17 udržených.

Kromě uvedeného je součástí projektu individuální poradenství v pracovně právní oblasti a dále poskytnutí přímé podpory účastníkům formou úhrady cestovného, úhrady vstupní lékařské prohlídky v případě nástupu do zaměstnání, nebo příspěvek na kompenzační pomůcky.

 

Hlavním cílem projektu je posílení pracovní integrace osob se zdravotním postižením v regionu Mostecka a Chomutovska a snížení bariér, které jim znesnadňují jejich rovnocenný přístup na trh práce a udržení se na něm. Dílčí cíle: 1) Aktivizovat a motivovat při vyhledávání zaměstnání prostřednictvím poradenských a vzdělávacích služeb minimálně 60 osob z cílové skupiny. 2) Podpořit návrat, začlenění a udržení se na trhu práce pro sociální a pracovní integraci zdravotně postižených osob a to prostřednictvím vzdělávacích a poradensko-diagnostických programů pro min. 50 osob 3) Napomoci vytvořit podmínky pro nástup do zaměstnání a uvést na otevřený trh práce v době realizace projektu min. 32 osob s možností využití mzdového příspěvku až na 1 rok.
Oblastní charita Most
Projekt byl zahájen 1. 10. 2011 a potrvá do 30. 9. 2013. Aktivity projektu probíhají na území okresu Most a Chomutov. V současnosti prbíhá první cyklus informačních seminářů v Mostě a Chomutově, na který bude od ledna 2012 navazovat motivační modul "Bez bariér".
Plánovaná hodnota monitorovacích indikátorů na konci projektu. Počet nově vytvořených pracovních míst pro znevýhodněné skupiny celkem 15 Počet podpořených osob celkem 60 Počet podpořených organizací celkem 2 Počet úspěšných absolventů kurzů celkem 55
Není součástí projektu

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Osoby se zdravotním postižením v evidenci úřadu práce, tzn. osoby s invaliditou 1. až 3. stupně a osoby zdravotně znevýhodněné § 67 odst. 2, písmeno a) až c) Zákona č. 435/2004 Sb. o zaměstnanosti. U evidovaných uchazečů o zaměstnání jde o osoby s fyzickým zdrav. postižením tj. s onemocněním horních a dolních končetin, páteře atd. Dále jde o osoby, s onemocněním srdce a cév, zažívacího ústrojí, diabetem případně dalšími civilizačními nemocemi, které výrazně ztěžují možnost pracovního uplatnění a zapříčiňují dlouhodobou nezaměstnanost. Dále jde o osoby s psychickým onemocněním, které nebrání výkonu zaměstnání. Pro tyto osoby je důležitá psychická podpora a asistence při hledání uplatnění na trhu práce. Osoby se zdravotním postižením, které v evidenci ÚP nejsou: Osoby s výše uvedeným zdravotním postižením podnikající jako OSVČ, kterým se nedaří podnikat. Osoby s mentálním nebo psychickým postižením, které se zapojují do aktivit partnera a s rodinnými příslušníky navštěvují klubová setkání.