Postup projektu vychází z aktuální studie společnosti McKinsey "Využití plného potenciálu žen v české
ekonomice", která stanovuje nutnou podmínku úspěchu kombinací 3 prvků:
1) Školení - podpořené osoby projdou sérií kurzů nezbytných pro zahájení samostatně výdělečné činnosti (od marketingu po základy účetnictví), upravených pro specifické potřeby cílové skupiny a genderovou správnost
2) Mentoring - podpořené osoby využijí "inkubátor", kde pod vedením mentorek vytvoří a obhájí podnikatelský plán a získají znalostní podporu pro první měsíce svého podnikání
3) Vzory a kontakty - paralelně bude vytvořena lokální tematická síť, která bude podpořené osoby inspirovat setkáváním s úspěšnými podnikatelkami a která poskytne kontakty nezbytné pro udržitelné podnikání.
Dále jsou v rámci projektu zařazeny pro podpořené osoby motivační semináře, budou zdůrazňovány možnosti sladění rodinného a pracovního života se zohledněním místních podmínek v Říčanech, a také vstupní psychodiagnostická vyšetření (nad rámec běžně využívané bilanční diagnostiky), která vyhodnotí individuální potenciál každého jednotlivce a účinně ho nasměruje k dalšímu postupu.
Součástí projektu je také "Analýza příležitostí", která nasměruje celý podpůrný program pro reálné uplatnění podpořených osob na lokálním trhu práce mimo genderové stereotypy (interiérová návrhářka místo pečovatelky apod.).
V přípravě projektu jsme vycházeli z informací, které o městě Říčany eviduje Český statistický úřad, MPSV a Úřad práce:
- Ženy pracují často jako administrativní asistentky, prodavačky nebo málo kvalifikované či nekvalifikované síly - na tato zaměstnání připadá téměř polovina ženské pracovní síly. Mnoho žen pracuje v zaměstnáních s nízkým výdělkem, například v úklidových a pečovatelských profesích.
- Odpovědnost za péči o rodinu se doposud nesdílí rovnocenně. Povinnosti spojené s péčí o závislé příslušníky rodiny plní převážně ženy. Mnohem větší počet žen než mužů si vybírá rodičovskou dovolenou. Tato skutečnost a zároveň nedostatečné kapacity zařízení péče o děti a seniory znamenají, že ženy jsou mnohdy donuceny opustit trh práce: míra zaměstnaností žen, které mají nezaopatřené děti, činí pouze 62,4 % ve srovnání s 91,4 % u mužů s nezaopatřenými dětmi.
- ženy nemají znalosti, jak sladit pracovní a rodinný život a proto nevyužívají samostatně výdělečné činnosti jako způsobu uplatnění na trhu práce
Předložený projekt reaguje na výše uvedená zjištění a systém klíčových aktivit podpoří odstranění výše zmíněných problémů.