Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Mezinárodní projekt, který je realizován Občanským sdružením D. R. A. K. ve spolupráci s rakouskou organizací BBRZ Österreich, pracuje se třemi cílovými skupinami. Těmito skupinami jsou tělesně postižení v Libereckém kraji, pečující o osobu blízkou a pracovníci/ce sdružení D. R. A. K. Základem projektu je získat na třech zahraničních stážích informace od zahraničního partnera zaměřené na zaměstnávání pečujících a tělesně postižených osob v Rakousku. Z těchto získaných zkušeností budou vytvořeny dva nové programy zaměstnávání tělesně postižených a vzdělávání pro pečující. Oba tyto programy budou v rámci projektu pilotně odzkoušeny. Pro cílovou skupinu tělesně postižených bude pilotáž probíhat s 15 osobami, u pečujících bude do pilotování zapojeno 10 osob.Projekt chce do praxe zaměstnávání tělesně postižených v ČR přinést inovativní metodu, kterou je integrativní zaměstnávání. Ve spolupráci se zahraničním partnerem bude vytvořen ucelený program obsahující motivační část, profesní přípravu přesně na míru požadavkům jednotlivých zaměstnavatelů, odbornou praxi a integrativní zaměstnání. Předpokladem je realizace šestiměsíční odborné přípravy, na kterou navazuje šestiměsíční integrativní zaměstnávání ve firmě, organizaci nebo na úřadě. Po celou dobu přípravy i zaměstnávání bude tělesně postiženým osobám k dispozici sociální pracovník nebo pedagog, který bude plnit funkci asistenta a bude pomáhat se zapracováním.Poté, co budou tyto programy vytvořeny a následně odzkoušeny, se uskuteční pracovní setkání mezi žadatelem a regionálními organizacemi, které pracují s cílovými skupinami projektu, kde budou prezentovány získané zkušenosti a výsledky celého projektu. Výstupy projektu budou šířeny v rámci veletrhů Non Handicap Praha(duben 2013, 2014), Handicap Liberec (září 2013, 2014) a Integra Wels (Rakousko) (září 2014).

Cílem projektu je na základě získaných zahraničních zkušeností a ve spolupráci se zahraničním partnerem vytvořit inovativní program pro tělesně postižené osoby a pečující o osobu blízkou, jehož podstatou bude prvotní nebo opětovný vstup cílové skupiny na trh práce. Projekt si klade za cíl přenést model integrativního zaměstnávání z Rakouska do české praxe zaměstnávání postižených a pilotně jeho fungování vyzkoušet se skupinou 15 postižených a 10 pečujících. Doprovodnými cíli je získat informace o vzdělávání postižených poté, co opustí speciální školy, o pracovní přípravě tělesně postižených během školní docházky a o způsobu motivace pro účast n vzdělávání. Specifickým cílem je šíření výstupů projektu mezi zainteresované neziskové organizace na odborných konferencích v Praze, Liberci a rakouském Welsu.
BBRZ Österreich
V první fázi projektu dojde k setkání se zahraničním partnerem a následně k zahraničním stážím v Rakousku pro zaměstnance O. s. D.R.A.K. Jejich úkolem bude získat informace o integrativním zaměstnávání tělesně postižených a vzdělávání pečujících osob. Získané odborné znalosti budou použity pro tvorbu dvou nových programů, které budou následně pilotně odzkoušeny. Této pilotáže se zúčastní 15 tělesně postižených osob a 10 pečujících. Po realizaci šestiměsíční odborné přípravy a šestiměsíčního integrativního zaměstnávání ve firmě, organizaci nebo na úřadě bude O. s. D.R.A.K. své zkušenosti a výsledky celého projektu prezentovat nestátním neziskovým organizacím a dalším regionálním organizacím, které jsou zainteresované na výstupech projektu (ÚP Liberec)a také v rámci veletrhů Non Handicap Praha (duben 2013, 2014), Handicap Liberec (září 2013, 2014) a Integra Wels (Rakousko) (září 2014).
Nově vytvořené/inovované produkty: - nový program zaměstnávání tělesně postižených založený na integrativním zaměstnávání - nový vzdělávací program pro pečující - systém vzdělávání pracovníků organizace D.R.A.K.
V projektu bude zejména využito zkušeností zahraničního partnera v integrativním zaměstnávání. Partner připravuje program pro zahraniční stáže, dává k dispozici odborné pracovníky a zajišťuje exkurze do chráněných dílen a na místa, kde funguje integrativní zaměstnávání v praxi. V průběhu projektu se také uskuteční pracovní setkání se zahraničním partnerem, jehož cílem bude diskutovat návrhy nových programů a oponovat ho z pohledu organizace, která s ním má letité zkušenosti. Na závěr budou oba partneři prezentovat výstupy projektu společně na veletrhu Integra 2014 v rakouském Welsu.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

- osoby se zdravotním postižením - osoby pečující o osobu blízkou - nestátní neziskové organizace