Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Projekt je k 31.10.2015 ukončen. 

Cílem projektu bylo vytvoření nových pracovních míst a umožnit účastníkům z cílové skupiny návrat do práce. Projekt měl několik fází: 1) fáze: výběr a příprava účastníků před nástupem na vytvořená pracovní místa. Pro tuto fázi byla důležitá motivace a aktivizace účastníků. Důraz byl kladen také na obnovu či rozšíření jejich kvalifikace a pracovních návyků. Všichni účastníci se zúčastnili Pracovní a bilanční diagnostiky a Aktivizačního motivačního poradenského programu. Následně  byli všichni  zapojeni do některého rekvalifikačního kurzu, či jiné formy přípravy (praktický kurz Údržba travních ploch a okrasných rostlin, Odborný kurz Obsluha zařízení nízkotlakých kotelen) Vzhledem k nízké kvalifikaci účastníků byly zvoleny nenáročné rekvalifikace (RK Obsluha křovinořezu a motorové sekačky, Obsluha motorové pily a Obsluha vyskozdvižných motorových vozíků, které jsou i časově optimální, tak, aby se účastníci dostali co nejrychleji na pracovní místa. Tato fáze trvala 5 měsíců. Pro 4 účastníky dokonce jen 4 měsíce.

2) fáze projektu: nástup všech účastníků projektu na nově vytvožená pracovní místa - v oblasti péče o veřejnou zeleň, ale také v rámci výrobní firmy. Místa byla z rozpočtu projektu podpořena po dobu  7 měsíců - 8 měsíců. 

Smyslem projektu byla pracovní integrace osob z cílové skupiny ohrožené sociálním vyloučením na Podbořansku.Hlavním cílem projektu bylo zmírnit ohrožení vybraných účastníků (18 osob) zvýšením jejich zaměstnatelnosti. Účastníkům byla určena komplexní provázaná služba (na sebe navazujících vzdělávacích, poradenských a zprostředkovatelských aktivit) a především následné zařazení na nově vytvořená pracovní místa. Ta byla z rozpočtu projektu podpořena po dobu 7-8 měsíců.
Projekt neměl partnery. Spolupracující institucí bylÚřad práce ČR - kontaktní pracoviště Podbořany a zaměstnavatelé v regionu - firma Logit v Hlubanech, Město Podbořany. Město Vroutek, Obec Petrohrad
Projekt navazoval na zkušenost z předchozích obdobných projektů ("Podané ruce" a "Podané ruce II") a byl zacílen na návrat všech vybraných 18 účastníků z nejvíce ohrožené skupiny zpět na trh práce.
Celkem bylo do projektu zapojeno: 23 osob - z nich na pracovních místech bylo podpořeno 19 účastníků z CS. Výstupem projektu je 18 nově vzniklých pracovních míst u 4 spolupracujících zaměstnavatelů. Účastníci získali nové dovednosti a znalosti v rámci rekvalifikačních kurzů (celkem 33 získaných osvědčení, někteří účastníci získali i 2 osvědčení). Pro úspěšné zvládnutí byli vybaveni ochrannými pracovními oděvy a bezpečnostními pomůckami a výukovými potřebami.Účastníkům bylo v rámci doprovodných opatření zajištěno stravování a hrazeno cestovné.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

CS byly fyzické osoby starší 50 let, které jsou ohroženy sociálním vyloučením nejen z důvodu věku, ale také pro svou nízkou kvalifikaci, dlouhodobou nezaměstnanost nebo odlišný sociokulturní původ.