Veřejný detail projektu

Informace o projektu

 

Projekt je zaměřen na vytvoření efektivně fungující tematické sítě (TS) evropských organizací, které pomáhají lidem s poruchami autistického spektra (PAS). Lidé s PAS potřebují zvýšenou péči při vstupu na trh práce. Jejich handicap tkví především ve ztíženém zvládání běžných sociálních situací. Lidé s PAS nejsou mentálně postižení, jejich IQ se pohybuje v pásmech normality až nadprůměru. Obtížně však chápou kontext v sociálních situacích či vztahy mezi lidmi.

 

Tyto důvody představují omezení při vstupu na otevřený trh práce. Možným východiskem je vytvoření specifických podmínek – tzv. podporované zaměstnání (komplexní služby sloužící k vhodnému výběru zaměstnání, získání a udržení zaměstnání a zároveň vzdělávání v oblasti sociálních a komunikativních dovednostech).

 

Obsahem projektu je vyhodnotit a shrnout již existující a v praxi úspěšně využívané nástroje v oblasti podporovaného zaměstnání a dalšího pracovního uplatnění pro osoby s poruchami autistického spektra (PAS). V rámci projektu dojde k výměně informací, zkušeností a know-how mezi žadatelem, mezinárodní asociací Autism Europe a spolupracujícími zahraničními partnery.

 

Jeden z hlavních dopadů  práce TS je pozitivní vliv na tvorbu legislativního rámce v ČR, která by měla reflektovat potřeby zdravotně postižených osob, v tomto případě lidí s PAS. Jedinečným prvkem v práci TS je zapojení cílové skupiny do procesu posouzení, analýzy a tvorby koncepce rozvoje podporovaného zaměstnání pro lidi s PAS.

 

• vytvoření tematické sítě (TS) evropských organizací, které pomáhají lidem s PAS • porovnávání a vyhodnocení stávajících metod a postupů podporovaného zaměstnání , propagace, osvěta a šíření příkladů dobré praxe • vytvoření koncepce rozvoje podporovaného zaměstnávání, která bude předložena tvůrcům politik a legislativního rámce • porovnávání a přenos know-how a dobré praxe ze zahraničí • zapojení lidí s PAS do procesu posuzování a tvorby nové koncepce • propagace a osvěta v oblasti zaměstnávání lidí se zdravotním postižením, konkrétně s PAS
Partner projektu Autism Europe Autism Europe aisbl je mezinárodní asociace neziskových organizací, jejichž hlavním cílem je prosazovat práva osob s autismem a jejich rodin a zároveň pomáhat jim zlepšovat kvalitu jejich života. Asociace hraje v Evropě klíčovou roli ve zvyšování povědomí veřejnosti o autismu a v ovlivňování evropských rozhodovacích orgánů. Autism-Europe vede strukturovaný dialog s evropskými institucemi a je také aktivní ve Světové zdravotnické organizace (WHO). WWW: http://www.autismeurope.org/
• Vytvoření a rozvoj tematické sítě (TS) v oblasti podporovaného zaměstnání a rovných příležitostí pro osoby s PAS. - V rámci rozvoje TS bude zkvalitňována a rozvíjena spolupráce s partnerem Autism Europe, budou nastaveny formy spolupráce a organizace TS. Důležitým momentem je identifikace a oslovení potenciálních členů TS. Pro každý rok budou aktualizována relevantní témata pro vypracování koncepce rozvoje podporovaného zaměstnání pro lidi s PAS, stejně tak jako každoroční tvorba pracovního programu aktivit a studijních cest. V průběhu celého projektu budou organizována setkání účastníků TS v Praze, budou realizovány mezinárodní aktivity pro sdílení zkušeností a budou vytvořeny interaktivní internetové stránky projektu. • Budou identifikovány, analyzovány a vyhodnocovány osvědčené postupy podporovaného zaměstnání pro lidi s PAS v rámci TS - V průběhu projektu budou identifikovány, vyhodnoceny a analyzovány konkrétní postupy na řešení problémů zaměstnání osob s PAS. Zároveň budou identifikovány ty nejlepší nástroje z partnerských zemí, které je úspěšně využívají. Pro následné vypracování koncepce rozvoje podporovaného zaměstnání je nutné identifikovat příklady dobré praxe, zorganizovat 12 studijních cest do organizací účastníků TS s cílem získat zkušenosti. Výstupem bude vypracovaná analýza potřeb cílové skupiny, stávajících podmínek pro zaměstnání osob s PAS a následné porovnání podmínek v jiných zemích. Součástí tohoto výstupu je vyhodnocení problémů spojených s podporovaným zaměstnáním a návrhy na jejich řešení. Závěrem je zpracování koncepce rozvoje na základě získaných zkušeností společně s doporučením pro tvůrce politik, veřejnou správu a Úřad práce. • Budou posouzeny potřeby a zkušenosti s podporovaným zaměstnáním z pohledu lidí s PAS - Jedinečným prvkem práce TS je zapojení lidí s PAS do procesu posouzení, analýzy a tvorby koncepce rozvoje. Cílem je identifikovat a analyzovat, popř. porovnat zkušenosti lidí s PAS z různých zemí a dát lidem s PAS možnost se vyjádřit o svých problémech a podmínkách pro vzdělávání a práci. V rámci spolupráce s lidmi s PAS budou organizována 3 setkání u kulatých stolů a ve spolupráci s účastníky TS budou distribuovány a zpracovávány dotazníky pro lidi s PAS s cílem zjistit vhodnost postupů a potřeb. • Nedílnou součástí projektu je osvěta a snaha o zvyšování informovanosti o problematice podporovaného zaměstnání pro lidi s PAS a šíření výsledků práce TS. - Prostřednictvím řady osvětových a informačních aktivit pro veřejnost pomůže projekt šířit problematiku podporovaného zaměstnání pro osoby s PAS. Jedná se především o publikační činnost, setkání s představiteli Autism Europe v zahraničí, účast na kongresu Autism Europe, organizace tiskových konferencí pro novináře, organizace mezinárodní konference v Praze a příprava dalších PR akcí za účelem šíření osvěty pro veřejnost a zaměstnavatele.
• Projekt počítá se zapojením 50 osob s (PAS) z cílové skupiny, kteří se budou aktivně podílet na práci tematické sítě. • V rámci studijních cest bude podpořeno celkem 24 osob, které získané informace předají svým kolegům a odevzdají zprávy z cest. • Vznik nových či inovovaných produktů: - koncepce rozvoje podporovaného zaměstnávání pro lidi s PAS, - publikace v AJ a ČJ shrnující dobré zkušenosti účastníků TS, - interaktivní internetové stránky TS, - soubor doporučení pro tvůrce politik, veřejnou správu a Úřad práce (v oblasti podporovaného zaměstnání pro lidi s PAS), - soubor prezentací a vzdělávacích materiálů z mezinárodních setkání a workshopů, - dokumentární film zaznamenávající příklady dobré praxe. • Díky této spolupráci bude docházet nadále k rozvoji partnerství APLA Praha a Autism Europe s cílem vytvořit a udržet efektivně fungující TS, do které se zapojí převážně členské organizace Autism Europe a další zájemci. • V rámci projektu bude proškoleno 941 osob: - 100 osob na konferenci APLA Praha s mezinárodní účastí, - workshopy pro členy TS – celkem 720 osob (36 workshopů po 20 osobách), - 50 osob s PAS z ČR (kulaté stoly, dotazníková šetření, konference APLA, nácvikové kurzy apod.), - 60 účastníků diskuzních seminářů – členů TS, sebeobhájců, politiků, představitelů veřejné správy, zaměstnavatelů, - setkání Autism Europe se zúčastní celkem 6 osob, - odborných vzdělávacích aktivit kongresu Autism Europe se zúčastní 5 osob.
V rámci projektu dojde k výměně informací a know-how mezi žadatelem a mezi zahraničním partnerem mezinárodní asociací Autism Europe se sídlem v Bruselu a spolupracujícími organizacemi, převážně členy AE, které budou postupně zapojovány do TS.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Osoby se zdravotním postižením • Cílovou skupinu tvoří osoby s diagnostikovanou poruchou autistického spektra, převážně s Aspergerovým syndromem nebo vysokofunkčním autismem. • Jedná se o osoby, které v okamžiku vstupu do projektu: - dokončily vzdělání a poprvé vstupují na otevřený trh práce, - již pracovaly, ale v současné době jsou bez práce, - nebo studují nebo se připravují na zaměstnání. Nestátní neziskové organizace • Partnerská organizace - Autism Europe se sídlem v Bruselu • evropské organizace a účastníci TS