Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Projekt se zaměřuje na podporu naplnění standardů kvality sociálně-právní ochrany dětí, které jsou upraveny zákonem č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí. Konkrétně se jedná o posílení kapacit pracovníků Krajského úřadu Pardubického kraje, materiální vybavení pracovníků oddělení sociálně-právní ochrany dětí a vytvoření podmínek pro práci s klienty (zejména vybavení prostor pro komunikaci s ohroženými dětmi a rodinami). Mezi další klíčové aktivity projektu je zařazeno vzdělávání pracovníků oddělení sociálně-právní ochrany dětí Krajského úřadu Pardubického kraje, které přispěje k rozšíření a doplnění jejich odborných znalostí. Následuje aktivita zvýšení úrovně jednotného metodického vedení vůči obcím s rozšířenou působností v oblasti sociálně-právní ochrany dětí. Další aktivitou je nastavení systému odborné spolupráce, v jejímž rámci budou konány kulaté stoly s odbornými garanty. Nástrojem pro sjednocení postupů ve vyjmenovaných oblastech pro pracovníky obcí s rozšířenou působností budou tematické workshopy, na kterých budou zajištěni odborní lektoři. Poslední klíčovou aktivitou je Koordinace principů práce krajského úřadu v souladu s připravovanými standardy kvality sociálně-právní ochrany dětí a jejich zavedení do praxe v rámci Pardubického kraje.

Hlavním cílem projektu je posílení oddělení sociálně-právní ochrany Krajského úřadu Pardubického kraje, a to nejen v oblasti personální, technické, nýbrž také formou vzdělávání pracovníků a zajištěním supervize. Projekt si klade za cíl zvýšit úroveň jednotného metodického vedení vůči obcím s rozšířenou působností v oblasti sociálně-právní ochrany dětí, nastavit systém odborné spolupráce prostřednictvím konání kulatých stolů a v neposlední řadě zavést standardy kvality sociálně-právní ochrany dětí v Pardubickém kraji.
Projekt neměl partnery.
Díky projektu se podařilo během 17 měsíců realizace uspořádat mnoho významných setkání – ať se jednalo o workshopy, jednání u kulatých stolů či pracovních jednání o standardech kvality sociálně-právní ochrany dětí. Došlo ke spolupráci nejen se zástupci obecních úřadů obcí s rozšířenou působností, kteří jsou nejčastějšími partnery krajského úřadu, ale také k zapojení mnoha dalších subjektů z oblasti péče o ohrožené děti a rodiny. Došlo k navázání vztahů se zástupci soudů, porodnic, zintenzivnění spolupráce se zástupci dětských domovů a dětských center a také pověřených osob. Na výše uvedených setkáních se podílelo několik významných odborníků, jako např. JUDr. Věra Novotná, PhDr. Miloslav Macela, JUDr. Kantůrková, zástupci mezinárodní neziskové organizace LUMOS a další.
Pardubický kraj má nyní jako produkt vytvořeny Standardy kvality sociálně-právní ochrany, čímž splnil zákonnou povinnost. Pardubický kraj má díky podpoře projektu vytištěné letáky „Sociálně-právní ochrana dětí - Informace pro zájemce o náhradní rodinnou péči“, které distribuuje po celém území kraje. Pracovnice oddělení sociálně-právní ochrany dětí krajského úřadu se zúčastnily mnoha vzdělávacích seminářů, ze kterých získaly 25 osvědčení o absolvování. Pracovnicím byla poskytnuta supervize, kterou dnes považujeme za nutnou součást pro náročnou práci sociálního pracovníka. Byly naplněny všechny indikátory projektu, ke kterým se Pardubický kraj zavázal.
Nebyla součástí projektu.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Cílovou skupinou projektu jsou pracovníci oddělení sociálně-právní ochrany dětí Krajského úřadu Pardubického kraje. Novela zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, přináší zvýšené nároky na poskytování sociální práce. Potřeba zvýšit počet pracovníků bude naplněna prostřednictvím klíčové aktivity 2 Naplnění personálního a technického standardu kvality v oblasti výkonu SPOD. Supervize a vzdělávání (klíčová aktivita 3) budou hlavními metodami zaměřenými na zvyšování kvality a profesionality práce sociálních pracovníků. Workshopy a kulaté stoly se stanou cenným nástrojem k nastavení systému odborné spolupráce s ostatními subjekty zapojenými do sociálně-právní ochrany dětí. Zavedením standardů SPOD do praxe v Pardubickém kraji bude projekt ukončen.