Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Dlouhodobým cílem Domova důchodců Božice je poskytovat klientům kvalitní sociální služby v Domově pro seniory a Domově se zvláštním režimem. Podporovat tak zachování, popřípadě zlepšení soběstačnosti klientů a udržení jejich kontaktu s okolím.

Dlouhodobým cílem Domova důchodců Božice je poskytovat klientům kvalitní sociální služby v Domově pro seniory a Domově se zvláštním režimem. Podporovat tak zachování, popřípadě zlepšení soběstačnosti klientů a udržení jejich kontaktu s okolím. Hlavním cílem projektu je prostřednictvím ROZVOJE PROFESNÍCH KOMPETENCÍ našich zaměstnanců podpořit soběstačnost klientů, zajistit podmínky pro jejich důstojný život, respektovat individualitu a nenásilně uspokojovat potřeby klientů a zvyšovat kvalitu jejich života. Projekt je zaměřen na ZVÝŠENÍ ÚROVNĚ ZNALOSTÍ A DOVEDNOSTÍ zaměstnanců v oblastech zvyšujících kvalitu v soc. službách, standardů kvality, metod soc. práce a péče o klienty, komunikačních a manažerských dovednostech, osobnostního rozvoje a legislativy ve vztahu k sociální práci.
Projekt přetváří dosavadní neucelený a individuální způsob vzdělávání zaměstnanců bez možnosti zpětné vazby na vzdělávání ucelené, komplexní, na sebe navazující, dlouhodobé a systematické. V rámci projektu je tedy nově vytvořen a realizován systém vzdělávání zaměstnanců. Vzdělávací aktivity v rámci nového systému vzdělávání jsou nyní sestaveny na základě Analýzy vzdělávacích potřeb (Příloha č. 3 Žádosti o fin. podporu). Podkladem pro tuto analýzu byly individuální pohovory pracovníků s nadřízenými, individuální vzdělávací plány zaměstnanců. Dále proběhly dvě fokusové skupiny pro zjištění potřeb vzdělávání pracovníků a následně také dotazník. Analýza vzdělávacích potřeb je doplněna vazbou na klíčové aktivity a rozpočet projektu. Jako inovativní dále spatřujeme fakt, že vzdělávací otevřené kurzy bude realizovat stejný dodavatel jako kurzy skupinové. Zajistí se tak návaznost jednotlivých kurzů na sebe, sjednocení úrovně znalostí a dovedností účastníků skupinových i otevřených kurzů a prostor pro předávání a výměnu know-how mezi účastníky otevřených kurzů a následně i uvnitř naší organizace. Vzdělávání tak již nebude nahodilé, ale nově bude ucelené a systematické. Výstupem bude kvalitnější poskytování sociálních služeb a zvýšení profesních kompetencí pracovníků, tedy lepší podmínky pro integraci klientů do společnosti.
Udržitelnost projektu spočívá především v následném využívání nově získaných znalostí všemi pracovníky vyškolenými v rámci projektu, které povede ke zkvalitnění služeb poskytovaných naší organizací. Veškeré aktivity projektu mají díky své komplexnosti a inovativnosti trvale udržitelný charakter. Po ukončení projektu dojde k jeho vyhodnocení. Výsledky vyhodnocení projektu a doporučení odborných lektorů týkajících se dalších možností a nutností profesního rozvoje našich zaměstnanců budou sloužit jako kvalifikovaný podklad pro zdokonalování a rozvíjení našeho nově vytvořeného systému vzdělávání zaměstnanců v rámci jejich profesního rozvoje. Jsme si vědomi, že kvalitní službu může poskytovat pouze tým, který má profesní odbornou způsobilost a trvale umožňuje svým zaměstnancům rozšiřovat a doplňovat vzdělání v oboru. Chceme udělit celoživotnímu vzdělávání našich zaměstnanců trvalou prioritu a tím zajistit zkvalitňování služby ve prospěch našich uživatelů. Z těchto důvodů budeme v nastaveném systematickém vzdělávání našich zaměstnanců pokračovat i po ukončení projektu.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Cílovou skupinou vzdělávacího programu je 27 zaměstnanců Domova důchodců Božice, p.o. Dle zařazení se jedná o tyto pracovníky: 23 PRACOVNÍKŮ V SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH dle zákona 108/2006 Sb. o sociálních službách (dále jen PSS). Jedná se o pracovníky, kteří poskytují zvlášť obtížnou a namáhavou komplexní obslužnou péči o fyzicky a psychicky postižené klienty, poskytují pomoc při vytváření základ. sociálních a společenských kontaktů, posilují životní aktivizaci klientů a uspokojují jejich psychosociální potřeby. 2 SOCIÁLNÍ PRACOVNÍCI dle zákona 108/2006 Sb. o sociálních službách (dále jen SP). Tito pracovníci zabezpečují základní sociální agendu, řeší sociálně právní problémy klientů a zajišťují informace a odborné podklady pro sociální práci včetně jejich zpracování. 2 VEDOUCÍ PRACOVNÍCI (dále jen VP). Tito pracovníci komplexně zajišťují chod organizace, zodpovídají za organizaci a úroveň práce podřízených. Organizují a řídí pracovní porady. Kontrolují a hodnotí činnost. Za řízení, koordinaci a kontrolu práce pracovníků zodpovídá ředitel organizace. ZAPOJENÍ CÍLOVÉ SKUPINY DO AKTIVIT PROJEKTU Cílová skupina projektu je zapojena do vzdělávání v rámci těchto klíčových aktivit: KA 3 - Standardy kvality sociálních služeb - VP, SP, PSS KA 4 - Metody sociální práce v péči o klienty - VP, SP, PSS KA 5 - Komunikační dovednosti v praxi - VP, SP, PSS KA 6 - Kurzy rozvoje osobnosti - VP, SP, PSS KA 7 - Manažerské dovednosti řídících pracovníků, budování týmu - VP, PSS KA 8 - Legislativa ve vztahu k sociální práci - VP MOTIVACE pracovníků k účasti na aktivitách: - zvýšení kvality poskytovaných služeb klientům - zvýšení úrovně svých profesních kompetencí, - splnění povinného minimálního rozsahu vzdělávání daného zákonem č. 108/2006 Sb. - zvýšení efektivity své práce - získání podnětů ke svému dalšímu vzdělávání - posílení týmové práce, prevence syndromu vyhoření - umění využití metod sociální práce při různých typech a stupních postižení