Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Jde o roční projekt, který se zaměřuje na přenos znalostí a zkušeností ze zahraničí v oblasti přímé pomoci a prevence sexuálního násilí. Prostřednictvím spolupráce s vybranými zahraničními partnery se členové cílových skupin nejprve seznámí s dobrou praxí v zahraničí a poté přenesou nově získané poznatky do prostředí ČR. Cílem je jednak zkvalitnit služby doposud na území ČR poskytované a dále rozšířit nabídku o služby, které u nás zatím k dispozici nejsou. Pojítkem všech aktivit bude zkoumání dané problematiky z hlediska zlepšení situace obětí sexuálního násilí a v důsledku toho i zlepšení jejich šancí na trhu práce. Proto jsou také jednou z cílových skupin zaměstnanci Úřadů práce.

Cílem projektu je prostřednictvím spolupráce se zahraničními partnery přenést do ČR znalosti a zkušenosti týkající se 1)prevence sexuálního násilí a 2)přímé pomoci obětem sexuálního násilí a tím přispět i k lepšímu uplatnění na trhu práce. Nově získané poznatky budou aplikovány v ČR a využity dvěma způsoby: 1)rozšířením a obohacením stávajících služeb poskytovaným obětem sexuálního násilí, 2) zavedením zcela nových služeb, které na území ČR zatím k dispozici nejsou.Klíčovou perspektivou a pojítkem všech aktivit bude zkoumání možností a limitů pomoci obětm sex. násilí z hlediska jejich situace na trhu práce.
Partner č. 1: The NIA project, Velká Británie - Východní Londýn. The Nia project je organizací působící v oblasti prevence sexuálního násilí a podpory jeho obětí od roku 1974. Partner č. 2: The Sexual Assault Centre při Aarhus University Hospital, Dánsko - Aarhus. Centrum pro znásilnění a sexuální útoky působí od roku 1999 v oblasti přímé pomoci obětem sexuálního násilí, sídlí přímo při pohotovostním oddělení nemocnice. Vychází z tzv. multidisciplinárního modelu zaměřeného na oběť.
Projekt zahrnuje řadu klíčových aktivit, které na sebe navazují. Prostřednictvím focus group oslovíme odborníky působící v ČR a zabývající se daným tématem a společně budeme hledat oblasti na poli prevence a přímé pomoci, které by pro nás mohli být v zahraničí nejvíce inspirativní a na které se tedy v průběhu projektu zaměříme. Na focus group navážeme dvěma zahraničními stážemi. Během nich navštívíme vedle našich partnerů i další organizace, které pracují s problematikou sexuálního násilí a nejvíce nás budou zajímat témata, na kterých se schodla focusní skupina. Další klíčovou aktivitou bude konference s mezinárodní účastí a navazující workshop. Konference se zúčastní i odborníci ze zahraničí a představí systém pomoci ve své zemi. Workshop se pak zaměří na hledání možností uplatnění nově získaných poznatků z dobré praxe ze zahraničí v ČR. Při realizaci workshopu počítáme s aktivním zapojením členů cílových skupin, kteří se zúčastní některé z odborných stáží. V rámci projektu vydáme i odbornou metodiku. Metodika bude obsahovat výstupy z odborné konference, odborných zahraničních stáží a analýzu situace v ČR z hlediska sociálního a právního.
Našimi partnery jsou organizace The NIA project působící ve Velké británii a dánská organizace The Sexual Assault Centre působící při Aarhus University Hospital. Nové poznatky a zkušenosti budeme získávat jak přímo od našich partnerů, tak během stáží prostřednictvím komunikace s dalším organizacemi, které navštívíme.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Cílovými skupinami projektu jsou 1)pracovníci nestátních neziskových organizací, 2)Úřadů práce ČR a 3)územních samosprávných celků a úřadů samosprávných celků, jejich orgánů a jimi zřízených nebo založených organizací. Cílové skupiny mají dohromady 50 členů.