Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Projekt cíleně reaguje na aktuálně zjištěné potřeby na trhu práce. Všech 250 uchazečů absolvuje v průběhu 3 let pracovní diagnostiku, motivační a profesní kurzy, tj. aktivity, které zvýší jejich motivaci a profesní schopnosti přijmout práci v oblasti IT, obchodu, služeb a finančnictví (16 skupin po 16 klientech po dobu dva a půl měsíce, 7 výukových hodin denně). Součástí projektu bude i individuální poradenství v oblasti směru profesní dráhy a odborná asistence při hledání zaměstnání. Projekt předpokládá také využití i dalšího nástroje aktivní politiky zaměstnanosti (dále jen APZ), a sice společensky účelných pracovních míst (dále jen SÚPM). Jedná se o možnost poskytnutí příspěvku na vyhrazení SÚPM podle zákonač.435/2004 Sb., o zaměstnanosti (dále jen ZoZ) pro maximálně 40 osob a o možnost poskytnutí příspěvku na SÚPM zřízené za účelem SVČ (osoby samostatně výdělečně činné) pro maximálně 30 osob. Na administraci SÚPM se budou podílet i kontaktní pracoviště  krajské pobočky pro hl. m. Prahu ÚP ČR  ( dále jen KoP KrPP ÚP ČR), které budou postupovat v souladu s platnou legislativou a směrnicemi ESF. Podpoření vstupu cílové skupiny na trh práce bude zajištěno doprovodnými opatřeními (poskytování přímé podpory formou proplácení jízdného apod.) a zřízením Informačního a poradenského centra.

Obecným cílem projektu je zvýšení zaměstnatelnosti a zaměstnanosti dlouhodobě nezaměstnaných osob v Praze a jejich umístění na trh práce pomocí motivačních, vzdělávacích a poradenských aktivit. Na základě získaných zkušeností a provedených analýz této cílové skupiny byly definovány dílčí cíle, jejich postupné plnění podpoří dosažení hlavního cíle: Zvýšení flexibility, motivace a doplnění či zvýšení kvalifikace nezaměstnaných tak, aby se co nejefektivněji začlenili na trh práce.
Projekt bude realizován bez partnerů
Cílové skupině bude poskytnut rozvojově-vzdělávací projekt, který je orientován na rozvoj osobnosti a usnadnění integrace do pracovního procesu. Cíle budou naplněny účastí klientů na motivačním kurzu, profesními rekvalifikacemi, průběžným psychologickým poradenstvím a pomocí při vyhledávání pracovního místa. Odborný přínos 1. vytvoření základních profesních kompetencí prostřednitvím absolvování akreditované profesní rekvalifikace,a tím získání nové možnosti uplatnění se na trhu práce; 2. získání nových zkušenosti, znovunabytí pracovních návyků (důležité zejména pro dlouhodobě nezaměstnané); 3. podpora při výkonu práce, která posílí možnost udržet si dlouhodobě pracovní pozici.
Všech 250 klientů absolvuje v průběhu 3 let pracovní diagnostiku, (případně i bilanční diagnostiku), motivační a profesní kurzy, tj. aktivity, které zvýší jejich motivaci a profesní schopnosti přijmout práci v oblasti IT, obchodu, služeb a finančnictví (16 skupin po 16 klientech po dobu dva a půl měsíce, 7 výukových hodin denně). Součástí projektu bude i individuální poradenství v oblasti směru profesní dráhy a odborná asistence při hledání zaměstnání. Projekt předpokládá také využití i dalšího nástroje aktivní politiky zaměstnanosti (dále jen APZ), a sice společensky účelných pracovních míst (dále jen SÚPM). Jedná se o možnost poskytnutí příspěvku na vyhrazení SÚPM podle zákona č. 435/2004 Sb.,o zaměstnanosti pro maximálně 40 osob a o možnost poskytnutí příspěvku na SÚPM zřízené za účelem SVČ (osoby samostatně výdělečně činné) pro maximálně 30 osob.
Projekt nezahrnuje mezinárodní spolupráci

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Cílovou skupinou jsou uchazeči o zaměstnání (UoZ) s délkou evidence nepřetržitě déle než 5 měsíců, do věku 50 let a s nejméně středním odborným vzděláním s výučním listem, kteří neměli možnost získat nebo rozvíjet znalosti nezbytné pro uplatnění na trhu práce.Výběr cílové skupiny reflektuje především současný trend, kdy se nejen starší, ale i střední a mladá generace dostává v souvislosti s rostoucí nezaměstnanosti do vážných problémů. Zároveň je zde i vyšší riziko sociální izolovatelnosti. Příčinami těchto negativních jevů jsou: nedostatek nebo ztráta kvalifikace, změna potřeb na trhu práce či neschopnost se úspěšně adaptovat na měnící se prostředí. Možnými důsledky pak může být: ztráta zaměstnání, nespokojenost v práci, pracovní neúspěšnost, psychosociální stres, narušení partnerských a rodinných vztahů.