Veřejný detail projektu

Informace o projektu

 

Projekt se zaměřuje na aktuální téma žen cizinek pracujících v českých domácnostech v pilotně vybraném Středočeském kraji, s plánovanými výstupy s celospolečenskou důležitostí. Je postavený na snaze o zajištění rovných práv a příležitostí žen cizinek na trhu práce a ve společnosti, neboť tyto osoby jsou vystaveny několikanásobně většímu riziku diskriminace ve srovnání s muži a i s jinými ženami. Tento generově zaměřený projekt se týká zejména žen ohrožených nezaměstnaností či žen, které začínají podnikat popř. které už podnikají a klade si za cíl vyrovnat jejich postavení, omezit jejich zranitelnost a posílit jejich práva. Dále chce otevřít veřejnou debatu a následnou reflexí tématu posílit empatii společnosti vůči těmto ženám a posílit zejména u zaměstnavatelů pocit spoluodpovědnosti za pracovní a životní podmínky této cílové skupiny. Zapojením subjektů z neziskového sektoru, podnikatelské sféry a výzkumu na partnerské bázi je ambicí projektu účinně a neotřele propagovat a prosazovat rovné příležitosti domácích pracovnic v ČR. Projekt bude svých cílů dosahovat kombinací poradenských, osvětových, výzkumných a medializačních aktivit. Informovanost všech cílových skupin bude zajišťována medializací tématu a důrazem na publicitu jako samostatnou aktivitu. Mezi klíčové výstupy bude patřit publikace pro tvůrce a implementátory politik, ojedinělý odborný výzkum, zahrnující sociologické terénní šetření a ekonomickou studii o finančních dopadech fenoménu práce žen v tomto sektoru ekonomiky či v neposlední řadě unikátní komunikační kampaň. Projekt počítá i se speciální webovou stránkou, instruktážními kurzy pro cizinky a s důležitými semináři pro neziskové organizace, které vyškolí sociální pracovnice a pracovníky z jiných pomáhajících organizací pro práci s cílovou skupinou. Součástí projektu bude i odborná pomoc konkrétním cizinkám ve formě poskytování bezplatného právního a sociálního poradenství. Aktivity budou zakončeny odbornou konferencí.

 

Cílem projektu je zmenšit zranitelnost a posílit rovné příležitosti žen cizinek a vyvolat společenskou debatu (a to medializací, publicitou i komunikační kampaní). Reflexí tématu chceme posílit empatii společnosti vůči této zranitelné skupině a podnítit její pocit odpovědnosti za postavení cizinek pracujících v domácnostech. Chceme, aby veřejnost pochopila specifické podmínky, ve kterých se nacházejí. Cílem je i zmapovat situaci cizinek-domácích pracovnic a zlepšit jejich společenské i pracovní postavení. Jednotlivé aktivity tak směřují k podpoře seberealizace cizinek pracujících v domácnosti, ať v rámci dané práce (profesionalizace výkonu povolání) či přechodem k práci, pro kterou získaly vzdělání a kvalifikaci v zemi původu. V rámci projektu chceme shromáždit chybějící informace a seznámit s nimi tvůrce politik a veřejného mínění.
Projekt je realizován ve spolupráci s organizací Člověk v tísni, o.p.s., mediální agenturou Ogilvy&Mather, s.r.o., které budou spolupracovat na tvorbě kampaně a webové stránky projektu a Národohospodářským ústavem AV ČR, v.v.i., který bude provádět odborný výzkum na téma domácích pracovnic.
Cíle projektu, tedy zmenšení zranitelnosti a posílení rovných příležitostí žen cizinek, zmapování jejich situace a informování veřejnosti o této problematice, bude dosaženo prostřednictvím několika různých aktivit. Předně půjde o kombinaci aktivit osvětově-informačních, poradenských a lobbyingových. Bude vytvořena speciální webová stránka věnovaná tématu rovných příležitostí domácích pracovnic, na které budou dostupné informace pro odbornou i laickou veřejnost, zaměstnavatele cizinek i pro cizinky samotné. Na tento web budou umísťovány také výstupy z plánovaného výzkumu, který bude mapovat situaci domácích pracovnic ze sociologického a ekonomického hlediska a obecně bude web sloužit jako nástroj pro propojení veřejnosti, cizinek, neziskových organizací a jako důležitý zdroj informací k tématu domácí práce. Další z medializačních aktivit bude komunikační kampaň, která bude téma rovných příležitostí a informační zdroje propagovat a oslovovat zejména českou veřejnost a zaměstnavatele s důrazem na dodržování rovných práv a důstojných pracovních podmínek pro ženy migrantky. V rámci osvětových aktivit budou pořádány i instruktážní kurzy pro cílovou skupinu žen cizinek na téma pracovních práv a možností jejich prosazování a přípravy na vstup na trh práce, a dále pak semináře pro zástupce neziskových organizací, které je seznámí s problematikou a poskytnou vzdělání v potřebných okruzích. Součástí osvětových aktivit bude i vydání odborné publikace, jejíž výstupy budou prezentovány na konferenci v závěru projektu. V průběhu celého projektu bude probíhat odborné a bezplatné právní a sociální poradenství, které zajistí informovanost a asistenci cizinkám, ale i veřejnosti, která služeb domácích pracovnic využívá.
Očekáváme, že výsledkem projektu bude zlepšení situace a rovnoprávnosti žen cizinek na trhu práce a ve společnosti, snížení jejich zranitelnosti jako ohrožené skupiny a informovaná veřejnost. Cizinky budou prostřednictvím poradenství a webové platformy informovány o jejich právech a povinnostech při výkonu zaměstnání a bude jim poskytnuta asistence pro kroky nutné k legalizaci jejich pobytu, práce, či v řešení dalších situací a problémů vyvstávajících ze vztahu se zaměstnavatelem či obecně na trhu práci či ve společnosti. Výsledkem projektu by měla být také informovaná veřejnost, ať již laická, či odborná, včetně zaměstnavatelů těchto cizinek a vytvořené povědomí o problematice domácí práce a rovných příležitostí žen ve společnosti včetně veřejné diskuse na toto téma. K tomuto účelu budou sloužit propagační a medializační nástroje projektu včetně odborných článků, výzkumů, webového portálu, komunikační kampaně i závěrečné konference k projektu, které si kromě informování veřejnosti kladou za cíl i změnu jejího přístupu, reflexi tématu, posílení empatii společnosti vůči těmto ženám a spoluodpovědnosti za pracovní a životní podmínky této cílové skupiny.
Projekt není zaměřen na mezinárodní spolupráci.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

V prvé řadě jsou aktivity zaměřeny na ženy cizinky pracující v českých domácnostech, ať již cizinky ohrožené nezaměstnaností, či na ty, které již samostatně podnikají, ke kterým bude směřovat zejména aktivitami bezplatného právního a sociálního poradenství. Této cílové skupině budou sloužit i instruktážní kursy a kampaň, která bude téma domácí práce a rovných práv a příležitostí a důstojných pracovních podmínek pro tyto ženy zviditelňovat. Cizinky pracující v České republice se často setkávají na trhu práce s různými formami znevýhodňování, ať již z důvodů národnostních, genderových, či s diskriminačními problémy ve vztahu k jejich práci jako pomocnic v domácnosti /nedodržování pracovní doby, nízké platy, omezování osobní svobody aj./, které se sále mohou umocňovat v kombinaci s faktem neoprávněnosti jejich pobytu, či nedostatečnou informovaností. Další cílovou skupinou projektu jsou proto sami zaměstnavatelé těchto cizinek, ať již z řad českých rodin či kupř. agentur práce. V rámci projektu chceme docílit, aby se veřejnost, včetně těch, kteří služeb cizinek sami využívají, zajímala o podmínky, za kterých zde ženy žijí a pracují a získala povědomí o problematice pracovní migrace, rovném postavení a rovných příležitostech žen cizinek a aktivně se zajímala o to, jak napomoci k zlepšení jejich situace. Cizinky vykonávají svou práci často v rovině nelegálního zaměstnávání, které vzhledem k povaze jejich pobytového statutu může mít pro ženy samotné a společnost negativní důsledky. Neméně podstatnou cílovou skupinou jsou tak i orgány státní zprávy a jimi zřízené organizace a politici, kteří z titulu své funkce rozhodují o migrační politice a legislativě České republiky, či povolení k zaměstnání a tím ovlivňují postavení žen cizinek na trhu práce a ve společnosti. K těmto skupinám budeme směřovat medializační aktivity projektu, orgány a příslušní činitelé budou seznamováni s výsledky odborného výzkumu a publikací a oslovováni s žádostí o podporu konkrétní legislativy vedoucí ke zlepšení a rovnému postavení žen cizinek. Krom výše uvedených jsou důležitou cílovou skupinou také neziskové organizace, které hrají klíčovou roli ve snaze o partnerství se státní správou při řešení otázek spojených s rovnými právy a příležitostmi či diskriminací na pracovním trhu. Představitelé nestátních neziskových organizací budou oslovováni s nabídkou odborných seminářů, které je seznámí s problematikou a zprostředkuje kontakt s cílovou skupinou ohrožených žen.