Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Projekt je zaměřen na podporu pobytové sociální služby Chráněné bydlení, která vnikla jako výsledek procesu transformace pobytových služeb sociální péče poskytovatele Vincentinum - poskytovatel sociálních služeb Šternberk, p.o. (VINCENTINUM). Hlavní náplní projektu je aktivizace uživatelů chráněného bydlení.Projekt řeší ucelený a smysluplný soubor aktivit, které budou postupně rozvíjet schopnosti a dovednosti uživatelů v různých oblastech jejich života s cílem usnadnit jejich další sociální integraci a přístup na trh práce. Aktivity budou prováděny v závislosti na možnostech a schopnostech uživatelů tak, aby mohli vést samostatný a pokud možno i nezávislý život.Do realizace projektu bude zapojeno 14 klientů z chráněného bydlení ve Šternberku a Šumperku. Klienti potransformaci pobytových sociálních služeb ve VINCENTINU jsou součástí skupinových domácností. VeŠternberku bydlí ve dvou bytech vždy po 4 klientech v bytových domech (2 byty = 2 skupinové domácnosti). V Šumperku bydlí 6 klientů v  rekonstruovaném rodinném domě (1 skupinová domácnost). Smyslem projektu je především vytvoření uceleného souboru aktivizačních činností zaměřených na vytváření a osvojování nových návyků a dovedností CiSk v různých oblastech života. Jedná se zejména o oblasti (i) domácnost, (ii) společenské uplatnění/zaměstnání (iii) správný životní styl, (iv) společenský život, (v) kulturní dovednosti.

Realizace projektu je rozdělena do dvou fází. V prvních 5-ti měsících budou dle zvolených tematických okruhů procvičovány aktivity pouze v modelových situacích. Od února 2015 bude trénink rozšířen o procvičování již naučených dovedností a znalostí v reálném prostředí, včetně vytváření pracovníh návyků.

V průběhu realizace projektu je vytvářen metodický materiál zahranující (i) metodické listy specifikující trénované aktivity, (ii) metodické postupy specifikující metodiku tréninku aktivit při práci s cílovou skupinou,  (iii) pracovní listy pro trénikové aktivity cílové skupiny.

 

Cílem předkládaného projektu je podpora sociálního začleňování cílové skupiny, zaměřená na trénink a osvojování různých sociálních a kulturních dovedností a návyků nezbytných jako součást procesu jejich společenského uplatňování a při odstraňování bariér v jejich přístupu k zaměstnávání. Projekt se zaměřuje na podporu různých aktivizačních činností rozdělených do několika hlavních oblastí: (i)domácnost; (ii)správný životní styl; (iii)společenský život; (iv)kulturní dovednosti; (v)kognitivní trénink; (vi)společenské uplatnění/přístup k zaměstnání. Postupný a kontinuální rozvoj dovedností a nových návyků CiSk ve všech zmíněných oblastech povede k minimalizaci závislosti klientů na sociálním systému a povede k jejich samostatnosti a schopnosti účasti na volném trhu práce.
Projekt je realizován ve spolupráci se zahraničním expertem působícím v organizaci Caritas Rakousko, který se také podílí na realizaci obdobných projektů financovaných Evropskou unií pro země mimo skupinu států EU.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Cílovou skupinou navrženého projektu jsou uživatelé sociální služby chráněné bydlení ve Šternberku a v Šumperku, které vniklo jako výsledek procesu transformace pobytových služeb sociální péče. Jedná se o skupinové domácnosti na adresách: pracovní skupina 1 - Nádražní 1693/2a, Šternberk - 4 uživatelé, pracovní skupina 2 - na adrese Za zahradami 1769/14, Šternberk - 4 uživatelé, pracovní skupina 3 - Revoluční ul.č. 1375/55, Šumperk - 6 uživatelů.