Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Okresní hospodářská komora Přerov v letech 2012 – 2014 realizovala projekt „Job after 50 - DUTCH MIRACLE“ (Práce po padesátce - HOLANDSKÝ ZÁZRAK), jehož cílem byl přenos dobré praxe na podporu zaměstnávání a zaměstnatelnosti žen a mužů starších 50 let z Nizozemska do České republiky.

V první fázi projektu jsme provedli srovnávací analýzu nástrojů a opatření na podporu zaměstnávání 50+ v Nizozemsku a České republice. Součástí analýzy je i právní rozbor použitelnosti zjištěných nizozemských opatření, nástrojů a možností jejich aplikace v českém právním řádu. Zjištění o formách podpory 50+ v Nizozemsku získaná ve srovnávací analýze jsme následně ověřili jednak formou dotazníkového šetření mezi členskými firmami OHK Přerov a jednak praktickým pilotním ověřením. Ve firmách mohla být samozřejmě ověřována pouze jen ta opatření, která dovoluje český právní řád.

Z realizovaných aktivit vyplynuly tři možné směry řešení problematiky zaměstnávání a zaměstnatelnosti osob starších 50 let v České republice. První oblastí je nutnost změny negativního postoje ke starším zaměstnancům. Další oblastí je potřeba zavedení finančních nástrojů na podporu zaměstnávání 50+ ze strany státu, které budou motivovat jak osoby starší 50 let hledat práci, tak zaměstnavatele tuto cílovou skupinu zaměstnávat. Třetí oblastí je potřeba rozšíření povědomí zaměstnavatelů o dalších možnostech zaměstnávání 50+ s cílem udržet tyto pracovníky v produktivní formě.

Na základě výsledků projektu bude OHK Přerov nadále pokračovat v prosazování aktivit na podporu zaměstnávání osob nad 50 let. V spolupráci s Hospodářskou komorou ČR hodláme navrhnout kompetentním orgánům vhodná opatření na podporu zaměstnávání starších osob ze strany státu. Získané poznatky z pilotního ověření využijeme při přípravě a realizaci nových projektů, v nichž se zaměříme na opatření na podporu zaměstnávání starších osob ze strany zaměstnavatelů.

 

Cílem autorského týmu je, aby se zaměstnavatelé na základě výstupů popsaných v této publikaci, začali odpovědně zabývat problematikou stárnutí pracovní síly a přizpůsobili tomu pracovní prostředí a pracovní podmínky a naučili se plně využívat potenciálu starších zaměstnanců.

Cílem projektu je srovnání nástrojů na podporu zaměstnávání cíl. skupiny pracovníků nad 50 let v Nizozemí a ČR a jejich implementace do českého prostředí. V rámci projektu zmapujeme prostředky zvyšující pracovní výkonnost, aktivní přístup k práci, motivaci a prodloužení produktivního věku pracovníků nad 50 let v Nizozemí a ČR. Zjištěné nástroje budou přeneseny a implementovány do českého prostředí, kde budou otestovány na pilotním vzorku cílové skupiny. Získané poznatky budou zpracovány do publikace "JOB after 50-Soubor návodů a dobré praxe" a šířeny zaměstnavatelům, úřadům práce a okresním hospodářským komorám ČR. Projekt představí zaměstnavatelům výhody a možnosti zaměstnávání cílové skupiny a dá jim ucelený návod, jak s ní správně pracovat a efektivně využívat jejího potenciálu.
společnost Techpeople Rotterdam společnost SeniorTrade Přerov
V úvodu projektu byla vypracována srovnávací analýza nástrojů a opatření na podporu zaměstnávání 50+ v Nizozemsku a České republice. Z výsledků „Srovnávací analýzy situace v Nizozemsku a ČR v oblasti podpory zaměstnávání osob starších 50 let a využitelnosti nástrojů podpory v ČR“ vyplynuly mechanismy podporující zaměstnávání žen a mužů starších 50 let, které fungují v nizozemských firmách. Vybrané mechanismy byly v další fázi projektu ověřeny v členských firmách Okresní hospodářské komory Přerov. Do pilotního ověření se zapojilo 5 firem a celkem 35 zaměstnanců starších 50 let. Zaměstnavatelé si z uvedeného seznamu zvolili mechanismy pro pilotní ověření, které zavedli ve svých firmách a zkoušeli po dobu 10 měsíců. Výsledky projektu zpracoval projektový tým do závěrečné publikace.
Z realizovaných projektových aktivit vyplynuly tři možné směry řešení problematiky zaměstnávání a zaměstnatelnosti osob starších 50 let v České republice. První oblastí je nutnost změny negativního postoje ke starším zaměstnancům. Další oblastí je potřeba zavedení finančních nástrojů na podporu zaměstnávání 50+ ze strany státu, které budou motivovat jak osoby starší 50 let hledat práci, tak zaměstnavatele tuto cílovou skupinu zaměstnávat. Třetí oblastí je potřeba rozšíření povědomí zaměstnavatelů o dalších možnostech zaměstnávání 50+ s cílem udržet tyto pracovníky v produktivní formě. Výsledky projektu jsou podrobně popsány v závěrečné publikaci projektu.
Zahraničním partnerem projektu byla společnost Techpeople Rotterdam. Společnost TechPeople je nizozemská organizace: - poskytující poradenský servis v oblasti rozvoje lidských zdrojů a zaměstnanosti - ze své podnikatelské praxe má konkrétní zkušenosti v zaměstnávání žen a mužů starších 50 let v Nizozemsku. - podílí se na realizaci mezinárodních projektů - realizuje aktivity na podporu aktivního stárnutí převodem osvědčených postupů z Nizozemska - např. organizování B2C jednání, služby pro osoby nad 50 let, tzv. "stříbrná ekonomika“ Zahraniční partner spolupracoval s OHK Přerov zejména v těchto bodech: konzultace při tvorbě Srovnávací analýzy situace v Nizozemí a ČR a využitelných nástrojů pro ČR konzultace při zpracování příkladů dobré praxe a vytvoření metodiky přenosu do ČR účast na 4 workshopech v rámci projektu organizační zajištění návštěvy českých firem v nizozemských firmách s dobrou praxí se zaměstnáváním cílové skupiny. Přínos společnosti TechPeople do projektu Job after 50 - DUTCH MIRACLE byl značný, především z hlediska předání praktických zkušeností z Nizozemska.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Cílovou skupinou jsou zaměstnanci nad 50 let.