Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Projekt svým obsahem navazuje na právě probíhající projekt Návrat do práce- návrat do společnosti. V jedné rovině bude přenášet již ozkoušenou popřípadě inovovanou dobrou praxi prvního projektu do nových sociálně vyloučených romských lokalit na Tepelsku a Toužimsku. Obyvatelům vyloučených lokalit jako je Služetín, Poutnov, Horní Poutnov, Bezvěrov, Mrázov, Pěkovice a novým zájemcům z Dobré Vody či Nové Farmy bude projekt nabízet pracovní poradenství, motivační a aktivizační kurzy, rekvalifikační kurzy, praxe či podporovaná pracovní místa v oboru šička, tesař, uklízečka a pomocný technický pracovník. V druhé rovině projekt přímo naváže na probíhající projekt, kdy umožní úspěšným absolventům jedné z klíčových aktivit projektu - Doplnění základního vzdělání účastnit se motivačních a aktivizačních kurzů, rekvalifikací a jednomu z nich umožní získat podporované pracovní místo. Dosud jim totiž byly díky absentujícímu základnímu vzdělání všechny rekvalifikace uzavřeny.  Projekt bude trvat 24 měsíců a podpoří  minimálně 40 osob. Bude se jednat o dlouhodobě nezaměstnané osoby žijící v sociálně vyloučených romských lokalitách, tedy etnické menšiny a osoby žijící v odlišném socio-kulturním prostředí. Z velké části se bude jednat o osoby, které ve dvou letech předcházejících realizaci projektu  (období červenec 2011 - červen 2013) procházejí projektem podpořeným z oblasti podpory 3.2 Podpora sociální integrace romských komunit, které v rámci terénních programů připravují klienty na možnost vstupu do dalších programů zaměřených na zlepšení jejich situace na trhu práce. Na konci tohoto projektu bude deset osob, které získají podporované pracovní místo v šicích dílnách Českého západu nebo budou pracovat jako pomocní tesaři v tesařské firmě. Další klienti získají místo uklízečky a pomocných technických pracovníků.   Další absolventi projektu získají novou kvalifikaci a budou schopni a motivovaní hledat pracovní místo.

Cílem projektu je odstranit bariéry vstupu na trh práce příslušníků vyloučených romských lokalit na Tepelsku a Toužimsku, které byly identifikovány terénním poradenstvím podpořeným v prioritní ose 3.2.Podpora sociální integrace romských komunit a dříve i Analýzou sociálně vyloučených lokalit a absorpční kapacity subjektů působících v těchto oblastech z roku 2006, a zajistit jejich vstup a udržení na trhu práce. Dílčími cíli projektu je zvýšit kvalifikaci obyvatel vyloučených lokalit, vybudovat u nich pracovní návyky a vybavit je informacemi a dovednostmi potřebnými pro fungování na trhu práce, což umožní aktivity jako pracovní poradenství, , motivační aktivizační a rekvalifikační kurzy, praxe a deset osob získá práci na nově vytvořených pracovních místech.
Projekt nemá partnery
Projekt navazuje na končící projekt Návrat do práce- návrat do společnosti 1 a bude vycházet z dobré praxe předchozího projektu. Základní aktivitou je pracovní poradenství pro obyvatele sociálně vyloučených lokalit na Tepelsku a Toužimsku, kde budou vybraní vhodní adepti pro motivační a aktivizační kurzy, které mají u klientů nastartovat potřebné pracovní návyky a vlastnosti pro další uplatnění na trhu práce. Z úspěšných absolventů budou vybráni účastníci rekvalifikačních kurzů v oborech šička, tesař a pracovník s křovinořezem. A vybraní z úspěšných absolventů získají pracovní místa na zkoušku a následně podporovaná pracovní místa v oborech šička, tesař a pomocní techničtí pracovníci. Mimo rekvalifikační kurzy bude obsazeno pracovní místo uklízečky v komunitním centru Českého západu.
Výledkem projektu bude 40 osob, kteří budou do projektu zařazeni. Minimálně 20 z nich absolvuje úspěšně motivační a aktivizační kurzy a 10 získá podporovaná pracovní místa. V obecnější rovině předpokládáme snížení nezaměstnanosti v sociálně vyloučených lokalitách na Tepelsku a Toužimsku.
ne

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Vyloučené lokality na Tepelsku a Toužimsku nejsou úplně přesně zmapovány. Zatím jich bylo identifikováno osm (Dobrá Voda, Nová Farma, Služetín, Pěkovice, Poutnov, Horní Poutnov, Mrázov, Bezvěrov ), ale je možné, že jich je více. Představují většinou panelové domy, které byly na počátku 90. let opuštěny zaměstnanci zrušených zemědělských družstev a okolní města do nich přesunula dlužníky a nepřizpůsobivé obyvatele -zejména Romy. V některých panelových domech jich žije okolo 100, jinde se jedná o cca 20 lidí. Všechny lokality nemají vlastní samosprávu (výjimkou je Dobrá Voda, kde Český západ inicioval vznik osadního výboru) a není zde žádná infrastruktura, neexistuje zde místo přirozeného setkávání (kostel, hospoda, obchod atd.) Nejbližší města Teplá a Toužim jsou vzdáleny 5-10km a hromadná doprava je velmi špatná či žádná. V Dobré Vodě působí Český západ od roku 2002. Od roku 2007 poskytuje registrované sociální služby v Dobré Vodě, Nové Farmě a ve Služetíně. Od července 2011 poskytuje sociální službu terénní programy i v ostatních vyloučených lokalitách a za rok působení znají pracovníci velmi dobře obyvatele vyloučených lokalit, jejich potřeba a možnosti. Právě pracovníci této služby iniciovali zapojení lokalit do projektu a oni budou stát na počátku identifikování potenciálních účastníků projektu a budou poskytovat vstupní informace klientům i pracovníkům projektu. Vzhledem k malé funkční gramotnosti a nedůvěřivosti většiny klientů budou informace o projektu přenášeny ústně a letáky budou mít pouze podpůrný charakter. V Nové Farmě, Dobré Vodě a Toužimi má Český západ poradenská místa, kam si obyvatelé lokalit zvykly chodit pro rady, tato místa budou využita k prvotnímu předání informací o projektu a počátečnímu pracovnímu poradenství. Pomoc se zapojením cílové skupiny do projektu poskytne i občanské sdružení Kotec, které zde rovněž dlouhodobě působí, poskytuje jiný typ sociálních služeb a v některých projektech je partnerem Českého západu.