Veřejný detail projektu

Informace o projektu

V současné době je nejen v Liberecké kraji vysoká nezaměstnanost a mnozí lidé hledají práci, kterou je obtížné sehnat. Ještě menší šanci na nalezení nebo si udržení práce mají lidé se sníženou schopností a lidé nějakým způsobem handicapovaní. Právě na tuto cílovou skupinu je projekt zaměřen. Cílem je komplexní posílení jejich připravenosti vrátit se do běžného pracovního života. Klíčové aktivity jsou orientovány na psychickou i duševní stránku člověka. Poradensko-edukativní programy nabízejí sestavování životopisu, orientaci na trhu práce, schopnost adekvátně reagovat na pracovní nabídky, seberealizaci, sebeprezentování, komunikační dovednosti atd. Všechny programy budou zároveň nabízet individuální  psychosociální podporu v krizích, které nezaměstnanost  i handicap způsobuje,  tak, aby podpořené osoby  získaly  psychickou stabilitu a byly schopné  využít nové dovednosti  a získat si či udržet práci. Žadatel dosáhne kýžených cílů prostřednictvím vlastních odborníků, kteří mají s cílovou skupinou dlouholeté zkušenosti.

Prioritním cílem projektu je posílení komplexní připravenosti cílové skupiny při návratu do běžného pracovního života. Jde především o posílení kompetence a nastolení psychické stability účastníků a účastnic projektu. Cílem je komplexní posílení jejich připravenosti vrátit se do běžného pracovního života.
V tomto projektu nejsou partneři.
V první fázi realizace proběhlo informování cílové skupiny díky tiskovým zprávám, informacím publikovaným na internetových stránkách příjemce, ale také na stránkách vytvořených právě pro tento projekt a také díky informacím vystaveným v prostorách příjemce, konkrétně v čekárnách a konzultovnách Občanské poradny. V průběhu realizace projektu jsme byli nuceni změnit způsob informování cílové skupiny, protože výše uvedeným způsobem jsme získávali velmi málo kontaktů – rozhodli jsme se proto zaměřit na organizace, které jsou v kontaktu s cílovou skupinou a informace o realizovaných a plánovaných aktivitách jsme předávali těmto organizacím elektronicky, telefonicky i osobně. Při plánování jednotlivých aktivit jsme se snažili vyjít vstříc co nejvíce možnostem cílové skupiny a např. časy konání seminářů klíčové aktivity 3 přizpůsobit tak, abychom vyhověli požadavkům účastníků. Co nejvíce jsme se snažili přiblížit cílové skupině, což znamenalo realizaci aktivit v místě a lokalitě snadno dostupné pro účastníky. Využívali jsme prostory organizací, které byly v konkrétních místech v kontaktu s cílovými skupinami. Aktivity projektu tak díky tomu probíhaly v Liberci, Jablonci nad Nisou, Tanvaldu, Hejnicích, Bedřichově, Novém Boru, Kytlici. Dostupnost aktivit byla kromě výše uvedeného také zajištěna tím, že v rámci projektu byla účastníkům poskytnuta přímá podpora ve formě cestovného a občerstvení. Z reakcí účastníků na realizované aktivity byla vidět spokojenost s realizací, zejména z dotazníků účastníků po rekondičním pobytu vyplývá potřebnost takové možnosti, zvláště pro osoby pečující o osobu blízkou. Stejně tak účastníci Psychosociálně edukativního programu pro nezaměstnané, kteří kladně hodnotili zejména možnost praktického využití získaných znalostí a dovedností. Témata dlouhodobé otevřené skupiny pro lidi se sníženou schopností udržet si práci byla přizpůsobena požadavkům a konkrétním potřebám účastníků tak, aby účast na těchto seminářích byla pro ně byla přínosná a užitečná. V průběhu realizace projektu jsme se po celou dobu potýkali s nedostatkem zájmu o účast v projektu, s malou angažovaností cílové skupiny, která je pravděpodobně způsobena tím, že se osoby, které byli v naší cílové skupině, ve svém životě velmi často potýkali s těžkostmi života a nepřízní. Díky našemu pracovnímu i osobnímu nasazení se nám podařilo monitorovací ukazatele projektu splnit.
V klíčové aktivitě 2 – Psychosociálně edukativní program pro nezaměstnané bylo podpořeno 38 osob, úspěšně podpořeno bylo 37 osob. V této aktivitě se konaly 4 intenzivní, týdenní kurzy. V klíčové aktivitě 3 – Dlouhodobá otevřená skupina pro lidi se sníženou schopností udržet si práci bylo podpořeno 102 osob, úspěšně podpořeno bylo 197 osob. Vysoké číslo úspěšně podpořených osob je způsobeno tím, že mnozí účastníci se účastnili vícero seminářů, které probíhali v jejich lokalitě. V této aktivitě proběhlo celkem 29 seminářů. V klíčové aktivitě 4 – Rekondiční pobyt bylo podpořeno 42 osob. V této aktivitě proběhlo 6 třídenních rekondičních pobytů. V rámci projektu bylo také podpořeno celkem 34 osob starších 50 let ve všech klíčových aktivitách.
V tomto projektu není mezinárodní spolupráce obsažena.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

- Oběti trestné činnosti, oběti domácího násilí, oběti obchodu s lidmi, osoby komerčně zneužívané - Osoby s chronickým duševním onemocněním - Osoby se zdravotním postižením - osoby pečující o osobu blízkou