Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Výzkumy a přímé zkušenosti osob starších 50 let ukazují, že v ČR je velmi rozšířená a citlivě vnímaná věková diskriminace, kterou dále posiluje genderový rozměr této problematiky dotýkající se především postavení pečujících o závislé osoby v této věkové kohortě. Diskriminace osob 50+ je na trhu práce způsobena neexistencí programů rovného zacházení, programů managementu věku a také přetrvávajícími negativními stereotypy, kterézaměstnavatelé spojují s osobami 50+. Prostřednictvím využití ověřených přístupů a nástrojů umožňujících potírání věkových stereotypů v kontextu rovných příležitostí žen a mužů z Francie, Rakouska a Velké Británie projekt přispívá ke snižování věkové diskriminace a převládajících stereotypů, k podpoře rovných příležostí žen a mužů a lepší zaměstnatelnosti osob 50+, specificky pak pečujících o závislé osoby. Tohoto cíle je dosahováno prostřednictvím vývoje, adaptace a otestování nových vzdělávacích nástrojů (vzdělávacího modulu a odborné publikace) zaměřených na snižování věkových a genderových stereotypů a rozvojem poradenských mechanismů pro osoby 50+. Vývoj inovativních nástrojů je vytvářen ve spolupráci se zahraničními partnery, kteří disponují bohatým know-how, které je předávání na stážích v organizacích zahraničních partnerů a u spolupracujících subjektů a také během jejich odborných návštěv na seminářích a konferenci v ČR, kde své znalosti a zkušenosti předávali i zaměstnavatelům a vzdělávacím organizacím z ČR.

Hlavním cílem projektu je rozvinout a prosazovat nástroje na potírání vícenásobné diskriminace na základě věku a pohlaví, prosazovat age management, a tím zlepšovat situaci osob 50+ a osob pečujících o závislé osoby na trhu práce. Za tímto účelem budou z Francie, Velké Británie a Rakouska do ČR přeneseny inovativní praxe v těchto oblastech: a) snižování věkových a genderových stereotypů týkajících se osob 50+ a pečujících osob u zaměstnavatelů v soukromém i veřejném sektoru, b) rozvoj poradenských a rozvojových aktivit pro posilování postavení těchto osob na trhu práce. Dílčím cílem je i posilování kapacit regionálních NNO a dalších relevantních institucí, které těmto skupinám poskytují služby, prostřednictvím vzdělávacích aktivit.
Mezinárodní projekt předložila obecně prospěšná společnost Alternativa 50+ ve spolupráci se zahraničními partnery z Francie - Paříže, Rakouska - Vídně a Velké Británie - Londýna, kteří působí na poli vzdělávání a poradenství osobám 50+ a konzultační činnosti pro zaměstnavatele a organizace celoživotního vzdělávání. Jednalo se konkrétně o organizaci Das Netzwerk österreichischer Frauen- und Mädchenberatungsstellen z Rakouska, o organizaci Wise Owls z Velké Británie a o Gerarda Corneta, samostatného experta z Francie.
Projekt probíhal od 1.12.2012 do 30.11.2014, kdy byl ukončen. Během dvouletého projektu „Management věku: nástroj pro boření genderových a věkových stereotypů (Proti ageismu mezinárodně)“, který byl financován z dotace Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky, poskytnuté v rámci Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost, bylo dosaženo mnoha výstupů a na základě realizace jednotlivých klíčových aktivit bylo dosaženo naplnění projektu jako celku. Mezinárodní spoluprací se zahraničními partnery z Francie, Rakouska a Velké Británie bylo dosaženo hlavního cíle projektu, tedy rozvinutí a prosazování nástrojů na potírání vícenásobné diskriminace na základě věku a pohlaví, prosazování konceptu age managementu, a tím zlepšení postavení lidí 50+ a pečujících o závislé osoby na trhu práce. Přenosem příkladů dobré praxe, nástrojů a možných řešení problematiky zaměstnávání starších pracovníků, pečujících osob a konceptu age managementu ze zahraničí se přispělo k boji proti věkové diskriminaci a věkovým a genderovým stereotypům a došlo k posílení rovných příležitostí žen a mužů ve společnosti. Tohoto cíle bylo dosaženo realizací vzdělávacího modulu a jeho otestováním a také vydáním vzdělávací odborné publikace ve spolupráci se zahraničními partnery, kteří se aktivně zúčastnili seminářů a konference v ČR a kdy my jsme během krátkodobých stáží u partnerů sbírali nástroje a příklady dobré praxe použitelné pro ČR, a také díky rozvoji poradenských a rozvojových aktivit pro posilování těchto skupin na trhu práce a ve společnosti.
Projekt přinesl několik výsledků. V první řadě došlo ke vzniku čtyř nově vytvořených produktů, které mohou dále pomáhat k odbourávání věkových a genderových stereotypů v české společnosti a které budou dále šířit informace o konceptu age managementu. Mezi tyto výstupy tak patří zpráva z kvalitativního a kvantitativního výzkumu zaměřeného na výzvy a překážky u lidí nad 50 let a pečujících a u zaměstnavatelů, dále publikace představující koncept age managementu v oblasti stárnutí populace a pracovníků, informačně-vzdělávací videa a také vzdělávací modul, který je zaměřen na potírání věkových a genderových stereotypů mezi zaměstnavateli a u vzdělávacích institucí. Během projektu byly zorganizovány celkem 4 semináře na české úrovni, 2 semináře se zahraniční účastí partnerů projektu a závěrečná mezinárodní konference. Projekt byl unikátní také přímou prací s ohroženými skupinami na trhu práce, kdy těmto lidem bylo poskytováno sociálně-právní poradenství. V rámci projektu byla zrealizována kampaň, kdy pomocí pohlednic a plakátů bylo téma věkové antidiskriminace šířeno mezi širší veřejnost.
Mezinárodní spoluprací se zahraničními partnery z Francie, Rakouska a Velké Británie bylo dosaženo hlavního cíle projektu, tedy rozvinutí a prosazování nástrojů na potírání vícenásobné diskriminace na základě věku a pohlaví, prosazování konceptu age managementu, a tím zlepšení postavení lidí 50+ a pečujících o závislé osoby na trhu práce. V rámci krátkodobých stáží u zahraničních partnerů došlo k přenosu dobré praxe. Zahraniční partneři spolupracovali na mnoha klíčových aktivitách projektu a osobně pak byli přítomni na seminářích a závěrečné konferenci projektu. Díky mezinárodní zahraniční spolupráci tak došlo k šíření konceptu age managementu mezi českými zaměstnavateli a českou veřejností a byly identifikovány příklady dobré praxe k tématu zlepšování postavení lidí nad 50 let a pečujících v ČR.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Výzkumné a vzdělávací instituce, fyzické osoby starší 50 let, zaměstnavatelé, ženy v předdůchodovém věku, osoby pečující o osobu blízkou.