Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Projekt je založen na individuální práci s účastníky (pracovní a bilanční diagnostika, psycho-sociální a pracovní poradenství, individuální plány, monitoring zaměstnaných účastníků) a komplexní účinek integračních nástrojů projektu (od kontaktování a motivace přes rekvalifikaci až po tvorbu nebo obsazování pracovních míst) zaměřujeme jedním směrem (k trvalému profesnímu uplatnění veteránů v civilním životě). Na začátku projektu oslovíme 500 osob, z nichž postupně vybereme 50 účastníků. Pro 11 osob budou vytvořena nová pracovní místa, ostatním budeme průběžně zprostředkovávat místa uvolněná.

Hlavním cílem projektu je posílit sociální a pracovní kompetence veteránů hledajících civilní zaměstnání, rozšířit jejich kvalifikaci a podpořit udržitelnost jejich profesní kariéry. U 50 veteránů chceme dosáhnout změn ve schopnostech a postojích, které jsou nezbytné pro úspěšný přechod ze specializovaného, jednotvárného a izolovaného prostředí armády do rozmanitějšího a méně přehledného civilního života: - posílení psychických schopností a sociálních dovedností - lepší orientace v institucionálním prostředí obecně - upevnění pracovních návyků- rozšíření odborné způsobilosti Na to navazuje tvorba a zprostředkovávání pracovních míst. Projekt zajišťuje průběžnou prevenci selhání při vyrovnávání s náročnou životní změnou s ohledem na válečná traumata, jimiž mohou veteráni trpět.
Partnerem projektu je Sdružení válečných veteránů ČR.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Od roku 1990 se zahraničních operací zúčastnilo přes 20 tisíc vojáků, přičemž všichni účastníci, kteří alespoň 30 dnů konali v misi službu, mají dle zákona č.170/2002 Sb §3 nárok na statut válečného veterána. Práce s válečnými veterány vyžaduje odpovídající zacházení, které neumí zajistit ani Armáda ČR (zejména po opuštění armády) ani služby civilních institucí (agentury práce nebo poskytovatelé sociálních služeb), jež neznají specifika této cílové skupiny. Vážným rizikem je selhání při přechodu z vojenského do civilního života a zaměstnání, které je ještě zvýšeno válečnými traumaty, jimiž jsou veteráni poznamenáni. Neúspěch v civilním životě vrací veterána k jeho původním strategiím a jeho "mírová mise" se zvrátí do "boje o přežití", v němž je nebezpečný ostatním a stává se předmětem zájmu mafií a cizineckých legií, které si zvykly využívat dobře vycvičených vojáků snadno manipulovatelných díky vykořenění a psychickým problémům pro tu nejhorší kriminální činnost. Účastníci projektu - veteráni budou mít možnost podílet se na formulování Individuálního plánu osobního a profesního rozvoje, na výběru rekvalifikačních kurzů, zaměstnání a zaměstnavatele.