Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Projekt Agentura A-P-Z je primárně zaměřen na zvýšení zaměstnatelnosti osob se zdravotním postižením (dále jen OZP) a zlepšení účinnosti aktivní politiky zaměstnanosti.

Zlepšení je dosahováno jednak formou podpory vytváření nových pracovních míst, jednak rozšířením spolupráce s institucemi trhu práce, poskytováním poradenských a informačních služeb uchazečům a zájemcům o zaměstnání se zdravotním postižením.

Mimo tyto primární aktivity jsou realizovány i aktivity podporující motivaci, zlepšující šance nalezení zaměstnání, zvyšující počítačovou gramotnost, dále poradenství a mapování pracovního potenciálu.

Cílem projektu je nejen získání, ale také udržení zaměstnání, jež je z naší strany podporováno poskytováním pracovní asistence.Cílovou skupinou projektu jsou lidé se zdravotním postižením, kteří tradičně spadají do skupiny osob ohrožených dlouhodobou nezaměstnaností. Z analýzy cílových skupin vyplývá, že u příslušníků této skupiny dochází ke kumulaci handicapů - zdravotní postižení, nízká kvalifikace, věk vyšší než 50 let nebo nižší než 25 let. Realizací projektu chceme dosáhnout zvýšení participace osob se ZP na trhu práce, zvýšení zaměstnatelnosti OZP.

Hlavním cílem projektu je zvýšení zaměstnatelnosti osob se zdravotním postižením prostřednictvím motivačních aktivit, poradenství, rekvalifikace, zprostředkování zaměstnání a tvorby nových pracovních míst pro cílovou skupinu osob se zdravotním postižením, které jsou nezaměstnané a spolupracují s Agenturou A-P-Z. Základním principem, jímž je cíle dosahováno, je adresný a individuální přístup k cílové skupině. Dílčími cíli jsou: - zvýšení profesních schopností a dovedností cílové skupiny, - ve spolupráci se zaměstnavateli vytvoření 12 nových pracovních míst pro 15 OZP, uplatnění na stávajících pracovních místech pro 16 OZP a realizace doprovodných opatření, - podpora udržení zaměstnání (poradenství a přímá podpora pro zaměstnavatele, pracovní asistence na pracovišti apod.)
Projekt bude realizován 24 měsíců od března 2011 do února 2013 v lokalitách Brno, Jihlava a Znojmo.
Výstupem projektu bude zaměstnání 31 osob se zdravotním postižením, z nich 15 na nových a 16 na stávajících pracovních místech. V rámci projektu bude poskytnuta přímá podpora zaměstnavatelům a doprovodná opatření účastníkům projektu. Dalšími výsledky budou: - aktivizace osob se zdravotním postižením - rozvoj funkční gramotnosti osob se zdravotním postižením, vč. počítačové, nutné pro hledání, získání a udržení zaměstnání - obohacení sítě služeb zaměřených na návrat osob se zdravotním postižením na trh práce v lokalitách, kde tato síť služeb je malá i přes velkou poptávku osob se zdravotním postižením - zvýšení informovanosti institucí, zaměstnavatelů a potažmo i veřejnosti o životě se zdravotním postižením, zejm. v oblasti pracovního uplatnění s důrazem na možnosti účasti osob se zdravotním postižením v běžné společnosti

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Zájemci/kyně o zaměstnání, Uchazeči/ky o zaměstnání Cílovou skupinou projektu jsou nezaměstnané osoby se zdravotním postižením, kterým je nutné věnovat zvýšenou péči při prostředkování zaměstnání. Cílovou skupinou jsou osoby se zdravotním postižením tělesným, mentálním, duševním onemocněním a osoby trpící civilizačními nemocemi (dále OZP). Hlavními důvody pro volbu konkrétní cílové skupiny jsou: málo volných míst pro OZP, malá účast OZP na aktivitách aktivní politiky nezaměstnanosti, nedostatek podpory lidem se zdravotním postižením mimo úřady práce (i lidé neregistrovaní na ÚP jako zájemci či uchazeči o zaměstnání mají potenciál a zájem pracovat), nedostatečná kapacita ÚP podpořit integraci OZP na trh práce v některých lokalitách, nízké vzdělání OZP (zejm. základní a neúplné střední), kvalifikace OZP neslučitelná s pracovním omezením (získané postižení, úrazy, zhoršení zdravotního stavu apod.), nízká počítačová gamotnost a nízké sociální kompetence OZP.