Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Cílem je realizace komplexního rehabilitačního programu pro osoby se ZP, především duševně nemocné občany, osoby s jiným zdravotním postižením a dále osoby nad 50 let věku. Projekt je zaměřen napropojování komplexního přístupu, který je realizován prostřednictvím balíčku aktivit při nichž dochází k systematickému a dlouhodobému propojování sociální a pracovní rehabilitace.

Projekt je zaměřen na velmi ohroženou skupinu na trhu práce, která potřebuje nejen specifický a komplexní přístup a vhodnou volbu pracovního programu, ale i dostatečně dlouhou přípravnou fázi a neustálou psychosociální podporu včetně pravidelných supervizí a podpory při stabilizaci aktuálního zdravotního stavu.

Hlavním cílem projektu je vytvoření uceleného systému poradenských a aktivizačních sl. pro klienty s chronickým duševním onemocněním v ELabe, které povedou k posilování jejich soběstačnosti ve společnosti a na chráněném trhu práce. Cílem č.1: je vytvořit 4 Centra Poradenství a Aktivizace /Centra P_A / ve 4 městech Děčín, Litoměřice, Teplice, Ústí n. L. Cílem Center P_A bude poskytovat odborné sociální poradenství a sociálně aktivizační služby. Cílem č.2 - je rozšířit služby Fokusu na celý ELabe. Služby vzájemně propojit a podchytit 256 klientů k systematické rehabilitaci s následným poskytnutím služeb v oblasti chráněného trhu práce, kterým Fokus disponuje - Kavárna Bárka v Ústí N/L a Teplicích, Cateringové služby, Pekárna La_Buž,Zahradnická, Kuchařská,Šicí dílna.
Projekt nemá partnera
20 let po revoluci v ČR se v praxi neomezuje léčebná péče v mamutích psychiatrických léčebnách a nedochází k rozvoji komunitních služeb, které jsou alternativou péče o občany s chronickým duševním onemocněním. Ještě příliš mnoho klientů žije svůj život za zdmi léčeben a nemá jinou alternativu. Řada klientů, ke kterým je osud šetrnější a nepodstupují, léta trvající pobyt v léčebně, nemá následnou kvalifikovanou sociální péči po ukončení akutní hospitalizace a tudíž dochází k častým relapsům nemoci. Fokus se ve všech svých projektech, tak i v tomto orientuje na vytváření komplexního systém péče komunitního charakteru, kde prvním stupněm integrace jsou služby odborného sociálního poradenství v propojenosti na sociálně aktivizační služby. Projektem Fokus vstupuje do 2 nových měst, kde sociální služby pro chronicky duševně nemocné klienty doposud neexistují. Fokus Labe realizuje komplexní péči o klienty s těžkým duševním onemocněním již 19 let. Po celou dobu působí především v regionu Ústí nad Labem s 95 447 obyvateli. Od roku 2007 působí v Teplicích s 51 208 ob. Předkládaným projektem Fokus vstupuje do 2 nových měst Děčín s 52 260 obyvateli a Litoměřice s 23 629 obyvateli. Teritoriálně se služby Fokusu podávaným projektem rozšiřují na celý Euroregion Elbe Labe, kde se předpokládá dle statistik cca 1% obyvatel s chronickým duševním onemocněním , tedy cca 2224 potencionálních uživatelů sociálních služeb, z nichž má zhruba 20% /444 kl./ velkou naději pro vstup na chr. trh práce. Předkládaným projektem Fokus reaguje na poptávku měst Litoměřic a Děčína, které ve svých komunitních plánech reagují na potřeby duš. nem. a počítají pro ně s rozvojem sociálních služeb. Dále na potřebu rozšíření služeb v regionu Ústí n/L /viz K Plán města Ústí/ a Teplic, kde jsou služby realizovány, ale mají dlouhé čekací doby a nedochází tak k propojení sl.poradenství a sl. aktivizace a následnému umístění kl. na chr. trh práce. Projekt je svým zaměřením inovativní v tvorbě uceleného systému poradenských a aktivizačních služeb pro klienty s chronickým duševním onemocněním na celém území Euroregionu Labe, které mají za cíl připravit klienta pro návrat na chr. trh práce. V projektu vzniknou 4 nová Centra P_A zaměřená speciálně na přípravu klientů s těžkou duševní nemocí na chraněný trh práce, což doposud v EL chybí.
Po ukončení dotace bude projekt pokračovat jako standardní sociální služba dle zákona č.108. Již v průběhu psaní projektové žádosti Fokus Labe projednává s Ústeckým krajem, postup pro registraci rozvojových služeb Odborného sociálního poradenství a Sociálně aktivizačních služeb. Sociální služby, které jsou předmětem projektu budou registrovány a následně udržovány jak z dotací Ústeckého kraje, městských úřadů Ústí nad Labem, Litoměřice, Děčín, Teplice, tak z dotací MPSV, sponzorských darů a vlastní hospodářskou činností Fokusu Labe. Tento mechanismus vícezdrojového financování se jeví z 19ti leté činnosti Fokusu jako ekonomicky udržitelný model.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Osoby s chronickým duševním onemocněním