Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Projekt je realizován na základě zkušeností získaných z motivačního programu sociální rehabilitace formou podporovaného zaměstnávání INTEGRA, který byl poskytován občanským sdružením RES-SEF, o. s. od roku 2009.

Cílovou skupinou projektu jsou osoby ve věku 15 -25 let bez kvalifikace nebo s nízkou úrovní kvalifikace, jedná se o osoby, které mají základní vzdělání, nedokončené střední odborné vzdělání a střední vzdělání, nebo absolvovali speciální a praktickou školu. Tato skupina osob je již v tomto věku často sociálně vyloučená nebo ohrožená sociálním vyloučením, a to nejen z důvodů dlouhodobé absence uplatnění se na trhu práce, ale také často žije v nestabilním sociálním a rodinném prostředí, přichází z léčby, výkonu trestu odnětí svobody.  U těchto osob se setkáváme například s nízkou úrovní sebevědomí, nedostatečnými  pracovními  návyky, špatným a nezralým reagováním na zátěžové situace, absencí vztahů, s problémy v komunikaci, neschopností spolupracovat –pracovat v týmu, nevůlí akceptovat řád a pravidla.

Neochota firem zaměstnávat tyto osoby je vysoká. Doufáme, že realizací tohoto projektu snížíme předsudky a stigmatizaci k této cílové skupině a přimějeme místní firmy ke spolupráci.

Motivační programu, který se skládá z části teoretické a praktické má přispět k sociální stabilizaci, větší samostatnosti cílové skupiny, zvýšení a posílení sociálních dovedností, zorientování se na trhu práce, změně životního stylu, zvýšení pracovních kompetencí, zvýšení nebo nalezení motivace k rekvalifikaci nebo dokončení vzdělání, osobnostnímu rozvoji, zvládání zátěžových situací, schopnosti připravit se na výkon pracovních povinností,  akceptování řádu  a pravidel zaměstnavatele.

Pomocí projektu chceme rozšířit podporu i do okrajových regionů bývalého okresu Šumperk – zejména do oblasti Hanušovicka, ale také na Zábřežsko, Mohelnicko a Šumpersko. Celý tento region je postižen hospodářskou krizí s vysokým procentem nezaměstnanosti.

V období od října 2011 do září 2013 budou v projektu INTEGRA-CE zrealizovány čtyři běhy motivačních programů. Předpokládáme, že nabídku projektu využije alespoň 64 osob, kdy minimálně 52 lidí úspěšně absolvuje teoretickou část. 

Směrem k účastníkovi projektu je klíčovým cílem jeho začlenění se na volný trh práce. Dílčí cíle směrem k účastníkovi projektu: •Získání dovedností, informací, které pomůžou začlenit se na volný trh práce •Orientace na trhu práce •Nalezení a získání vhodného zaměstnání •Osobnostní rozvoj •Změna životního stylu •Zvládání zátěžových situací •Zvýšení pracovních kompetencí •Pracovní diagnostika, kariérové poradenství •Pomoc při zvyšování kvalifikace Cíle směrem ke společnosti: •Vytváření a využívání sítě spolupracujících institucí zejména v bývalém okrese Šumperk, popřípadě v příhraničních částech okolních bývalých okresů •Aktivní spolupráce s dalšími službami a institucemi v regionu •Vytvoření sítě spolupracujících zaměstnavatelů zapojených do projektu INTEGRA-CE praktickou realizací pracovních tréninků pro účastníky projektu •Snížení nezaměstnanosti v regionu •Ověřit metodu podporovaného zaměstnávání v praktických podmínkách •Prezentace projektu na tiskových konferencích, seminářích, výroční zprávě Výstupy a výsledky: •Zapojení minimálně 64 osob do projektu INTEGRA-CE •Teoretickou část absolvuje úspěšně 52 osob •Vznik 20 -ti nově vytvořených pracovních míst (10 míst pro ženy a 10 míst pro muže) •Vytvoření inovovaného produktu - publikace „Prací proti nepřízni osudu“ •Zpracování evaluační studie o dosažených výsledcích projektu INTEGRA-CE Klíčové aktivity napomáhající k naplnění cílů: 1.Příprava realizace projektu 2.Vstup zájemců o projekt 3.Realizace teoretické přípravy 4.Pracovní trénink 5.Zaměstnávání účastníků projektu 6.Evaluace, monitoring a administrace 7.Kariérové poradenství
Projekt je realizován bez partnerů.
Osoby z cílové skupiny jsou osloveny na výběrových seminářích na úřadech práce a v dalších institucích regionu. Účast na projektu probíhá formou skupinových aktivit, individuálních konzultací a pracovních tréninků u spolupracujících firem a institucí. Během fáze teoretické přípravy a pracovního tréninku absolvuje účastník projektu individuální konzultace v celkovém počtu 30 hodin. V teoretické přípravě dochází ke skupinovým aktivitám, které probíhají ve střediscích v Mohelnici, Zábřehu, Šumperku a Hanušovicích po dobu 3 měsíců. Tato část obsahuje sadu 15-ti seminářů zaměřených na postupné zvyšování kompetencí pro umístění účastníků projektu na trhu práce. Během těchto aktivit jsou účastníci projektu vzděláváni v klíčových oblastech, které jsou potřebné pro získání zaměstnání a následné uplatnění se na trhu práce. Během této fáze účastníci projektu poznávají sebe sama – učí se popsat a definovat své kladné stránky, dále například definovat a formulovat své požadavky, vyhledávat práci, sestavit životopis a motivační dopis, ovládat základní dovednosti na PC, plánovat a strukturovat čas, získávají informace o možnosti rekvalifikací nebo dalšího vzdělávání, o pracovně-právních vztazích. V této fázi proběhne také analýza pracovních schopností každého účastníka spolu s návrhem jeho vhodného pracovního uplatnění, analýza je doplněna o výsledky kariérové diagnostiky COMDI. Díky těmto vědomostem a dovednostem se účastníkům projektu zvyšuje možnost uspět na otevřeném trhu práce, dochází ke zvýšení vnímání vlastní hodnoty, k jejich sebeprosazení. V druhé fázi projektu pak účastník nastupuje na pracovní trénink k předem domluvenému zaměstnavateli. Pracovní trénink trvá 3 měsíce v rozsahu 150 hodin a je finančně odměněn. Praxe je zaměřena na získání praktických zkušeností účastníků projektu na otevřeném trhu práce. Účastníci prochází praktickou přípravou na pracovištích u spolupracujících organizací. Z hlediska prevence rizik, při účasti účastníků projektu (stážistů) na pracovištích u spolupracujících organizací, jsou do projektu zapojeni pracovní asistenti, jedná se o kmenové zaměstnance organizací. V rámci projektu jsou všichni proškoleni na témata specifik práce s cílovou skupinou účastníků projektu a na témata o vhodných přístupech při interakci s těmito lidmi. Asistent seznámí účastníka projektu s chodem zařízení, náplní práce, organizační strukturou firmy. Odborně provází stážistu při praxi, konzultuje s ním problémy, konflikty na pracovišti, kontroluje svěřené úkoly. S účastníky projektu, kteří absolvují pracovní trénink, pak může být uzavřena pracovní smlouva. Pokud zaměstnavatel splní všechny podmínky, bude moci získat podporu formou příspěvku na úhradu mzdových nákladů účastníka projektu po dobu 6-ti měsíců. V rámci projektu počítáme se vznikem 20-ti míst. V této fázi již pracovní konzultant komunikuje s účastníkem projektu především telefonicky nebo emailem a snaží se tak průběžně vyhodnocovat jeho situaci na pracovním místě.
Za úspěch považujeme: 1.Nástup účastníka do zaměstnání. 2.Úspěšné absolvování celého motivačního programu. 3.Doplnění vzdělání rekvalifikací nebo zahájení studia. 4.Zlepšení sociální situace. 5.Naplnění cílů spolupráce. 6.Zvýšení vědomostí, dovedností během účasti na projektu. Výstupy a výsledky: •Zapojení minimálně 64 osob do projektu INTEGRA-CE •Teoretickou část absolvuje úspěšně 52 osob •Vznik 20 -ti nově vytvořených pracovních míst (10 míst pro ženy a 10 míst pro muže) •Vytvoření inovovaného produktu - publikace „Prací proti nepřízni osudu“ •Zpracování evaluační studie o dosažených výsledcích projektu INTEGRA-CE
Projekt je realizován bez mezinárodní spolupráce.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Projekt INTEGRA-CE se zaměřuje v rámci celého bývalého okresu Šumperk na pomoc osobám ohroženým sociálním vyloučením nebo přímo osobám sociálně vyloučeným ve věku 15-25 let bez kvalifikace nebo s nízkou úrovní kvalifikace. Jedná se o osoby, které mají základní vzdělání, nedokončené střední odborné vzdělání a střední vzdělání nebo absolvovali speciální a praktickou školu. Hlavním důvodem volby této cílové skupiny je tendence růstu nezaměstnanosti u těchto osob a okrajový zájem o tuto cílovou skupinu z hlediska uplatnění se na trhu práce v regionu bývalého šumperského okresu. Mezi základní znevýhodňující faktory pro tuto skupinu patří nedostatečná kvalifikace společně s nízkou úrovní pracovních zkušeností a návyků. Je tedy nutné hledat efektivní nástroje jak podpořit integraci cílové skupiny na otevřený trh práce.