Veřejný detail projektu

Informace o projektu

 

Cílem projektu je pilotně testovat a ověřovat metodiky podpory sociálních inovací v oblasti podpory zaměstnanosti a rozvoje aktivit zaměstnaneckých družstev ve venkovském prostoru.

 

 

 

Cíle projektu budou naplňovány prostřednictvím činností tzv. sociálně zaměřených inovačních center zaměřených na rozvoj družstevnictví. Bude se jednat o otevřené platformy - místních partnerství klíčových aktérů venkova, které umožní sdílení kreativního a divergentního myšlení, postojové změny a networking, vedoucí ke změně prostředí a realizaci konkrétních společenských inovací, které mají dopad na pracovní trh, a které umožňují generování podnikání na venkově a řešení zaměstnanosti.

 

 

 

V rámci realizace projektu budou vytvořeny a ověřeny metodiky pro vznik inovativních podnikatelsko-zaměstnaneckých družstev na venkově. V našem pojetí se jedná především o přenos, modifikaci a praktické ověření zahraničních metod: Business Employment Cooperatives a inovačních center participace PPP zaměřené na sociální inovace a podporu pracovního trhu. Díky vytvoření systému kooperace se družstevní forma jeví jako vhodná forma pro sociálně podnikatelské subjekty, jelikož již svojí podstatou zajišťuje spolupodíl všech účastníků družstva na jeho směrování a řízení. Metoda vede skupiny osob k získání podnikatelských dovedností a k tomu, aby nesli společnou odpovědnost za svá podnikatelská rozhodnutí a motivuje je ke společnému participativnímu prospěchu.

 

Projekt je primárně zaměřen na řešení nezaměstnanosti ve venkovském prostoru, které vychází ze zahraničních zkušeností s uplatňováním netradičních a inovativních nástrojů podpory soc. podnikání. Cílem projektu je zvýšit zaměstnanost, podnikatelskou aktivitu a mezisektorovou spolupráci na venkově: - Vznikem platformy sociálně-podnikatelských inovací- otevřeného partnerství místních klíčových aktérů venkova; - Uplatňováním předem definovaných metodik - BEC, couveses, inovační centra podpory soc. podnikání; - Sdílením kreativních a divergentních inovací, které mají dopad na trh, a které umožňují generování podnikání na venkově a řešení zaměstnanosti; - Přenosem příkladů dobré praxe – inovací. Operativním cílem je rozvoj mezinárodního partnerství a diseminace inovací na venkově
Stowarzyszenie Biuro Obsługi Ruchu Inicjatyw Społecznych BORIS, Polsko Blacksmith Consulting S. L., Španělsko
Projekt je postaven na aktivizaci endogenního potenciálu místních aktérů a zájemců o podnikání. Vytvořené regionální partnerství je tak ulitou pro nové a nepřipravené podnikatele, kteří by nikdy do podnikání sami nešli, a je přitom platformou pro iniciaci nových podnětů pro sociální podnikání. Rozvojové regionální partnerství je platforma zaměřená na snížení nezaměstnanosti a rozvoj podnikatelských aktivit především ve venkovském prostoru, je založený na uplatnění zahraničních metodik, podpory a systémů kooperace, které jsou vhodnou formou pro zakládání sociálně podnikatelských subjektů. V rámci projektu bude dosaženo zasíťování, které povede ke změně prostředí a realizaci konkrétních společenských inovací, jež mají dopad na trh, a které umožňují generování podnikání na venkově a řešení zaměstnanosti. Přístup k cílovým skupinám v rámci projektu bude procházet několika fázemi: 1. Vytváření místních partnerství - triády (zaměstnavatelé, zájemci o podnikání, zástupci veřejné sféry) - diskusní platforma identifikující potenciál území a rizika podpory sociálních inovací; 2. Plánování rozvoje a transformace sociálně-podnikatelských inovací pro potřeby místního rozvoje - za účasti expertů ze zahraničí a triády; 3. Podpora zakládání nových sociálně-podnikatelských subjektů v území - poskytování odborných konzultací, školení, metodické a administrativní podpory expertů; (Dalším krokem, který již není součástí nebo fází tohoto projektu, je založení nových sociálně-podnikatelských subjektů využívajících navržené inovace.)
Hlavním výsledkem projektu kromě samotného průběhu přenosu inovací bude vytvoření minimálně jedné dlouhodobé otevřené platformy, která bude vycházet z principů vytváření místního partnerství a bude kombinovat několik nástrojů podpory sociálního podnikání. Platforma postavená na neziskových organizacích, nezaměstnaných, zájemcích o podnikání, podnikatelích, veřejné správě poskytne prostor pro jednání, pro analýzy a trvalé generování nových myšlenek a iniciativy zaměřené na posílení místního lidského kapitálu, který bude propojen s ostatními iniciativami v území své působnosti. Předpokladem je založení nových sociálně-podnikatelských subjektů po skončení projektu využívajících získané a otestované inovace, publikované metodiky - cílem je např. podpořit a realizovat regionální grantové schémata na podporu sociálních inovací, dále uplatnění vzniku PPP společných podniků apod.
Projekt je naplňován partnerstvím zahraničních organizací s dlouholetými zkušenostmi v oblasti sociálních inovací. Společná náplň práce bude spočívat především v přenosu zkušeností zahraničních partnerů a pilotní vytvoření center sociálních inovací. Také v diseminaci metod a zkušeností z plánování a zavádění sociálně orientovaných inovací do ostatních regionů v ČR prostřednictvím distribuce publikací, online katalogu inovací, publikováním odborných článků a mezinárodní konference.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Zájemci/kyně a uchazeči/ky o zaměstnání: Cílem projektu je aktivizovat a podat pomocnou ruku zájemcům o podnikání, kteří spadají do této cílové skupiny. Naše metoda participace zaměstnanců družstev dává možnosti sdílet rizika a pomoci zájemcům o zahájení podnikání, kteří nemají dostatek zkušeností a odvahy jít podnikat samostatně. Projekt povede skupinu osob k získání podnikatelských kompetencí, a k tomu, aby nesli společnou odpovědnost za svá rozhodnutí, prosperitu a motivuje je ke společnému participativnímu prospěchu vedoucí ke stabilizaci a dlouhodobému rozvoji území, jejich vlastních firem a podpoře zaměstnanosti. Uzemní samosprávné celky a úřady samosprávných celků, jejich orgány a jimi zřízené nebo založené organizace a jejich zaměstnanci. Cílová skupina ÚSC pro potřeby projektu představuje obce, města a jimi založené mikroregiony. Obce, města a mikroregiony jsou primárním hybatelem dění na venkově. Jen stěží si lze představit, že na venkově dojde ke změně bez spolupráce s danou obcí. Naše zkušenosti s rozvojem venkova ukazují, že obec nezvládne vše sama. Venkov může dojít k řešení nezaměstnanosti jen díky spolupráci při uplatňování inovací s ostatními aktéry rozvoje venkova, jako jsou neziskové organizace a podnikatelé. Projekt ve všech svých aktivitách podněcuje ke spolupráci všechny zainteresované strany skrze otevřenou platformu, z které by mělo vzniknout Regionální rozvojové partnerství. Místní partnerství: Jedná se o důležité aktéry rozvoje venkova, bez kterých by uskutečňování zahraničních inovací probíhalo jen velmi obtížně. Zájmem venkova je rozvoj nových aktivit, ale i rozvoj těch stávajících, které dávají práci místním lidem. Implementace zahraničních inovací je možností, jak podpořit zaměstnanost na venkově. Místní partnerství budou součástí Regionálních rozvojových partnerství (RRP), tedy otevřené platformy, která umožňuje rozvoj sociálně podnikatelských aktivit.