Projekt je zaměřen na podporu pobytové sociální služby Chráněné bydlení, která vnikla jako výsledek procesu transformace pobytových služeb sociální péče poskytovatele Vincentinum - poskytovatel sociálních služeb Šternberk, p.o. (VINCENTINUM). Hlavní náplní projektu je aktivizace uživatelů chráněného bydlení.Projekt řeší ucelený a smysluplný soubor aktivit, které budou postupně rozvíjet schopnosti a dovednosti uživatelů v různých oblastech jejich života s cílem usnadnit jejich další sociální integraci a přístup na trh práce. Aktivity budou prováděny v závislosti na možnostech a schopnostech uživatelů tak, aby mohli vést samostatný a pokud možno i nezávislý život.Do realizace projektu bude zapojeno 14 klientů z chráněného bydlení ve Šternberku a Šumperku. Klienti potransformaci pobytových sociálních služeb ve VINCENTINU jsou součástí skupinových domácností. VeŠternberku bydlí ve dvou bytech vždy po 4 klientech v bytových domech (2 byty = 2 skupinové domácnosti). V Šumperku bydlí 6 klientů v rekonstruovaném rodinném domě (1 skupinová domácnost). Smyslem projektu je především vytvoření uceleného souboru aktivizačních činností zaměřených na vytváření a osvojování nových návyků a dovedností CiSk v různých oblastech života. Jedná se zejména o oblasti (i) domácnost, (ii) společenské uplatnění/zaměstnání (iii) správný životní styl, (iv) společenský život, (v) kulturní dovednosti.
Realizace projektu je rozdělena do dvou fází. V prvních 5-ti měsících budou dle zvolených tematických okruhů procvičovány aktivity pouze v modelových situacích. Od února 2015 bude trénink rozšířen o procvičování již naučených dovedností a znalostí v reálném prostředí, včetně vytváření pracovníh návyků.
V průběhu realizace projektu je vytvářen metodický materiál zahranující (i) metodické listy specifikující trénované aktivity, (ii) metodické postupy specifikující metodiku tréninku aktivit při práci s cílovou skupinou, (iii) pracovní listy pro trénikové aktivity cílové skupiny.