Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Projekt je zaměřen na rozvoj a využití lidského potenciálu ve venkovských regionech formou přenosu

mezinárodních zkušeností a pilotního vytváření otevřených sítí (místních partnerství) pro sociálně orientované inovace. V rámci projektu vniknou 2 pilotní Centra Inovací (CSI), která se stanou místem pro přípravu a provádění sociálně orientovaných inovací. Členové CSI se budou rekrutovat z řad místních partnerství, samospráv, NNO, místních akčních skupin, sdružení obcí a dalších zájemců o sociálně orientované inovace. Tito nositelé inovací budou ve spolupráci s odborníky a realizačním týmem projektu přetvářet v zázemí fyzických CSI své nápady do podoby reálných proveditelných projektových plánů. Součástí projektu je také vzdělávání a zvýšení odbornosti aktérů, kteří absolvují kurzy zaměřené na přípravu a realizaci inovací, motivačně vzdělávací studijní cesty za úspěšnými projekty sociálně orientovaných inovací zapojených zahraničních partnerů.

Územně bude projekt realizován (testován) ve dvou vybraných mikroregionech Olomouckého kraje – Šumpersko a Přerovsko.

Všeobecným cílem projektu je přenos inovací a využití lidského potenciálu ve venkovských regionech formou přenosu mezinárodních zkušeností a pilotní vytvoření center sociálních inovací (CSI) ve dvou regionech Olomouckého kraje. Obsahem projektu je - Pilotní ověření metod síťování aktérů, podpora plánování a zavádění sociálně orientovaných inovací ve dvou spádových regionech Olomouckého kraje, na základě zkušeností zahraničních partnerů projektu. - Přenos, adaptace a aplikace případových studií sociálně orientovaných inovací a jejich pilotní testování prostřednictvím aliancí aktérů podporovaných zázemím Center sociálně orientovaných inovací (CSI). - Diseminace metod a zkušeností z plánování a zavádění sociálně orientovaných inovací do ostatních regionů v ČR prostřednictvím distribuce publikací, online katalogu inovací, publikováním odborných článků a mezinárodní konference. - Propojení veřejného a soukromého sektoru s akademickou sférou, propojení nápaditých socioekonomických aktivit, dostupných znalostí, mezisektorové spolupráce a rozvoj kapacit místních partnerství.
Partnery projektu jsou organizace: Business Innovation Brokers S. Coop, Španělsko Associacao de Desenvolvimento Rural Integrado das Serras de Montemuro, Gralheira e Arada (ADRIMAG), Portugalsko Red Lynx Limitied, Velká Británie Globally Integrated Village Environment Reserach Lab (GIVE), Rakousko
Územně bude projekt realizován (testován) ve dvou vybraných mikroregionech Olomouckého kraje – Šumpersko a Přerovsko. Tyto regiony dlouhodobě vykazují podprůměrné hodnoty ukazatelů ekonomického rozvoje (podprůměrná mzda, úbytek obyvatel, nižší HDP na obyvatele). Realizace projektu bude zahájena průzkumem inovačních polí, zaměřeným na potřeby a bariéry při zavádění sociálně orientovaných inovací ve dvou vytipovaných oblastech, jehož výsledky přinesou analýzu a upřesnění předpokladů pro realizaci inovačních projektů. Následně budou založena 2 pilotní Centra Inovací (CSI), která se stanou místem pro přípravu a provádění sociálně orientovaných inovací. Členové (CSI) se budou rekrutovat z řad místních partnerství, samospráv, NNO, místních akčních skupin, sdružení obcí a dalších zájemců o sociálně orientované inovace. Tito nositelé inovací budou ve spolupráci s odborníky a realizačním týmem projektu přetvářet v zázemí fyzických CSI své nápady do podoby reálných proveditelných projektových plánů.
Výsledkem projektu bude 16 projektových plánů, které vzniknou v rámci fungování CSI ve dvou regionech Olomouckého kraje. Dále bude v rámci projektu vytvořen interaktivní katalog inovací a metod podpory sociálně orientovaných inovací, který bude obsahovat případové studie a poznatky partnerů. Nezanedbatelným výstupem projektu bude zvýšení odbornosti aktérů - účastníci projektu absolvují kurzy zaměřené na přípravu a realizaci inovací, vybraní členové aliancí se zúčastní 4 motivačně vzdělávacích studijních cest za úspěšnými projekty sociálně orientovaných inovací zapojených zahraničních partnerů. Na základě výstupů průběžné i konečné evaluace projektu ve spolupráci s partnery bude vypracována metodika k podpoře sociálně orientovaných inovací ve venkovských regionech. Metodika bude obsahovat postup zakládání CSI, instrukce pro vedení workshopů, kurzů sociálně orientovaných inovací, metodiku provádění průzkumu inovačních polí a účinnost aplikovaných metod při realizaci projektu a praktické ukázky z realizace projektu. Diseminace metodiky a šíření výsledků projektu a zkušeností prostřednictvím široké palety nástrojů (webové stránky, publikace, mezinárodní konference, odborné články) a její rozšíření o další aktéry (inspirace, poznatky).
Projekt je naplňován partnerstvím zahraničních organizací s dlouholetými zkušenostmi v oblasti sociálních inovací. Společná náplň práce bude spočívat především v přenosu zkušeností zahraničních partnerů a pilotní vytvoření center sociálních inovací. Také v diseminaci metod a zkušeností z plánování a zavádění sociálně orientovaných inovací do ostatních regionů v ČR prostřednictvím distribuce publikací, online katalogu inovací, publikováním odborných článků a mezinárodní konference.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Územní samosprávné celky a úřady samosprávných celků, jejich orgány a jimi zřízené nebo založené organizace a jejich zaměstnanci Nestátní neziskové organizace Místní partnerství Zájemci/kyně o zaměstnání