Fyzické osoby starší 50 let:
Cílovou skupinou projektu jsou fyzické osoby starší 50 let ve Středočeském a Moravskoslezském kraji. Tato cílová skupina je jednou z nejdiskriminovanějších na trhu práce a navíc u ní dochází ke kumulaci bariér vstupu na trh práce - nízký stupeň vzdělání, zdravotní znevýhodnění, nízké sebevědomí.
Fyzické osoby starší 50 let- tvoří jednu z rizikových skupin, především díky věkovému handicapu, částečně neznalosti nových systémů a technologií, jazykovým bariérám, ale i obavě ze změny stylu práce, života i myšlení, často i ostychu. Skupina má i své pozitivní vlastnosti, jako např. časová flexibilita, ochota cestovat, možnost dojíždění, časová přizpůsobivost, nižší finanční požadavky, praxe a v neposlední řadě i zkušenost a vlastní zvážení si možnosti pracovat.
V podmínkách předkládaného projektu, osoby starší 50 let, představují účastníky, kteří potřebují k potlačení svých handicapů především povzbudit, podpořit, doprovázet, částečně a cíleně motivovat, ukázat na přednosti a snažit se eliminovat zápory.
Cílová skupina se za asistence odborného pracovníka naučí hledat zaměstnání na míru. Motivací cílové skupiny jsou mimo níže uvedených přínosů projektu i další doprovodná opatření v podobě poskytování různých příspěvků.
Přínosy projektu pro cílovou skupinu fyzických osob starších 50 let ve Středočeském a Moravskoslezském kraji:
- získání ucelených informací o situaci na trhu práce
- posílení sebedůvěry a vystupování
Práce s vybranou skupinou bude zaměřena na tzv. přímou intervenci, tedy především formu zvýšené péče a pozornosti věnované této skupině, realizací aktivit podporující motivaci, samostatnost, důvěru aj. U skupiny nebude nutná návaznost na sociální integraci.
Z výše uvedených důvodů bude například tématika prvních motivačních setkání zaměřena na: rozbor současné situace a možnosti změny, sebepoznání a hodnotový systém, uvědomění si sebe sama, získání schopnosti a chuti změnit svou situaci.
Cílem je pozitivní motivace účastníků k aktivní spolupráci při hledání uplatnění na trhu práce, získání a udržení zaměstnání. Účastníci získávají přesvědčení, že v pokročilejším věku - v padesáti život nekončí, že jsou ještě možnosti, které dosud nevyužili, že je ještě čas na změnu, něco nového začít (odbornost, OSVČ, rekvalifikační kurz a zcela jiná profese).
Složení cílové skupiny bude konzultováno se spolupracujícími organizacemi (viz. příloha č. 3) tak, aby odpovídalo především podmínkám přímé intervence, na jejíž formu jsou nastaveny i jednotlivé aktivity.
Do projektu bude zapojeno cca 100 účastníků z této cílové skupiny (tj. cca 50% všech účastníků projektu) a následně uplatnění na novém nebo zprostředkovaném pracovním místě na dobu minimálně 6 měsíců u cca 10 účastníků z uvedené cílové skupiny (což předpokládá cca 18,5 % všech uplatněných účastníků projektu).
Osoby do 25 let věku a mladiství do 18 let bez kvalifikace nebo s nízkou úrovní kvalifikace:
Osoby CS tvoří velmi rizikovou skupinu. Jedná se o skupinu, která je ovlivněna několika handicapy součastně. Zpravidla se stává, že se jedná o kumulaci malé praxe, nízké úrovně vzdělání a nízké nebo žádné kvalifikace. Proto je nanejvýš nutné tuto skupinu včas podchytit. V opačném případě hrozí v průběhu cca 20 let vytvoření kritické skupiny, kdy přibude ještě handicap věku a naprostého asociálního vyloučení (v případě žen, se jedná o naprosto trvalé vyloučení z pracovního procesu). Skupina má ale i pozitivní vlastnosti, jako např. znalost práce s PC (zpravidla minimálně základní), časová flexibilita (i když omezená neochotou obětovat své pohodlí, neuvědomění si problému aj.). Cílová skupina je tvořena účastníky, kteří potřebují k potlačení svých handicapů především motivovat k dalšímu (byť dílčímu) vzdělávání, povzbudit k určité úrovni vyniknutí nad ostatní, podpořit, doprovázet, částečně a cíleně motivovat také pozitivními příklady vrstevníků, ukázat na přednosti a snažit se eliminovat zápory.Práce s vybranou a takto definovanou skupinou bude zaměřena na tzv. přímou intervenci, tedy především formu zvýšené péče a pozornosti věnované každému účastníku, realizaci aktivit podporujících motivaci, samostatnost, důvěru apod. U skupiny nebude nutná návaznost na sociální integraci.Celkově předpokládáme zapojení účastníků z této cílové skupiny a následně uplatnění na novém nebo zprostředkovaném pracovním místě na dobu minimálně 6 měsíců u cca 10 účastníků z uvedené cílové skupiny (což předpokládá cca 18,5 % všech uplatněných účastníků projektu).
Práce s vybranou skupinou bude zaměřena na tzv. přímou intervenci, tedy především formu zvýšené péče a pozornosti věnované této skupině, realizací aktivit podporující motivaci, samostatnost, důvěru aj. U skupiny nebude nutná návaznost na sociální integraci.Z výše uvedených důvodů bude například tématika prvních motivačních setkání zaměřena na: rozbor současné situace a možnosti změny, sebepoznání a hodnotový systém, uvědomění si sebe sama, získání schopnosti a chuti změnit svou situaci. Cílem je pozitivní motivace účastníků k aktivní spolupráci při hledání uplatnění na trhu práce, získání a udržení zaměstnání. Účastníci získávají přesvědčení, které dosud nevyužili, že je ještě čas na změnu, něco nového začít (odbornost, OSVČ, rekvalifikační kurz a zcela jiná profese). Vlastní průběh výběru cílové skupiny je popsán v části výběr účastníků. Hlavními aktivitami výběru však bude prezentace, individuální pohovor, cílená publicita zaměřená na potřeby cílové skupiny aj. Složení cílové skupiny bude konzultováno se spolupracujícími organizacemi (viz. příloha č. 3) tak, aby odpovídalo především podmínkám přímé intervence, na jejíž formu jsou nastaveny i jednotlivé aktivity.Kontakt s cílovou skupinou musí být velmi konkrétní, otevřený a založený na vzájemné důvěře.Projekt u cílové skupiny podpoří schopnost a odvahu překonávat problémy a postavení na trhu práce především:- vzájemnou provázaností projektu (výběr účastníků, vstupní screaning a diagnostiky, jednotlivé motivační moduly, rekvalifikační moduly a praxe, poradenství k uplatnění na trhu práce)
- zaměřením vzdělávacích programů na rozvoj sociálních dovedností, prezentačních schopností, počítačové gramotnosti, zvýšení motivace k sebezaměstnání a uplatnění na trhu práce.