Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Projekt podporoval vzdělávání v oblasti odborných i obecných dovedností, důraz byl kladen na školení, která pomohou zvýšit udržitelnost zaměstnání a zaměstnatelnost na trhu práce. Zaměstnavatelé mohli požádat o finanční podporu na vzdělávací aktivity a mzdové náklady vzdělávaných zaměstnanců po dobu jejich vzdělávání.

 

Každý zaměstnavatel mohl požádat o finanční podporu na více vzdělávacích aktivit, přičemž čerpání bylo omezeno průměrnou měsíční částkou 500 000,- Kč (součet mzdových nákladů a kurzovného). Žádost o finanční příspěvek mohli zaměstnavatelé podávat od září 2013 na pracovišti Úřadu práce ČR, Krajské pobočce v Ostravě.

 

Projekt je určen pouze pro vybraná odvětví dle charakteristiky CZ NACE. Bližší informace o podpořených odvětvích a podrobnější podmínky pro získání příspěvku byly uvedeny na internetových stránkách: http://portal.mpsv.cz/upcr/kp/msk/vzdelavejte_se_pro_rust~/msk. Zde bylo možné nalézt i Manuál, který žadatele provedl procesem podání a vyřízení žádosti krok za krokem.

 

Tento projekt svým charakterem navazoval na realizované úspěšné projekty „Vzdělávejte se pro růst!“ a „Vzdělávejte se pro růst! – Moravskoslezský kraj“, které byly zaměstnavateli velice kladně hodnoceny, neboť ve srovnání s jinými dotačními možnostmi kombinovaly zjednodušenou administraci a nezanedbatelnou finanční podporu.

Cílem projektu „Vzdělávejte se pro růst v MSK II“ byla podpora zaměstnavatelů, kterým se podařilo překonat hospodářskou recesi. Projekt byl určen zaměstnavatelům v odvětvích s předpokladem růstu a s významným podílem na tvorbě HDP. Projekt měl umožnit vybraným podnikům získat finanční příspěvky na vzdělávání či rekvalifikaci svých zaměstnanců. Současně byly zaměstnavatelům hrazeny mzdové náklady vzdělávaných zaměstnanců, a to po dobu jejich vzdělávání (jelikož po tuto dobu nemůže zaměstnavatel využít zaměstnance na jinou práci). V závislosti na zákoně č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, (dále jen Zákoníku práce) je účast zaměstnance na školení považována za výkon práce. Podporováno bylo jak odborné vzdělávání ve vybraných ekonomických činnostech (tzv. „hard skills“) tak v obecných a klíčových dovednostech nutných pro rozvoj a růst podniku (tzv. „soft skills“). Soft skills bylo možné podporovat pouze jako součást komplexnějších vzdělávacích aktivit a muselo být v žádosti řádně zdůvodněno – zejména jejich dopad na CZ NACE a prorůstový potenciál. Vzdělávání mohlo být obecné i specifické (definované nařízením Evropské komise č. 800/2008).
Nejsou zapojeni.
Projekt byl ukončen ke dni 30.11.2015.
Do projektu bylo podáno zaměstnavateli z Moravskoslezského kraje celkem 458 žádostí s finančními požadavky ve výši přes 204 milionů korun. Z těchto požadavků na finanční příspěvky určené na vzdělávání a mzdové náklady byly nakonec schváleny prostředky přibližně ve výši 102 milionů korun. Zamítnuto bylo 177 žádostí. Díky finanční podpoře projektu bylo schváleno 866 školících aktivit pro 5 088 zaměstnanců. Zaměstnavatelé nakonec zařadili do 737 zrealizovaných školících aktivit 4 277 zaměstnanců. Podíl úspěšných absolventů kurzů se dle výsledků pohybuje kolem 96 %.
Nebyla předpokládaná.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Cílovou skupinou projektu „Vzdělávejte se pro růst v MSK II“ byli zaměstnavatelé, kteří realizují svou činnost ve specifikovaných odvětvích (CZ - NACE) a mají sídlo nebo provozovnu na území Moravskoslezského kraje. Žadatelem mohla být pouze: - právnická nebo fyzická osoba (OSVČ) vlastnící IČ, pokud má zaměstnance, kteří se budou účastnit vzdělávání, včetně státních podniků - OSVČ, pokud má zájem o školení sebe sama, v tomto případě se osoba může účastnit vzdělávání, nenáleží ji však příspěvek na úhradu mzdových nákladů Rozhodujícím faktorem je vlastnictví IČO a právní subjektivita.