Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Předmětem projektu je mezinárodní spolupráce za účelem přenosu know how od partnerské organizace BBRZ Ö z Rakouska v oblasti vytváření chráněných pracovních míst pro zdravotně postižené v pobytových zařízeních a stacionářích. Celkovým cílem projektu je nabídnout poskytovatelům sociálních služeb v těchto zařízeních možnost, jak efektivně, smysluplně a dlouhodobě vytvářet chráněná pracovní místa pro vlastní uživatele při využití jejich stávajících kapacit a zároveň tak vytvořit pro uživatele "první možnost" pro získání práce.Prostřednictvím této mezinárodní spolupráce a na základně zkušeností zahraničního partnera tak bude vypracována metodika, která bude určena pro poskytovatele sociálních služeb, kteří budou mít zájem vytvářet chráněná pracovní místa v rámci jejich zařízení a na tato pracovní místa umisťovat vlastní zdravotně postižené uživatele. Tato metodika bude zaměřená především na formy a způsoby tvorby dlouhodobě udržitelných a ekonomicky rentabilních pracovních pozic, které budou zdravotně postiženým poskytovat a umožňovat seberealizaci v rámci jejich fyzických a mentálních schopností a dovedností, v mnohých případech získávat a prohlubovat pracovní návyky.Přenos know how a následně vytvořená metodika bude ve své obsahové části zaměřená na vytvoření chráněného pracoviště v rámci zařízení poskytovatele, kde budou realizovány různé zakázky výrobního i nevýrobního charakteru dle možností a schopností klientů. Hlavním cílem metodiky tak bude přenos postupů, jak toto chráněné pracoviště vytvořit, jak koncipovat jeho zaměření (výroba, služby), jak získat zakázky, jak ekonomicky připravit provoz pracoviště, jak pracovat se zdravotně postiženými a v neposlední řaděimplementovat standardy pro chráněná pracoviště (podrobněji viz Vstupní analýza). Dílčí část metodiky pak bude zaměřená i na možnosti tvorby pracovních míst v rámci stávajícího provozu zařízení, včetně možností jejichmanažerského řízení, ekonomiky a dopadů na provoz zařízení.

Hlavním cílem projektu je v rámci mezinárodní spolupráce vytvořit metodiku, která napomůže poskytovatelům sociálních služeb v pobytových zařízeních a denních a týdenních stacionářích pro zdravotně postižené ve venkovských oblastech Jihočeského kraje při vytváření chráněných pracovních míst, která budou dlouhodobě udržitelná a budou poskytovat co možná nejširší možnost seberealizace uživatelům těchto zařízení. Smyslem projektu je pomoci poskytovatelům při tvorbě chráněných pracovních míst v jejich vlastních zařízeních jako "první možnosti" pro zaměstnávání svých uživatelů. Právě tato první možnost je výhodná pro zahájení vytváření pracovních návyků u uživatelů, kteří budou na tato pracovní místa umisťováni a většinou doposud nepracovali.
BBRZ Ö BBRZ Ö doprovází od roku 1975 zdravotně postižené osoby zpět na trh práce a věnuje se oblasti pracovní integrace s cílem zvýšit šance osobám na co nejvyšší nejširší možnost využití jejich pracovních schopností a dovedností. Hlavní předností je již vytvořený koncept systémové pracovní rehabilitace, kterou společnost nabízí po celém Rakousku. Tento koncept rehabilitačních služeb je konstruován tak, aby vždy odpovídal potřebám zdravotně postižených ve vazbě na jejich rehabilitační plán a potřeby. Další předností je skutečnost, že společnost využívá pro své programy mezioborové týmy psychologů, lékařů, sociálních pracovníků, ale i manažerům kteří spoluvytvářejí ucelený tým pro poskytování služeb pro zdravotně postižené.
Jedním z mnoha problémů, které mají poskytovatelé sociálních služeb pro zdravotně postižené, je pracovní uplatnění jejich uživatelů uvnitř i mimo jejich zařízení. Podrobné důvody jsou uvedeny ve vstupní analýze, nicméně zůstává faktem, že výrazná většina uživatelů není nijak vedena k získání pracovních návyků resp. k umístění na jakékoliv pracovní místo. Dalším důvodem je i skutečnost, že především poskytovatelé ve venkovských oblastech nemají vůbec možnosti, kam umístit své uživatele nebo místní podmínky v okolí takovéto zaměstnávání neumožňují (nepřítomnost chráněných pracovišť v okolí nebo minimální ochota zaměstnavatelů zdravotně postižené). Poskytovatelé se v některých případech snaží vytvářet pracovní podmínky (např. uživatele zaměstnávají v rámci zařízení na různých pracovních pozicích - vrátný, úklid, apod.), nicméně této formě často chybí jasná koncepce a odpovídající právní vymezení pracovního vztahu. Zcela výjimečně pak poskytovatelé vytváření celá pracoviště (např. chráněné dílny) uvnitř zařízení, která by realizovala různé zakázky pro místní i národní odběratele ať již výrobního nebo nevýrobního charakteru (služby). Hlavním důvodem realizace tohoto projektu je tak přenést a spoluvytvářet se zahraničním partnerem metodiku a způsoby práce poskytovatelů se svými uživateli směrem k vytvoření podmínek tvorby a dlouhodobé udržitelnosti chráněných pracovních míst, které by byly koncepčně obsazovány zdravotně postiženými uživateli v rámci zařízení poskytovatele. Hlavním cílem projektu je pak vytvoření "první možnosti" pro uživatele pro získání práce a zahájit tak proces, v jehož průběhu budou uživatelé získávat první pracovní zkušenosti, dovednosti a návyky. V rámci projektu poskytovatele také získají potřebné informace, pracovní postupy a metody pro tvorbu chráněných pracovních míst. Významný dopad budou mít
Hlavním důvodem potřebnosti mezinárodní spolupráce se společností BBRZ Ö je zásadní nedostatek zkušeností s vytvářením a dlouhodobou udržitelností chráněných pracovních míst. V České republice nebyla dosud vytvořena komplexní metodologie a pro její zpracování jsou zahraniční zkušenosti nepostradatelným zdrojem. Partner se do realizace projektu zapojí prostřednictvím následujících aktivit: - partner projektu bude vyzván k zaslání relevantních informací o vytváření chráněných pracovišť a dalších pracovních míst pro zdravotně postižené vydaných v Rakousku do ČR tj. jejich metodik,odborných publikací a příkladů best practice. Dále bude realizován pobyt realizačního a odborného týmu v délce 5 dnů, kdy hlavním cílem této návštěvy bude získání praktických zkušeností. - partner bude přítomen na dvou workshopech (2x2 dny) v ČR, kde se budou diskutovat jednotlivé části metodiky z kvalitativního pohledu, přičemž i v mezičase bude probíhat komunikace se zahraničním partnerem. - partner bude přítomen pilotnímu ověření metodik, resp. bude přítomen na vzdělávacím kurzu po dobu 3 dnů. Během této doby bude sbírat podněty pro jeho evaluaci. - partner se bude účastnit evaluace pilotního ověření metodik. - zahraniční partner bude přizván k individuální spolupráci s poskytovateli. - partner se bude účastnit závěrečného workshopu. Dále bude v rámci projektu udržován pravidelný kontakt s partnerem v podobě průběžných zpráv, ve kterých budou obsaženy informace o tom, jak se daří realizovat jednotlivé aktivity projektu, jaké jsou průběžné reakce účastníků vzdělávacích cyklů apod.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Nestátní neziskové organizace Územní samosprávné celky a úřady samosprávných celků, jejich orgány a jimi zřizené nebo založené organizace a jejich zaměstnanci