Veřejný detail projektu

Informace o projektu

 

Projekt Moje kariéra je zaměřen na zavedení systému metod Plánování zaměřeného na člověka (PZČ) do praxe poskytování Tranzitního programu a tak výrazně rozšířit profesní příležitosti lidí s těžkým tělesným a kombinovaným postižením, stejně jako rozšířit jejich příležitosti zapojit se do běžného života v přirozeném prostředí a ve společnosti.

Tranzitní program zajišťuje studentům a absolventům praktických a speciálních škol podporu na cestě ze školy do dalšího (samostatného) života včetně podpory v naplňování profesního uplatnění. PZČ je systémem metod pomáhajících zorientovat se lidem s postižením v životní situaci a vytvořit  a realizovat svůj vlastní, konkrétní a uskutečnitelný profesní plán v kontextu prostředí a společnosti, v níž chtějí žít.

Naplnění cílů projektu  realizujeme prostřednictvím skupinové práce s cílovou skupinou v rámci školní výuky ve třídách Jedličkova ústavu a škol a dále prostřednictvím pravidelné individuální spolupráce osob cílové skupiny s konzultantkami Tranzitního programu mimo studijní rámec.

Projekt Moje kariéra si klade za cíl v rámci mezinárodní spolupráce zavést do Tranzitního programu metody "Plánování zaměřeného na člověka" (PZČ) a tak výrazně rozšířit profesní příležitosti lidí s těžkým tělesným a kombinovaným postižením, stejně jako rozšířit jejich příležitosti zapojit se do běžného života v přirozeném prostředí a ve společnosti. Způsob dosažení cíle spočívá v realizaci Tranzitního programu s využitím metod PZČ jednak způsobem skupinové práce s cílovou skupinou v rámci školní výuky ve třídách Jedličkova ústavu a škol, jednak prostřednictvím pravidelné individuální spolupráce osob cílové skupiny s konzultantkami Tranzitního programu mimo studijní rámec. Tranzitní program zajišťuje studentům a absolventům praktických a speciálních škol podporu na cestě ze školy do dalšího (samostatného) života včetně podpory v naplňování profesního uplatnění.
Místním partnerem projektu je Jedličův ústav a školy (JÚŠ), který umožňuje zasazení Tranzitního programu do studnijích osnov jednotlivých studijních oborů. Zahraničním partnerem je odborník v oblasti metod PZČ, PhDr. Soňa Holúbková.
Cílová skupina, lidé s tělesným a kombinovaným postižením, si během spolupráce v Tranzitním programu pomocí systému metod "Plánování zaměřené na člověka" (PZČ) vytvoří vlastní uskutečnitelný profesní plán, doplněný o rozvoj v dalších oblastech života a realizují jeho jednotlivé kroky.
Hlavním výsledkem bude zvýšení profesního zapojení a zapojení do života ve společnosti u studentů a absolventů Jedličkova ústavu a škol a dalších speciálních škol prostřednictvím Tranzitního programu s využitím metody PZČ. Dalšími výsledky bude sdílení zkušeností z praxe, metodickými návody a postupy prostřednictvím vydání Metodiky PZČ, vzniklého webového portálu PZČ a realizované konference s odborným přispěním mezinárodního partnera projektu.
Cílem mezinárodní spolupráce je získání odborných znalostí a dovedností v metodě PZČ od zahraniční partnerky PhDr. Soni Holúbkové a implementace systému metod PZČ do praxe Tranzitního programu. Dále její zapojení do tvorby Metodiky PZČ, konference a metodických vedení k přímé práci s cílovou skupinou.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Lidé s těžkým tělesným a kombinovaným postižením.