Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Celá koncepce projektu je jedinečná svým dopadem, protože výstupem realizace inovativních aktivit v projektu je produkt na úrovni národního standardu v oblasti vzdělávání a zavádění metody hodnocení kvality poskytování komunitní péče, která není v rezortu zdravotnictví dosud vytvořena a uplatňována. Zpracování vzdělávacích programů zásadním způsobem mění dosavadní formu specializačního vzdělávání svou prostupností s certifikovanými kurzy. Výstupem je nově vytvořený a zásadním způsobem inovovaný nástroj, kterým je poskytována podpora cílovým skupinám v oblasti systému vzdělávání komunitní péče, zejména domácí péče, která bude výchozím bodem pro tvorbu systému vzdělávání v dalších oblastech komunitní péče, jako je např. hospicová a paliativní péče. Jedná se o prosazování nového nástroje pro rozvoj lidských zdrojů podporovaných z ESF. Inovativnost spočívá prioritně v tom, že uplatnění nového systému vzdělávání umožní komunitním sestrám vykonávat potřebné činnosti v jednotlivých oblastech komunitní péče, které budou též vyhodnocovány pro zjišťování kvality a efektivnosti poskytované péče v systému agentur domácí péče s využitím know-how zahraničních expertů a špičkových pracovišť v Evropě. Inovativnost je představována tvorbou a ověřováním nového systému vzdělávání včetně nových vzdělávacích programů pro oblast komunitní péče, vytvoření sítě tzv. koučů pro oblast domácí péče, zajištění většího a efektivnějšího uplatnění komunitních sester na trhu práce, a tím i zefektivněním ekonomické zátěže poskytované péče.  

1. Vytvořit systém celoživotního vzdělávání v komunitní péči za účelem rozvoje a udržení odborných znalostí v komunitní péči, zejména v domácí péči (KA 01). 2. Zvýšit adaptabilitu a konkurenceschopnost komunitních sester zejména v oblasti domácí péče (KA 01,02,03). 3.Návrh standardů vzdělávání pro získání specializované a zvláštní odborné způsobilosti (KA 02,03,04). 4. Zpracovat návrh na úpravu právních předpisů souvisejících s uplatněním kompetencí komunitních sester (KA 04).
1.Tvorba a dílčí pilotní ověření vzdělávacího programu specializačního vzdělávání 2.Tvorba, realizace a evaluace certifikovaného kurzu Kouč v komunitní péči 3.Tvorba, realizace a evaluace certifikovaného kurzu Kvalita a bezpečí domácí péče 4.Tvorba systému vzdělávání v komunitní péči 5.Odborná konference Budoucnost komunitní péče v ČR
Projekt přináší inovativní řešení v systému celoživotního vzdělávání v komunitní péči a v oblasti získání potřebných kompetencí pro výkon činností komunitních sester. Nařízení vlády č. 31/2010 Sb. stanovuje pro komunitní sestru specializační vzdělávání v oboru Komunitní péče. Podle tohoto nařízení dosud není vytvořen odpovídající vzdělávací program a specializační vzdělávání není realizováno, jak je blíže popsáno v analýze. V současné době neexistují v ČR standardy v komunitní péči související s návazností na celoživotní vzdělávání. Ucelený systém evaluovaného vzdělávání vytvoří žadatel prostřednictvím dvou týmů interních odborníků. V KA 01 bude vytvořen vzdělávací program specializačního vzdělávání v oboru komunitní péče v rozsahu 560 hodin,v KA 02 a KA 03 budou vytvořeny a ověřeny dva certifikované kurzy: Kouč v komunitní péči v rozsahu cca 120 hod a Kvalita a bezpečí domácí péče v rozsahu 100 hodin. Důraz bude kladen na praktické nácviky při osvojení si metody související s poskytováním domácí péče a sledováním kvality a efektivity, což lze zajistit pouze využitím ICT prostředků (tabletů) v terénu. Formou nákupu služeb bude zajištěna účast zahraničních expertů a absolvování praktických nácviků ve špičkových zařízeních v Evropě. Půjde o uznávaná pracoviště s vynikajícími výsledky v oblasti zavádění a poskytování komunitní péče, což umožní praktické zvládnutí nových metod. Jednotné hodnocení kvality od různých poskytovatelů domácí péče přímo v terénu je nenahraditelné a bude mít přímý dopad na kvalitu výstupu projektu. Díky projektu bude prostřednictvím nově vyškolených 14 koučů pro jednotlivé kraje a 30 komunitních sester zajištěno naplnění národního standardu pro komunitní péči, bude zajištěna kontinuita vzdělávání a zavádění nových metod do praxe sumarizovaných v KA 04. Systémová změna na úrovni národního standardu v poskytování komunitní péče s efektivním dopadem na kvalitu a bezpečí poskytovaných služeb bude představena v KA 05 na odborné dvoudenní konferenci.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Cílová skupina všeobecných sester projevila zájem na základě provedené analýzy a zapojí se do řešení projektu přímou účastí na kurzech a spoluprací na evaluaci. V rámci vzdělávacích programů certifikovaného kurzu Kouč v domácí péči bude podpořeno 14 všeobecných sester a certifikovaného kurzu Kvalita a bezpečí domácí péče 30 všeobecných sester.