Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Projekt přináší komplexní pohled na pomoc dlouhodobě nezaměstnaným obyvatelům sociálně vyloučených romských  lokalit na Tepelsku a Toužimsku. Klienti z řad Romů žijících v sociálně vyloučených lokalitách budou vstupovat do projektu na základě kontaktu s terénními pracovníky Českého západu, kteří jim podají vstupní informace o projektu. První aktivitou projektu je pracovní poradenství, které provede pracovní screening klienta a pracovní diagnostiku  a na základě toho mohou být klientovi doporučeny motivačně-aktivizační kurzy, kurzy doplňující základní vzdělání. Úspěšní absolventi těchto kurzů mohou být zařazeni do rekvalifikací v oboru šička, pomocný dělník, pomocné stavební práce a další a na základě úspěšné rekvalifikace se ucházet o podporované místo u Českého západu, které mu může být nabídnuto na 15 měsíců.   

Cílem projektu je odstranit bariéry vstupu na trh práce příslušníků sociálně vyloučených romských lokalit na Tepelsku a Toužimsku a zajistit jejich vstup a udržení na trhu práce. Tohoto cíle chce projekt dosáhnout prostřednictví vytvoření komplexního programu, který v sobě zahrnuje pracovní a personální poradenství, screening znalostí, dovedností a zkušeností, zajištěním motivačních a rekvalifikačních kurzů, vytvoření 2 pracovních míst na zkoušku a zajištěním 4 pracovních míst pro nejúspěšnější účastníky programu. Projekt je určen pro obyvatele sociálně vyloučených romských lokalit na Tepelsku a Toužimsku zejména obyvatelé Dobré Vody u Toužimy, Nové Farmy a Sloužetína. Tyto vyloučené lokality byly označeny Analýzou sociálně vyloučených lokalit a absorpční kapacity subjektů působících v této oblasti a její obyvatele mají obvykle velmi nízký stupeň vzdělání, jsou dlouhodobě nezaměstnaní a díky odlehlosti jejich bydliště od měst a obcí mají velmi omezený přístup k pracovním příležitostem. Obyvatelům je nutné ukázat jejich možnosti, dovednosti, silné a slabé stránky, nabídnout jim možnost doplnění vzdělání či kvalifikace a nabídnout pracovní místa těm, kteří úspěšně projdou programem diagnostiky a prokáží dostatečnou motivaci pro získání a udržení se na pracovním místě. Jelikož se jedná o skupinu obyvatel, která se dlouhodobě pohybuje na hranici životního minima, je třeba zajistit i podpůrná opatření, která by účastníkům projektu umožnila, aby si vzdělání nebo kvalifikaci doplnili. Projekt bude realizován z větší části v komunitním centru Českého Západu v Dobré Vodě u Toužimy. Podpůrné aktivity ve formě doplnění vzdělání nebo rekvalifikačních kurzů budou realizovány mimo Dobrou Vodu. Projekt bude trvat 24 měsíců.
Ne
Projekt probíhá v Dobré Vodě a k prvnímu kontaktu dochází prostřednictvím terénních programů ČZ, které poskytnou klientům informaci o projektu. Následně klient vstoupí do projektu tím, že využije pracovní poradenství a po zvážení jeho motivace, potenciálu, silných a slabých stránek mu může být doporučena účast v motivačních a aktivizačních kurzech, doplnění základního vzdělání. Z úspěšných absolventů těchto aktivit mohou být vybráni účastníci rekvalifikace a z nich bude provedeno výběrové řízení na obsazení podporovaných pracovních míst, která budou obsazována na 15 měsíců a to v oboru šička, uklízečka, keramik atd.
Výsledkem bude zvýšená kvalifikace osob dlouhodobě nezaměstnaných. Větší šance nalézt zaměstnání na otevřeném trhu práce a nově vytvořená pracovní místa, která budou obsazena pracovníky, kteří prošli úspěšně aktivitami projektu.
Ne

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Dobrá Voda, Služetín a Nová Farma jsou malé osady, které se nacházejí v Mikroregionu Tepelska a Toužimska a jsou zahrnuty pod tyto obce i v Analýze z roku 2006. V těchto osadách jsou panelové domy, které byly na začátku 90. let, po zrušení místních zemědělských družstev obsazeny Romy z Karlovarského kraje. Za aktivní účasti měst a obcí byla vytvořena časovaná bomba v podobě izolovaných a exkludovaných romských osad, které pokud byly v počátcích obývány i většinovým obyvatelstvem, tak jím byly postupně opuštěny. Takovýchto osad je v Karlovarském kraji cca 7. Dobrá Voda je lokalitou, kde Český Západ sídlí a působí od roku 2002. V panelovém domě zde žije populace 86 Romů, z nichž 43 tvoří dospělí. Služetín má populaci Romů asi 45 osob a Nová Farma asi 30. Tyto dvě lokality jsou na tom díky své vzdálenosti od obcí a měst ještě hůře než Dobrá Voda. Zatímco v Dobré Vodě se díky dlouhodobé a systematické práci podařilo snížit nezaměstnanost na 40%, ve zbývajících dvou lokalitách činí nezaměstnanost až 100% a tyto dvě obce se dosud nestaly součástí nějaké integrační koncepce či projektu. Od roku 2007 do těchto dvou lokalit Český Západ dojíždí v rámci poskytování terénního poradenství. Děti z těchto obcí, které jezdí do školy do Teplé mohou navštěvovat nízkoprahový klub o. s. Kotec, které v dané lokalitě působí. Systematické aktivity zaměřené na vstup na trh práce, zvýšení kvalifikace nebo vzdělání ještě v těchto lokalitách nebyly učiněny. Do projektu budou klienti zapojováni prostřednictvím terénního poradenství, které je ve Služetíně a Nové Farmě poskytováno každou středu. Zde budou seznámeni s projektem, budou jim vysvětleny podmínky vstupu do projektu a bude případně jim bude doporučena konzultace v rámci pracovního poradenství. V Dobré Vodě jsou klienti zvyklí navštěvovat komunitní centrum a terénní poradenství je každodenní aktivitou. K zapojení klientů bude využita rovněž dlouhodobá spolupráce s o. s. Kotec